KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
KÜNYE
SAYFALAR
ANASAYFA
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > RÖPORTAJ

"BİZ ASLA ETNİK KİMLİK ÜZERİNDEN SİYASET YAPMIYORUZ"
15 Ocak 2018
BİZ ASLA ETNİK KİMLİK ÜZERİNDEN SİYASET YAPMIYORUZ....
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, KalemMedya Gazetesi ve kalemmedya.com'a bir röportaj verdi. CHP Genel Merkezi'ndeki makamında KalemMedya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karakaş'ı kabul eden Bingöl, “AKP’nin 16 yıllık iktidarı karşısında iktidar olabilecek tek parti Cumhuriyet Halk Partisidir ve programlarımızla her şeyiyle hazır bir partiyiz” dedi.
Türkiye'nin gündemine ve CHP’nin 2019’daki seçim çalışmalarını Karakaş'ın soruları ışığında değerlendiren Bingöl, Ak Parti'nin ülkeyi yönetemediğinin altını çizdi.
"BİZ SADECE TÜRKİYE’DE DEĞİL DÜNYA GENELİNDE DOKSAN YILIN ÜZERİNDE HAYATINI SÜRDÜREN ENDER PARTİLERDEN BİRİSİYİZ"
Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum. Biz tabi sadece Türkiye’de değil dünya genelinde doksan yılın üzerinde hayatını sürdüren ender partilerden birisiyiz ve doksan dört yıllık bir siyasi geçmişimiz var. Cumhuriyet tarihiyle özdeş bir süreye denk geliyor.  O açıdan çok önemli deneyimlerimiz var birikimli kadrolarımız var. Son seçimlerde de gerek referandum gerekse genel seçimlerde de ciddi hazırlıklar yaparak seçimlere katılıyoruz ve bunların örneklerinden bir tanesi 7 Haziran seçimlerinde bizim partimizin seçim bildirgesiydi.
"SEÇİM BİLDİRGEMİZ DİĞER SİYASİ PARTİLER TARAFINDAN KES YAPIŞTIR YÖNTEMİYLE TAKLİT EDİLDİ"
O seçim bildirgesi diğer siyasi partiler tarafından kes-yapıştır yöntemiyle taklit edildi ve hala hafızalarda yer edinen bir seçim bildirgesidir. Çalışma yöntemimizde bire bir vatandaşlara giderek halka dokunarak onlarla Türkiye’nin sorunlarını bölgenin ilin ve ilçelerinin sorunlarını yüz yüze görüşerek çözümler üretmek üzerine kurulu ve bunu aralıksız sürdürüyoruz.
"2019 YILINDA 3 TANE ÖNEMLİ SEÇİM VAR"
 
Sizlerin de bahsettiği gibi üç önemli seçim var. Yerel, genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Ve bu üç seçimde bizim için değil Türkiye için hayati önem taşıyan seçimlerdir. O açıdan büyük bir iddia ile hazırlanıyoruz. Her üç seçim için ayrım yapmadan planlamalarımız mevcuttur.
"KONGRELERİMİZİ YAPIYORUZ"
Bu arada da daha dinamik örgütlerle daha genç kadrolarla bu seçimleri yaşamak adına kongrelerimizi yapıyoruz. İl ve ilçe kongrelerimizi başlattık. Önümüzdeki aylardan itibaren de kadın kollarımızı ve gençlik kolları kongrelerimizi ilçelerden başlayarak yapacağız. Nihayet Ocak ayının sonun da bütün bu süreci tamamlayacağız ve önümüzdeki seçimlerde dinamik ve daha aktif örgütlerle bu seçimlere hazırlanacağız. Bizim son referandum ve seçimlerde temel hedeflerimizden bir tanesi sandık örgütlenmesini tamamlamak ve bunu her seçimde arttırarak sürdürdük. Son seçimde de referandumda bu oran % 97’lere çıktı. Bu oran Türkiye genelinde % 97 sandık görevlilerini tamamlamış hale geldik. Bunu sürdüreceğiz bunu arttırma gayreti içerisinde olacağız. Türkiye’nin partisiyiz ve Türkiye’nin her tarafında seçimlere katılıyoruz. Bundan dolayı da sandık örgütlenmemizi tümüyle gerçekleştirmemiz lazım.
"SANDIK ÖRGÜTLENMESİ BİZİM ÖNEM ARZ EDİYOR"
Sandık örgütlenmesi bizim için çok önemli. Zira bizim dışımızda da bu organizasyonu yapan AKP’nin dışında başka parti yok. Biz bu sandık örgütlenmesini yaptığımızda sadece bizim partimize verilen oyları kollayıp korumuyoruz. Çünkü o sandıktan hangi partiye ne kadar oy çıkacağını bilemeyiz. Ama biz sandık güvenliğini ve sandık sorumlularını nitelikli ve iyi bir şekilde hazırlarsak o sandığa giren bütün oyların güvencesi olacaktır. Farklı partilere oy verebilirler ve bütün partilerin sandıklara görevli verebilmeleri şansı yoktur. Üç ya da dört parti ancak sandık görevlisi verebiliyor ama Türkiye’de farklı partiler var.
"SANDIK ÖRGÜTLENMESİNİ KENDİ GÜCÜMÜZLE YAPIYORUZ"
Sandık örgütlenmesini kendi dinamiklerimizle hazırlıyoruz kendi örgütsel gücümüzle tabanımızla oluşturuyoruz bir başka siyasi parti ile ilişkimiz yok. Herkes kendi bakış açısıyla sandık örgütlenmesini gerçekleştiriyor. Bizim sağlıklı bir sandık örgütlenmesi gerçekleştirmemiz sandık görevlilerini çok sağlıklı bir şekilde belirlememiz o sandıktaki tüm oyların güvencesi oluyor. Diğer siyasi partilerin görevlileri o şansa sahip olmasalar dahi biz varız biz koruyoruz ve kolluyoruz bunu da çok önemsiyoruz. Son seçimlerde önemli bir ivme yakaladık bunu sürdüreceğiz.
"KADIN ÖRGÜTLERİMİZİN DE ÇALIŞMALARI VAR ÖNEMSİYORUZ"
Kadın örgütlerimizin de çalışmaları devam ediyor. Biliyorsunuz Kadın Kolları Genel Başkanımız Fatma Köse hanımefendi sizlerin hemşerisi. Sayın Fatma Köse hanımefendide çok aktif bir şekilde çalışmalarına devam ediyor ve adeta Türkiye’yi arkadaşları ile beraber karış karış dolaşıyor. Hafta sonları çok yoğun bir şekilde Türkiye’nin her tarafından kadın örgütündeki arkadaşlarımız geliyorlar ve buradaki eğitimlerini alıyorlar. Bölgesel eğitimlerde oluyor. Hani onları yormamak adına buraya çok fazla taşımadan kendi bölgelerinde kendi illerinde eğitimleri veriyoruz.
"2019 SEÇİMLERİNİ NEDEN ÇOK ÖNEMSİYORUZ. SİZLERE İZAH EDEYİM"
Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar, sanırım ülkemizde yaşayan hiçbir vatandaşımızı mutlu etmemiştir. Gelinen süre içerisinde ekonomik sıkıntılar had safhadadır. Bütün ekonomik parametreler bozulmuştur. İşsizlik son yılların en üst düzeyinde ve maalesef Avrupa ülkeleri arasında işsizlik oranının en yüksek olduğu ülke durumundayız. Türkiye’de her dört gençten birisi işsiz ve iktidar yeni istihdam alanları yaratmak adına hiçbir şey yapmıyor. 185’in üzerinde üniversitemiz var ve bu çok iyi bir şey. Gençlerimizin eğitimli olması yabancı dil bilmeleri teknolojiyi takip etmeleri bu bizim için çok ama çok önemli ama aynı anlayışta ve aynı ölçüde istihdam olanakları yaratılmalıdır ve dolayısıyla okuyan genç kardeşlerimiz boşluğa düşüyor ve bu konu onları ciddi anlamda bir moralsizliğe itiyor. İşsizlik çok büyük bir sorun, tarım ve hayvancılık Türkiye’de inanılmaz bir seviyede kötü yönetiliyor ve bundan 10 yıl öncesine kadar sadece kendisine yeten bir ülke değildi ve birçok ülkeye tarım ürünleri ihraç eden bir ülke konumunda iken şimdi ise lop et alacak konuma gelmişiz bu bir komedi gibi. Hayvancılıkla övünen bir ülke iken şimdi dışarıdan lop et alır duruma geldik saman ithal eder hale geldik ve bunlar acınası durumlardır. Öyle bir noktaya geldi ki birçok tarım ürünlerini yanlış tarım politikaları sebebiyle dışarıya bağımlı hale getirdi. Düşünün Türkiye’nin içerisinde bulunduğu coğrafyada tarım ve sulama imkânlarının çok yüksek olduğu toprağa sahibiz ama neylersiniz ki birçok tarım ürününü dışarıdan alma zorunda kalıyoruz bu bir başka olumsuzluk. Hayvancılık Doğu ve Güneydoğu illerinde ekonomiyi ayakta tutan ve göçü engelleyen faktörlerden bir tanesi hayvancılıktı ve siz hayvancılığı bitirdiğinizde vatandaşlarımız yaşadığı yeri terk etmek zorunda kalıyor. Metropollerde bir arayışa giriyor oralarda hayata tutunmaya çalışıyorlar. Biz hayvancılığı da yok edince böylesi bir olumsuzluğunda önünü açmış olduk.
Dış politikada hiç dostumuz yok adeta günlük politika belirliyoruz. Bir gün Rusya ile çok kötü ilişki içindeyiz bir gün bakıyorsun Amerika ile kötü oluyoruz her gün farklı bir konu içerisinde kendimizi buluyoruz. Bunlar büyük sorunların olduğu adeta Türkiye’de yaşayan vatandaşların tamamına yakınının ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldığı bir ülkede vatandaşlarımızın önümüzdeki seçimi bir fırsata dönüştürmesi lazım ve bunlara alternatif Cumhuriyet Halk Partisidir. Başka bir iddiası olan bir partide yoktur. AKP’nin 16 yıllık iktidarı karşısında iktidar olabilecek bir parti Cumhuriyet Halk Partisidir ve dediğim gibi kadrolarımızla ve programlarımızla her şeyiyle hazır bir partiyiz. Vatandaşlarımızın bize bir kredi açmasına ihtiyacımız var ve görecekler ki bu sorunları birkaç yıl içerisinde tamamen sonuçlandıracak bir anlayışı hâkim kılacağız.
Bir başka özel bir şey Türkiye’nin huzura ihtiyacı var. Türkiye maalesef AKP iktidarı ile ayrıştırıldı ve yeniden Türkiye’yi birlik içerisinde mutlu ve itibarlı bir ülke yapacak bir iktidara ihtiyaç var ve o iktidarda CHP. Bunu da vatandaşlarımız her geçen gün görüyor. Biz Türkiye’yi dolaştığımız zaman vatandaşların bize yaklaşımları çok güzel ve olumlu bir yönde değişim var.
"BİZ ASLA ETNİK KİMLİK ÜZERİNDEN SİYASET YAPMIYORUZ"
Türkiye’deki olumsuzluklar ve gergin ortam kavgacı üslup ve kullanılan o anlamsız dilin tamamen ortadan kalması ancak gerginlikten nemalanmayan, siyasi anlayışını gerginlik üzerine kurmayan bir iktidarla söz konusu olabilir. Bizim böyle bir anlayışımız yok. Bütün Türkiye’yi kucaklayacak ve 80 milyon vatandaşına aynı gözle bakacak bir siyasi anlayışa sahibiz. Biz asla bir etnik kimlik üzerinden siyaset yapmadık ve bunu doğru bulmuyoruz. Asla inanç üzerinden, yaşam tarzı üzerinden siyaset yapmayacağız. Bizim bakış açımız herkesin kimliği, inancı düşüncesi kendisini ilgilendirir. Türkiye’yi huzurlu ve mutlu yapacak anlayış bu anlayıştır ve biz bu anlayış üzerinden siyaset yapmayı düşünüyoruz. Vatandaşlarda zaten bunu istiyorlar.
"DELEGE SİÇİMİ YAPAN TEK PARTİ BİZİZ"
Delege seçimleri dediğinizde delege seçimi yapan tek parti biziz ve diğerleri formalite yapıyor. Yukarıdan ‘Şu şahıs Adıyaman Merkez İlçe Başkanı olacak’ diyorlar. Sıkıysa başkası aday olsun ya da ‘Filanca kişi Adıyaman İl Başkanı Olacak’ diyorlar İl Başkanı o oluyor. Rakip çıkmaz o cesareti kim gösterecek. Çünkü orada lider sultası var orda biat kültürü var bizde ise parti içi demokrasi var. Bizde kongrelerimizde mesela hafta sonu yaptığımız on iki ilçe kongresinin on ikisinde de bazı yerlerde iki bazı yerlerde de üç aday yarıştı işte bizi diğer partilerden ayıran temel özellik bu. Biz delege seçimlerinde sandık koyuyoruz üyelerimiz sandığa gitsin ve gizli oy açık tasnif var ama bazı siyasi partilerde açık oy gizli tasnif var tam tersi demokratik olmayan bir yöntem izleniyor. İşte yirmi iki başkanlığı aldık diyorlar, otuz il başkanını görevden alıyorlar şu ana kadar biz hiçbir ilçe başkanımızı görevden almadık. Ne için biz o seçmenlerin ister genel seçim ister parti içi seçim olsun biz seçmenlerin iradesine saygı duyuyoruz. Dolayısıyla bir seçim oluyor sonuçta birileri kazanıyor ama onları görevden almaya kalkıştığımızda ona oy veren vatandaşlarımızın ya da partililerimizin iradesine ipotek koymuş oluruz. Bizim temel anlayışımız seçimle gelen seçimle gitmeli.
"DİĞER SİYASİ PARTİLERİN İÇ İŞLERİNE KARIŞMAYIZ"
Biz diğer siyasi partilerin iç işleyişlerine karışmayız ama vatandaşın oylarıyla seçilen insanların vatandaşların değerlendirmesiyle karşı karşıya bırakılması gerekir. Bakın Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da onlarca belediye başkanı seçimle geldi ve görevlerinden bir şekilde uzaklaştırıldılar ve yerlerine bürokratlarını kayyum atadılar. Peki, istifa ettirdikleri belediye başkanlarının yerlerini nasıl dolduruyorlar belediye meclis üyelerinin seçimiyle. Peki, aynı anlayış niye kayyum atanan belediyelerde yapılmıyor orada seçimle gelmiş belediye meclis üyeleri var ve belediye başkanları farklı bir olumsuzluğun içerisine girmişlerse ve sende görevden alıyorsan bırak belediye meclis üyeleri de kendi aralarında başkanı seçsin burada bile bir çifte standart var bunları vatandaşların görmesi lazım.
"BİZE KARŞI KÜSKÜN KÜRT SEÇMEN KİTLESİ YOK"
Bize karşı küskün bir Kürt seçmen kitlesi yok. Aslında uzaklaşılan partiler diğer iki siyasi parti umut bağladıkları siyasi partilerin ortaya koydukları tablo hayal kırıklığı yaşattı bölgede, dokunulmazlık ilgili sadece biz Cumhuriyet Halk Partisi yirmi yıldan fazladır uzun bir süredir milletvekili adaylarına dosya tanzim ederken noter taahhütlü bir evrak alıyoruz diyoruz ki milletvekili olduğum taktirde milletvekili dokunulmazlığımın kürsü dokunulmazlığıyla sınırlı olacağı oy vereceğimi ve kabul edeceğim diye taahhüt alıyoruz.
Bizi siyasi partilerden ayıran özellik bu bunu söylerken dokunulmazlıklarla ilgili bir tavır koymamız mümkün olabilir mi kaldı ki dokunulmazlık kaldırılmadı ki ve ben milletvekiliyim ve benim dokunulmazlığım var sadece parlamentoda dosyası olan milletvekillerinin dosyalarının yargıya gitmesi yolu açılması için bir oylama yapıldı ona da gerek yoktu. AKP tek başına 267 milletvekili oyuyla o dosyaların yargı yönünün açılmasını sağlayabilirdi ama bunu yapmadı bir siyasi manevrayla bu oylamayı genele dönüştürdü. Biz diyoruz ki yargıda vatandaşa uygulanan muamele bize de uygulansın biz sadece dışarı çıktığımızda siyasi düşüncemizden dolayı bizim dokunulmazlığımız oldun onun ötesinde bizlerde vatandaşlarla eşit bir düzeyde olalım.
"ADALET YÜRÜYÜŞÜMÜZ OLAĞANÜSTÜ BİR KARŞILIK GÖRDÜ"
Şunu gördük Türkiye’de ciddi bir adaletsizlik bir hukuksuzluk var ki bizim adalet yürüyüşümüz olağanüstü bir karşılık gördü. Biz yürürken mütevazi bir şekilde Genel Başkanımız tek başıma yürüyeceğim dedi ‘Bizde sizinle yürüyeceğiz’ dedik ama dönüp bir baktık onbinler, yüzbinler, milyonlar ve yürüyemeyenler bize moral aşıladılar. Olanaklarımız el vermiyor diyenler mi hastayım diyenler mi yanınızdayız diyen milyonlarca insan bize mesaj attılar, telefon açtılar, faks çektiler, mail attılar, twit attılar bu Türkiye’nin ne kadar büyük bir adaletsizlikle karşı karşıya olduğunun somut göstergesi. Çünkü vatandaşlar adaletsizliğe uğradıklarında hukuksuzluğa uğradığında kabuklarına çekilmişler kaderlerine razı olmuşlar başvuracakları bir kapı bulamamışlardı ta ki biz adalet yürüyüşünü başlatıncaya kadar. Birden bire o adalet yürüyüşüyle birlikte milyonlarca vatandaşımız dertlerini bizimle paylaştılar. Geldiler yazdılar çizdiler bunlar bizim için çok önemlidir.
"CHP OLARAK BASINI ÖNEMSİYORUZ. SİZLERE TEŞEKKÜR EDİYORUZ!
Gazetenizde bizlere yer verdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Biz CHP olarak basını önemsiyoruz. Basını önemsemenin dışında yerel basının desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Unutmayalım ki demokrasi yerelden başlar. Özgür olmayan bir basın, başkalarının güdümünde olan basın, tarafsızlığını yitiren basın toplumda karşılık görmez göremez. Sizlerin aracılığınızla tüm vatandaşlarımıza sizlerin aracılığıyla sevgiler saygılar sunuyorum.Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer RÖPORTAJ Haberleri

Başlık Tarih
 
KARADAĞ: SPOR, SAĞLIK DEMEK01 Ekim 2021
"BİZ YERİMİZDE SAYDIK"30 Ağustos 2021
LAURENTIUS YAYIN HAYATINA BAŞLADI27 Temmuz 2021
"Sevginin Olmadığı Yerde Müzik Olmaz"19 Mayıs 2021
"ETİK GAZETECİLİK YAPILMALI"03 Mayıs 2021
KEMENÇE VE MÜZİK27 Nisan 2021
KALBİMİZ VE DAMARLARIMIZ27 Nisan 2021
DÜNYA MARKASI YOLUNDA EMEK VERİYORUZ14 Nisan 2021
BOZKURT: YARARLI İŞLER YAPMALIYIZ06 Mart 2021
ÖZÇELİK: MATEMATİK İLE MÜZİK İÇ İÇEDİR01 Mart 2021
"ZENGİNLİKLERİMİZ VAR"28 Şubat 2021
"BİR ÇOK ALANDA SIKINTILAR YAŞADIK"15 Ocak 2021
"GERGER GERİ KALMIŞTIR"14 Ocak 2021
KARLI:HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR05 Ocak 2021
"SAHA MÜCADELESİ ÇOK ÖNEMLİ"13 Aralık 2020
AV. DOĞAN: TESPİT VAR ÇÖZÜM YOK10 Aralık 2020
"BİLGİÇ: YAPISAL DEĞİŞİMLER OLMADAN..."07 Aralık 2020
"KAHRAMANLARI ÖDÜLLENDİRMELİYİZ"30 Eylül 2020
SON GÜN 30 EYLÜL21 Eylül 2020
"KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE BAŞARILIYIZ"21 Eylül 2020
ALTYAPI ÇOK ÖNEMLİ15 Ağustos 2020
"DENGESİZLİK DOĞACAK"25 Temmuz 2020
"AMAÇ BAROLARIN SESİNİ KESMEK"25 Temmuz 2020
"ÜRETİM VE TEKNOLOJİ ÖNEM KAZANDI"22 Temmuz 2020
AŞAMAYACAĞIMIZ BİR ENGEL YOKTUR13 Şubat 2020
"PİŞMAN OLACAĞIM BİR İŞE GİRMEM"06 Şubat 2020
ÖNCE İŞ06 Şubat 2020
EĞİTİME ÖNEM VERMELİYİZ05 Şubat 2020
"DEMOKRASİYE İHTİYAÇ VAR"06 Şubat 2020
"TANITIMDA BAŞARAMADIK"25 Ocak 2020
"KÜLTÜR VE TURİZM OLMALIDIR"25 Ocak 2020
"YANLIŞLARDAN DÖNÜN"05 Şubat 2020
TURİSTİK KÖY ESKİ KÂHTA'DAN BAŞLAYAN...10 Aralık 2019
"2020'DE ERKEN SEÇİM OLABİLİR"14 Kasım 2019
"GEZGİN ORHAN KURAL'I ANLATTI"28 Temmuz 2019
"YAŞARKEN DEĞER BİLİNMELİ"03 Temmuz 2019
Altınşehir'e Lukianos Parkı 14 Temmuz 2018
TÜM DÜNYA BİZİM SEÇİMLE İLGİLENİYOR18 Mayıs 2018
"NEMRUT TURİZMİ CANLANDIRILMALI"22 Şubat 2018
YILANCI: KÂHTA'DA HİZMET HAMLESİ BAŞLATACAĞIM07 Haziran 2018
"İL BAŞKANI OLACAKSIN DENİLDİ"05 Aralık 2017
“TÜTÜN KONUSUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇABA VERİYORUZ”04 Aralık 2017
“81 İLDE ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”04 Aralık 2017
TÜTÜN AŞIMIZ EKMEĞİMİZDİR YASAKLAMAYIN20 Ekim 2017
SULU TARIM ŞART27 Haziran 2017
İSMAİL TÜRÜT: ÖMRÜM SİYASETTEN ÇEKTİ10 Aralık 2018
"MÜZİK EVRENSEL DEĞİLDİR"06 Şubat 2020
Özel Atak Lisesi Kurucu Müdürü Mustafa Yılmaz: ATAK'TA 7/24 SAAT EĞİTİM28 Şubat 2017
" Avrupa Birliği Ülkelerin İsteği Doğrultuda Makinelerle Üretim Yapıyoruz"27 Şubat 2017
İstanbul Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit: İSTANBUL BAHÇELİEVLER YOĞUN GÖÇ ALDI23 Aralık 2016
Halk Müziği Sanatçısı Âşık Gülabi: PARA EMEĞİN ÖNÜNE GEÇMEMELİ04 Temmuz 2018
"DİNLEYİCİNİN ALKIŞI BİZİM GIDAMIZDIR/ SHOW PROGRAMLARI PARA İÇİN ÇOĞALDI"23 Aralık 2016

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | SAYFALAR | ANASAYFA
CH