KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
KÜNYE
SAYFALAR
ANASAYFA
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > RÖPORTAJ

"GERGER GERİ KALMIŞTIR"
14 Ocak 2021
Merkezi İstanbul Güneşli'de...
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
GERSOY-DER BAŞKANI ÖZDEMİR:
*ADIYAMAN HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALAMAMIŞTIR
*GERGER'İ ÇIKMAZ SOKAK OLMAKTAN ÇIKARINIZ
*GERGER HİZMETLER NOKTASINDA GERİ KALMIŞTIR
Merkezi İstanbul Güneşli'de bulunan ve kısa adı GERSOY-DER olan Gergerliler Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Mahmut Özdemir ile Adıyaman'ın sorunlarını konuştuk. Dernek olarak faaliyetlerini de dinlediğimiz Özdemir, Kalem Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karakaş'a konuştu.
Adıyaman'ın çok önemli yeraltı ve yerüstü zenginlik kaynaklarına sahip olduğunun altını çizen Özdemir, bunun karşılığında Adıyaman'ın hak ettiği hizmetleri alamadığını söyledi.
Gerger ilçesinin mağdur edildiğini de vurgu yapan Özdemir, " Gerger adeta Adıyaman'ın üvey evladıdır. Adıyaman Gerger ilçesini ikinci sıraya itmiştir. Hizmetler noktasında geri kalmıştır" dedi.
Sulu tarımın ve turizmin potansiyelinin kalkınma için çok önemli iki ayak olduğunu belirten Özdemir, sorular ışığında şunları söyledi:
ADIYAMAN HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALAMAMIŞTIR.
HANGİ SORUN GÜNDEME GETİRİLSE, İLGİLİ KİŞİ VEYA MERCİLER "PROGRAMDA" DİYE YANIT VERİRLER:

Röportajımızın başında Adıyaman'ın genel sorunları ile ilgili olarak şunu söyleyebilirim. Adıyaman 4 mevsimi yaşan bir kenttir. Adıyaman yer altı ve yer üstü zenginlik kaynaklarına sahip bir kenttir. Adıyaman suyu bol olan bir kenttir. Adıyaman bir turizm kentidir. Adıyaman bir petrol kentidir. Peki, tüm bu zenginliğe ve güzelliklere sahip olan Adıyaman, hak ettiği ölçüde hizmet alabilmiş midir? Elbette hayır. Bunun nedenine de gelince tek cümleyle belirtmek gerekirse, bugüne kadar iktidar olan partilerin veya iktidar olan siyasetçilerin, milletvekillerinin olması gereken düzeyde çaba sarf etmedikleridir. Bu durumun başka bir izahı olamaz. Bu durumu yıllardan beri söylüyoruz. Bizler halka olarak söylüyoruz da ancak en ufak bir yol alınmamıştır. Şimdi dile getireceğim. Hep aynı söylemlerin tekrarı olacaktır. Çünkü bugüne kadar hiçbir sorun çözülmedi.
Sorunlarımızı her yerde gündeme getirdik. Basın yoluyla dile getirdik. Olmadı Başakşehir Adıyamanlılar Derneği'nde anlattık. Sultanahmet Adıyamanlılar Derneği'nde anlattık. Vakıflarda anlattık. İlçe ve köy derneklerinde anlattık. Sürekli programlarda, çeşitli platformlarda memleketimizin sorunlarını gündeme getirdik. Ve ne zaman ilgili ve yetkili mercilere sorulsa "Programa aldık" diyorlar. Yıllardır böyle cevap verilir. Adıyaman sürekli yatırım programında. Bir türlü içinden çıkmıyor. Yani sorunlar programda çakılı kalıyor.
GERSOY-DER OLARAK YETKİLİLERE ÇAĞRIMIZ VARDIR.
SULU TARIM ADIYAMAN İÇİN ŞATTIR:

GERSOY-DER olarak yetkililere, iktidara vekillere bir çağrımız vardır. Çağrımız nedir? Adıyaman için sulu tarım şart diyoruz. Neden şarttır. Çünkü insanların elinde bulunan toprakları, kalkınma yolunda ekilebilir ürün çeşitliliği doğrultusunda bir noktaya getirmiyorsanız, bu bir insan hakları ihlalidir. Hak edilen hizmeti veya imkânı sunmamaktır. Ben meseleye böyle bakıyorum. Sulu tarım bilinmelidir ki bir ihtiyaçtır. Sulu tarım Adıyaman için olmazsa olmazdır. İnsanımız kendi tarlasını ekse neden ekmek için dışarıya gitsin. Neden bölge bölge ırgat durumunda dolaşsınlar. Neden mağdur olsunlar. Dolayısıyla sulu tarımla Adıyaman kalkınma hamlesi yaşar. Çünkü bizler çalışkan bir toplumuz. Üretken bir toplumuz. Yetir ki imkânlar sunulsun.
ADIYAMAN İÇİN BİR DİĞER ÖNEMLİ BAŞLIK TURİZMDİR.
TURİZM DEĞERLERİMİZ EKONOMİK GİRDİYE DÖNÜŞTÜRÜLMELİDİR:
Adıyaman için bir diğer önemli başlık turizmdir.
Adıyaman çok önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Ancak bu potansiyel ekonomik girdiye dönüşmemiştir. Oysa dünyadaki gelişmiş ülkelere baktığımızda, ilerleme yolunda turizm ayağının da çok önem arz ettiğini görüyoruz. Ne yapmışlar? Turizmi önemsemişler. Bu doğrultuda yapılabilecek her şeyi yapmışlar. Bir kazanç, bin kalkınma kapısı olarak görmüşler. Ve gelinen noktada kalkınmalarına ciddi bir ayak olmuştur.
Bize gelince bakıyorsunuz Nemrut Dağı gibi büyük bir hazineye sahipsiniz. Ne acıdır ki bu hazineden yararlanamıyorsunuz. Çünkü yetkili ve ilgili merciler dert etmiyorlar. Kafa yormuyorlar. Projeler geliştirmiyorlar. Girdi için çaba vermiyorlar. Bu duruma tek kelime ile yazık diyorum.
GERGER, ADETA ADIYAMAN'IN ÜVEY EVLADIDIR.
HİZMETLER NOKTASINDA GERİ KALMIŞTIR.
TEKRAR EDİYORUZ GERGER'İN EN ÖNEMLİ SORUNU YOLDUR.
GERGER'İ ÇIKMAZ SOKAK OLMAKTAN ÇIKARINIZ:

Gerger adeta Adıyaman'ın üvey evladıdır. Adıyaman Gerger ilçesini ikinci sıraya itmiştir. Hizmetler noktasında geri kalmıştır. Şunu da belirteyim. Sözlerim yanlış anlaşılmasın. Besni, Kâhta, Çelikhan, Gölbaşı veya diğer ilçelerimize neden hizmet gidiyor demiyorum. Hatta hizmetin oralara daha çok götürülmesi gerekiyor. Ancak şunun altını çiziyorum, Gerger ilçemize hizmet hiç gitmiyor. Düşünün standartlara uygun bir yol bile çok görülüyor. Yolun yapılacağına dair bu aralar bir söylenti var. Yapıldığı takdirde emek veren herkese teşekkür ederiz. Hatırlayacaksınız gerek sizlere verdiğimiz röportajlarımızda gerekse de genel anlamda yaptığımız açıklamalarımızda Gerger'in en önemli sorununun yol olduğunu defalarca belirtmiştik. Bugün halen bunun altını çiziyoruz. Dolayısıyla bizler GERSOY-DER olarak ilçemiz Gerger'in yol sorununu gerekse de diğer alanlardaki sorunlarını sıklıkla gündeme getirmeye devam edeceğiz.
Dedik ya yolun yapılacağına dair söylentiler var. Bunun takipçisi olacağız. Hatta bir adım ötesinde yeni bir seslenişimiz var. O da şudur diyoruz ki; Gerger'i çıkmaz sokak olmaktan çıkarınız. Yol yapılmalıdır. Ve devamında bir köprüyle Gerger ilçesi Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya açılmalıdır. Gerger üzerinden neden Diyarbakır'a veya neden Elazığ'a gidilmesin. Bunu yörenin kalkınması için yapmalıyız. Gerçekleştiği takdirde her alanda bölge canlılık kazanacaktır. Her şey değer alır. Kalkınma yaşanır. Bunu neden hayata geçirmeyelim. Adıyaman'ın siyasetçileri, iktidardakiler bu konuyu gündemlerine almalıdırlar.
GERSOY-DER OLARAK SORUNLARIN TESPİTİ VE ÇÖZÜMÜ NOKTASINDA TÜM GERGERLİ HEMŞERİLERİMİZLE BİR ARAYA GELİYORUZ.
İSTİŞARE KÜLTÜRÜNÜ YAŞATIYORUZ:

Kısa adı GERSOY-DER olan Gergerliler Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği olarak gerek memleketimizin sorunlarının tespiti ve çözümü noktasında gerekse de İstanbul'daki hemşerilerimizin sorunlarının çözümüne yönelik olarak yoğun bir çaba vermekteyiz.
Bunu derneğimiz çatısı altında bulunan tüm hemşerilerimizle yapmaktayız. Herkes bu noktada özveriyle çalışmaktadır. Zaman ayırmaktalar. Gerektiğinde maddi ve manevi ellerini taşın altına sokmaktalar. Bir kez daha sizlerin aracılığıyla kendilerine şükranlarımı sunuyorum.
KALEM MEDYA GRUBU'NA DUYARLI HABERCİLİK İLKESİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUZ:
Sözlerimize, röportajımıza son verirken Kalem Medya Grubu'na teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Duyarlı habercilik yapıyorsunuz. Sorunlarla ilgileniyorsunuz. Gerek haberlerle gerekse de röportajlarla kamuoyunu bilgilendiriyorsunuz. Bu da emek isteyen bir durumdur. Bu konuda fedakârlıkta bulunuyorsunuz. Sizlere bir kez daha başarılar diliyorum.
Haber / Röportaj: Orhan KARAKAŞYorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer RÖPORTAJ Haberleri

Başlık Tarih
 
"BİZ YERİMİZDE SAYDIK"30 Ağustos 2021
LAURENTIUS YAYIN HAYATINA BAŞLADI27 Temmuz 2021
"Sevginin Olmadığı Yerde Müzik Olmaz"19 Mayıs 2021
"ETİK GAZETECİLİK YAPILMALI"03 Mayıs 2021
KEMENÇE VE MÜZİK27 Nisan 2021
KALBİMİZ VE DAMARLARIMIZ27 Nisan 2021
DÜNYA MARKASI YOLUNDA EMEK VERİYORUZ14 Nisan 2021
BOZKURT: YARARLI İŞLER YAPMALIYIZ06 Mart 2021
ÖZÇELİK: MATEMATİK İLE MÜZİK İÇ İÇEDİR01 Mart 2021
"ZENGİNLİKLERİMİZ VAR"28 Şubat 2021
"BİR ÇOK ALANDA SIKINTILAR YAŞADIK"15 Ocak 2021
KARLI:HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR05 Ocak 2021
"SAHA MÜCADELESİ ÇOK ÖNEMLİ"13 Aralık 2020
AV. DOĞAN: TESPİT VAR ÇÖZÜM YOK10 Aralık 2020
"BİLGİÇ: YAPISAL DEĞİŞİMLER OLMADAN..."07 Aralık 2020
"KAHRAMANLARI ÖDÜLLENDİRMELİYİZ"30 Eylül 2020
SON GÜN 30 EYLÜL21 Eylül 2020
"KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE BAŞARILIYIZ"21 Eylül 2020
ALTYAPI ÇOK ÖNEMLİ15 Ağustos 2020
"DENGESİZLİK DOĞACAK"25 Temmuz 2020
"AMAÇ BAROLARIN SESİNİ KESMEK"25 Temmuz 2020
"ÜRETİM VE TEKNOLOJİ ÖNEM KAZANDI"22 Temmuz 2020
AŞAMAYACAĞIMIZ BİR ENGEL YOKTUR13 Şubat 2020
"PİŞMAN OLACAĞIM BİR İŞE GİRMEM"06 Şubat 2020
ÖNCE İŞ06 Şubat 2020
EĞİTİME ÖNEM VERMELİYİZ05 Şubat 2020
"DEMOKRASİYE İHTİYAÇ VAR"06 Şubat 2020
"TANITIMDA BAŞARAMADIK"25 Ocak 2020
"KÜLTÜR VE TURİZM OLMALIDIR"25 Ocak 2020
"YANLIŞLARDAN DÖNÜN"05 Şubat 2020
TURİSTİK KÖY ESKİ KÂHTA'DAN BAŞLAYAN...10 Aralık 2019
"2020'DE ERKEN SEÇİM OLABİLİR"14 Kasım 2019
"GEZGİN ORHAN KURAL'I ANLATTI"28 Temmuz 2019
"YAŞARKEN DEĞER BİLİNMELİ"03 Temmuz 2019
Altınşehir'e Lukianos Parkı 14 Temmuz 2018
TÜM DÜNYA BİZİM SEÇİMLE İLGİLENİYOR18 Mayıs 2018
"NEMRUT TURİZMİ CANLANDIRILMALI"22 Şubat 2018
YILANCI: KÂHTA'DA HİZMET HAMLESİ BAŞLATACAĞIM07 Haziran 2018
"BİZ ASLA ETNİK KİMLİK ÜZERİNDEN SİYASET YAPMIYORUZ"15 Ocak 2018
"İL BAŞKANI OLACAKSIN DENİLDİ"05 Aralık 2017
“TÜTÜN KONUSUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇABA VERİYORUZ”04 Aralık 2017
“81 İLDE ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”04 Aralık 2017
TÜTÜN AŞIMIZ EKMEĞİMİZDİR YASAKLAMAYIN20 Ekim 2017
SULU TARIM ŞART27 Haziran 2017
İSMAİL TÜRÜT: ÖMRÜM SİYASETTEN ÇEKTİ10 Aralık 2018
"MÜZİK EVRENSEL DEĞİLDİR"06 Şubat 2020
Özel Atak Lisesi Kurucu Müdürü Mustafa Yılmaz: ATAK'TA 7/24 SAAT EĞİTİM28 Şubat 2017
" Avrupa Birliği Ülkelerin İsteği Doğrultuda Makinelerle Üretim Yapıyoruz"27 Şubat 2017
İstanbul Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit: İSTANBUL BAHÇELİEVLER YOĞUN GÖÇ ALDI23 Aralık 2016
Halk Müziği Sanatçısı Âşık Gülabi: PARA EMEĞİN ÖNÜNE GEÇMEMELİ04 Temmuz 2018
"DİNLEYİCİNİN ALKIŞI BİZİM GIDAMIZDIR/ SHOW PROGRAMLARI PARA İÇİN ÇOĞALDI"23 Aralık 2016

KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | SAYFALAR | ANASAYFA
CH