KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
KÜNYE
SAYFALAR
ANASAYFA
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > RÖPORTAJ

"2020'DE ERKEN SEÇİM OLABİLİR"
14 Kasım 2019
Milletvekili Mehmet Kundakçı oldu....
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Kalem Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni "Orhan Karakaş'la Röportajlar" dizisinin bu haftaki konuğu Milliyetçi Hareket Partisi 21. Dönem Osmaniye Milletvekili Mehmet Kundakçı oldu.
Gazeteci-Yazar Orhan Karakaş'ı memleketi Osmaniye'de ağırlayarak röportaj veren Kundakçı, siyasetin tarih sayfaları, günümüz siyaset zemini ve gündeme ilişkin bazı konularda önemli değerlendirmelerde bulundu. Karakaş'ın sorularını yanıtlayan Kundakçı, Türkiye'yi yönetmenin zor olduğunu söyledi.
Osmaniye il olduktan sonra iki değerli şahsiyetin vefatı, Osmaniye'nin kaderini değiştirdi diyen Kundakçı, "Bir tanesi rahmetli Musa Şahin'in ölümü ile Osmaniye il olma hakkını kazandı. Bir tanesi de rahmetli Alparslan Türkeş Beyefendinin ölümü ile Türk siyaset ve devlet hayatı Osmaniyeli bir genel başkan kazandı" dedi.
Yaklaşık olarak 18 yıldır merkezi idare hizmetlerinde biraz aksamaların olduğunu altını çizen Kundakçı, bu durumun AK Parti ve MHP ittifakı ile rahatladığını belirtti.
Karakaş'ın erken seçim söylentileriyle ilgili sorusunu da yanıtlayan Kundakçı şunları söyledi:
KARAKAŞ: MEHMET BEY BİZLERİ MEMLEKETİNİZ OSMANİYE'DE AĞIRLIYORSUNUZ. KALEM MEDYA'YA RÖPORTAJ VERDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ. İLK SORUM MEMLEKETİNİZ İLE İLGİLİDİR. OSMANİYE SİZİN İÇİN NE İFADE EDİYOR? TARİHİ NEDİR? İL OLUŞU NASIL OLDU? İL OLDUKTAN SONRAKİ SEÇİMLER SÜRECİNİ NASIL DEĞERLENDİRİRSİNİZ?
Öncelikle Kalem Medya olarak sizleri Osmaniye’de görmek memnuniyet vericidir. Hoş geldiniz. Şeref verdiniz. Bizlere bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ediyoruz.
Osmaniye ile ilgili söyleyeceklerime gelince de şunu söyleyebilirim. Osmaniye yaklaşık olarak 200 yılık bir şehirdir. Kuruluşunda bizim de dedelerimizin önemli rol aldığı, genç küçük bir şehirdir. 1938 yılında Hatay’ın Atatürk tarafından Osmaniye’ye katılmasından sonrasında Cebeli Bereketi Osmaniye Vilayeti iptal edilerek vilayet hakkı Adana’ya verilmiş ama bu sırada da Osmaniye’nin bir kısım toprakları ve insanları Hatay vilayetine katılmıştır. Erzin, Dörtyol, İskenderun, Ayas gibi yerler Hatay’a katılırken, İslâhiye ve Kömürler gibi yerler de Gaziantep’e katılmıştır.
1994 yılında benim de ilçe başkanı olduğum yıllarda, seçtiğimiz belediye başkanımız rahmetli Musa Şahin'in ölümü ile 3 Kasım 1996 tarihinde mahalli idare seçimleri yapılmış, rahmetli Necmettin Erbakan ve Tansu Çiller Hanımın hükümet olduğu Refahyol Hükümeti yani 54. Hükümet döneminde Osmaniye il yapılarak, 3 Kasım 96 seçimlerine gidilmiştir. O seçimleri Rahmetli Erbakan'ın partisi kazanmış ve Mehmet Gürbüz isimde bir arkadaşımız belediye başkanı olarak seçilmiştir. 1999 sonrasında tekrar Milliyetçi Hareket Partisi seçimleri kazanarak hizmetlerine devam etmektedir.
KARAKAŞ: OSMANİYE İL OLDUKTAN SONRA HAK ETTİĞİ HİZMETLERİ ALABİLDİ Mİ?
Osmaniye il olduktan sonra iki değerli şahsiyetin vefatı, Osmaniye'nin kaderini değiştirdi. Bir tanesi rahmetli Musa Şahin'in ölümü ile Osmaniye il olma hakkını kazandı. Bir tanesi de rahmetli Alparslan Türkeş Beyefendinin ölümü ile Türk siyaset ve devlet hayatı Osmaniyeli bir genel başkan kazandı. Dolayısıyla 1999 yılında yapılan mahalli seçimler ile milletvekilliği genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi hem mahalli idareler seçimlerinde hem de merkezi idare seçimlerinde başarılı oldu. Yani 21 dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ve 57 Cumhuriyet Hükümeti'nde Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bahçeli Bey'in himayesinde bizler Osmaniye'ye çok ciddi hizmetleri gelmesini delalet ettik. Sayın Devlet Bahçeli'nin himayesinde Osmaniye'nin bütün alanlarda bütün sektörlerde hizmet görmesini temin ettik. Dolayısıyla Osmaniye Kamu yatırımları açısından o yıllarda çok büyük bir hamleler yaptı.
Bizim hükümet olduğumuz, milletvekili olduğumuz günlerde Osmaniye iller arası kalkınmışlıkta 80'inci sırada iken bizim dönemimizde bu sıra 52'lere kadar getirildi.
KARAKAŞ: AK PARTİ MHP İTTİFAKININ YEREL HİZMETLERDE KATKISI OLDU MU?
AK Partili yıllarda, yaklaşık 18 yıldır merkezi idare hizmetleri biraz aksadı.
15 Temmuz darbesine kadar AK Parti MHP'li belediyeleri de biraz ezdi. Ama 15 Temmuz'dan bu yana belediye başkanlarımız biraz daha rahatladılar. Bazı hizmetleri artık daha rahat şekilde alıyoruz.
Cumhur ittifakı 24 Haziran 2018 seçimleri itibariyle Osmaniye'de kendini hissettirdi. Gerek merkezi idare hizmetleri gerekse de mahalli idare hizmetleri, Sayın Devlet Bahçeli'nin memleketi bir müddet ihmal edilen hizmetleri yeniden görmeye başladı.
KARAKAŞ: AK PARTİ VE MHP İTTİFAKINA NASIL BAKIYORSUNUZ?
Milletvekilliği yaptığımız dönemde anayasa komisyon üyeliği yaptık. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti devleti anayasasını ve devletlerin anayasalarını iyi bildiğimiz kanaatindeyiz. Demokratik parlamenter sistem insanların bulduğu en güzel yönetim biçimlerinden biri sormakla beraber, 1960, 1970 ve 1980 ihtilallarıyla yapılan anayasa değişiklikleri gerekmez yere yapılan birçok anayasal kurumlardan dolayı hükümetler hizmet yapmakta zorlanmaktalar. Dolayısıyla demokratik parlamenter sistem tıkanmış durumdadır.
Sayın Devlet Bahçeli'nin teklifiyle partili cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş bugünün şartlarında doğrudur. Zaten referandumda da bu milletimiz tarafından kabul edilmiş bir yönetim biçimidir. Bu yönetim biçimi devam etmelidir. Bu yönetim biçimi, demokratik parlamenter sistemden partili cumhurbaşkanlığı sitemine geçişle beraber partiler arası ittifaklar mecbur kalmıştır. Niçin? Hiçbir parti tek başına devlet başkanı seçebilecek durumda ve konumda değildir. Sistemden dolayı. Bu aslında partiler arası uzlaşmayı fikirler arası uzlaşmayı da beraberinde taşımaktadır. Bu yönüyle de faydalı bir yönetim biçimidir.
Bakın şimdi birbirine benzeyen HADEP, Cumhuriyet Halk Partisi, şimdilik İYİ PARTİ ittifak etmişlerdir. Ama yarın başka gelişmeler olduğunda Cumhuriyet Halk Partisi başka kimlerle ittifak yapacak bilemiyoruz ama HADEP'le ittifak yapması kesin. Bizim bildiğimiz Atatürk'ün kurduğu CHP, HADEPlileşmeye başladı.
KARAKAŞ: CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ PARTİLERİ İTTİFAK YAPMAYA ZORLUYOR MU?
Bu yönetim biçimi partileri ittifaka zorluyor. Çükü hiçbir parti yüzde elli artı bir oy alarak cumhurbaşkanını seçme hakkına sahip değildir. O sebeple cumhurbaşkanı seçecekse, o cumhurbaşkanı da hükümeti kuracaksa, diğer partilerle de anlaşmak zorundadır.
Malum 2018 yılı 24 Haziran seçimlerinde iki tane ittifak oluşmuştur. Bu ittifaklardan bir tanesi Millet İttifakı diye bildiğimiz Cumhuriyet Halk Partisi HADEP ve İYİ PARTİ'dir. Diğeri ise Cumhur İttifakı diye bildiğimiz Ak Parti, MHP ve Büyük Birlik Partisi'dir.
KARAKAŞ: BUGÜNÜN SİYASET ZEMİNİ İLE DÜNÜN SİYASET ZEMİNİ ARASINDA NE GİBİ FARKLILIKLAR VARDIR?
Türkiye Cumhuriyeti devleti Allah vergisi bir coğrafyada kurulmuş bir devlettir. Binlerce yıldır biz bu coğrafyanın çocuklarıyız. Kıyamete kadar da bu coğrafyada kalacağız. Ama bu coğrafyada yaşamak öyle kolay değil. Dünyanın en önemli on beş tane sorusunun 13 tanesi doğrudan Türkiye Cumhuriyeti Devletiyle alakalıdır. Dolayısıyla dünyanın gelişmiş bütün ülkeleri Türkiye Cumhuriyeti Devleti üzerinden coğrafyanın hesaplarını yapmaktalar.
Bu ülkeyi yönetmek kolay değil. Siyaset yapmak kolay değil. Dolayısıyla hangi parti iktidara gelirse gelsin bu zorlukları yaşayacaktır. Amerika'yla iş birliğinde siyaset yaparsanız karşınızda İngiltere'yi, Fransa ile iş birliği yaparsanız Almanya'yı, Rusya ile iş birliği yaparsanız Çin'i karşınızda bulacaksınız.
KARAKAŞ: SINIR ÖTESİ OPERASYONLARINI, KALDI Kİ EN SON BARIŞ PINARI HAREKÂTINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
Jeopolitik ve stratejik önemi, dünyanın bütün devletlerini Türkiye üzerinden birçok arayışlara sevk etmektedir. Dolayısıyla bu ülkeyi yönetmek kolay değildir. Bugünlerde yaşanan sınır ötesi operasyonlarımızda da bunların izdüşümlerin görüyoruz. Bir taraftan Amerikalılar 1200 kilometreden gelmişler. Bir taraftan Ruslar gelmişler. Bir taraftan İngilizler coğrafyadadır. Bir taraftan Almanlar coğrafyadadır. Biz o coğrafyaya girdiğimizde de siz orada ne yapıyorsunuz diyen içerideki muhalefet var. Bunları iyi anlamak lazım, iyi yorumlamak lazımdır. O coğrafyaların hepsi bizim. En son Meclisi Mebusanın aldığı kararı misakı milli sınırlarını yeniden kazanmak zorundayız. Bunun mücadelesini yapıyoruz.
KARAKAŞ: SON SİYASİ GELİŞMELERİ NASIL BULUYORSUNUZ?
Ak Pati'de geçmişte siyaset yapmış bazı arkadaşlar Ak Parti'yi bölüp yeni bir siyasi yapılanma içine girme çalışmasındalar. Eğer böyle bir çalışmayı kuvvetli bir şekilde yaparlarsa Ak Parti biraz zayıf düşerse, yapması gereken şey zannederim MHP'yle hükümet ortağı olmak olur. MHP'nin desteği devam eder. Ama bu sefer başka ittifaklar oluşur.
Diyelim ki CHP, HADEP ve bu yeni kurulacak olan siyasi partiler millet ittifakını oluşturursa, bir bakarsınız Ak Parti, MHP ve İYİ PARTİ ittifakı oluşabilir. Bu hallerde Abdullah Gül Bey ile Tayyip Erdoğan Bey, cumhurbaşkanlığı mücadelesi yapabilirler.
KARAKAŞ: SAYIN MİLLETVEKİLİM SON SORUM DA ERKEN SEÇİM SÖYLENTİLERİYLE İLGİLİ OLACAK. SİZ DENEYİMLİ BİR SİYASETÇİ OLARAK BİR ERKEN SEÇİM BEKLİYOR MUSUNUZ?
Bu işaretleri görüyoruz. 2020'nin Nisan ayında bir seçim öngörüyorum. Kısa bir süre diyeceksiniz evet çok kısa bir süre söyledim. Artık Türkiye'de seçimler 45 günde yapılabiliyor.
(RÖPORTAJ: ORHAN KARAKAŞ)Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer RÖPORTAJ Haberleri

Başlık Tarih
 
"ETİK GAZETECİLİK YAPILMALI"03 Mayıs 2021
KEMENÇE VE MÜZİK27 Nisan 2021
KALBİMİZ VE DAMARLARIMIZ27 Nisan 2021
DÜNYA MARKASI YOLUNDA EMEK VERİYORUZ14 Nisan 2021
BOZKURT: YARARLI İŞLER YAPMALIYIZ06 Mart 2021
ÖZÇELİK: MATEMATİK İLE MÜZİK İÇ İÇEDİR01 Mart 2021
"ZENGİNLİKLERİMİZ VAR"28 Şubat 2021
"BİR ÇOK ALANDA SIKINTILAR YAŞADIK"15 Ocak 2021
"GERGER GERİ KALMIŞTIR"14 Ocak 2021
KARLI:HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR05 Ocak 2021
"SAHA MÜCADELESİ ÇOK ÖNEMLİ"13 Aralık 2020
AV. DOĞAN: TESPİT VAR ÇÖZÜM YOK10 Aralık 2020
"BİLGİÇ: YAPISAL DEĞİŞİMLER OLMADAN..."07 Aralık 2020
"KAHRAMANLARI ÖDÜLLENDİRMELİYİZ"30 Eylül 2020
SON GÜN 30 EYLÜL21 Eylül 2020
"KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE BAŞARILIYIZ"21 Eylül 2020
ALTYAPI ÇOK ÖNEMLİ15 Ağustos 2020
"DENGESİZLİK DOĞACAK"25 Temmuz 2020
"AMAÇ BAROLARIN SESİNİ KESMEK"25 Temmuz 2020
"ÜRETİM VE TEKNOLOJİ ÖNEM KAZANDI"22 Temmuz 2020
AŞAMAYACAĞIMIZ BİR ENGEL YOKTUR13 Şubat 2020
"PİŞMAN OLACAĞIM BİR İŞE GİRMEM"06 Şubat 2020
ÖNCE İŞ06 Şubat 2020
EĞİTİME ÖNEM VERMELİYİZ05 Şubat 2020
"DEMOKRASİYE İHTİYAÇ VAR"06 Şubat 2020
"TANITIMDA BAŞARAMADIK"25 Ocak 2020
"KÜLTÜR VE TURİZM OLMALIDIR"25 Ocak 2020
"YANLIŞLARDAN DÖNÜN"05 Şubat 2020
TURİSTİK KÖY ESKİ KÂHTA'DAN BAŞLAYAN...10 Aralık 2019
"GEZGİN ORHAN KURAL'I ANLATTI"28 Temmuz 2019
"YAŞARKEN DEĞER BİLİNMELİ"03 Temmuz 2019
Altınşehir'e Lukianos Parkı 14 Temmuz 2018
TÜM DÜNYA BİZİM SEÇİMLE İLGİLENİYOR18 Mayıs 2018
"NEMRUT TURİZMİ CANLANDIRILMALI"22 Şubat 2018
YILANCI: KÂHTA'DA HİZMET HAMLESİ BAŞLATACAĞIM07 Haziran 2018
"BİZ ASLA ETNİK KİMLİK ÜZERİNDEN SİYASET YAPMIYORUZ"15 Ocak 2018
"İL BAŞKANI OLACAKSIN DENİLDİ"05 Aralık 2017
“TÜTÜN KONUSUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇABA VERİYORUZ”04 Aralık 2017
“81 İLDE ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”04 Aralık 2017
TÜTÜN AŞIMIZ EKMEĞİMİZDİR YASAKLAMAYIN20 Ekim 2017
SULU TARIM ŞART27 Haziran 2017
İSMAİL TÜRÜT: ÖMRÜM SİYASETTEN ÇEKTİ10 Aralık 2018
"MÜZİK EVRENSEL DEĞİLDİR"06 Şubat 2020
Özel Atak Lisesi Kurucu Müdürü Mustafa Yılmaz: ATAK'TA 7/24 SAAT EĞİTİM28 Şubat 2017
" Avrupa Birliği Ülkelerin İsteği Doğrultuda Makinelerle Üretim Yapıyoruz"27 Şubat 2017
İstanbul Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit: İSTANBUL BAHÇELİEVLER YOĞUN GÖÇ ALDI23 Aralık 2016
Halk Müziği Sanatçısı Âşık Gülabi: PARA EMEĞİN ÖNÜNE GEÇMEMELİ04 Temmuz 2018
"DİNLEYİCİNİN ALKIŞI BİZİM GIDAMIZDIR/ SHOW PROGRAMLARI PARA İÇİN ÇOĞALDI"23 Aralık 2016

KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | SAYFALAR | ANASAYFA
CH