KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
KÜNYE
SAYFALAR
ANASAYFA
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > RÖPORTAJ

"GEZGİN ORHAN KURAL'I ANLATTI"
28 Temmuz 2019
Orhan Kural'ın...
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
KARAMAN: Hocam hemen en çok tanındığınız konu olan sigaraya karşı etkin mücadelenizde, Orhan Kural'ın asıl hedef neydi diye ilk sorumuzu sormuş olalım?
Sağlığımız konusunda ciddi bir sorun olarak gördüğüm sigara ve kötü alışkanlıkların bırakılması için mücadele ettiğimi söyleyebilirim. Bu konuda yine öğrencilerle birlikte sağlık kuruluşlarına yaptığımız ziyaretlerde, sigaradan yatan hastaların durumlarını görmelerini saylayarak, içlerinde sigara içenlerin yüzde otuz beşe yakının sigarayı bıraktığını da ifade edebilirim. Aynı zamanda bunun sigara kullanımına karşı iyi bir sosyal deney olduğunu da söylemek isterim. Daha sağlıklı ve daha iyi düşünen bir nesil için mücadeleme devam etmekte kararlıyım.
Bu konuda Yeşilay’ın şu ana kadar yaptığı ve başarıyla devam ettiği en güzel çalışmasının, yeşil dedektör uygulaması olduğunu da, çünkü bir telefonla kendilerine ulaşılıyor ve görevlerini anında yerine getiriyorlar" ifade etmek isterim.
Aslında, Yeşilay'ın bu konuda her yere yetişmesinin mümkün olmadığını söylemem sanırım yanlış olmaz. Sigarayla mücadele konusunda faaliyet gösteren derneklerle çalışarak çok daha etkin mücadele ortaya koyulacağından yanayım. Bu konuda yetkililere sunduğumuz projelerimize destek olunması halinde Yeşilay'a çok daha ciddi katkı sağlayacağımıza inanıyorum.
KARAMAN: Orhan Kural'ın sigarayla mücadelesi dâhil birçok konuda yanlış anlaşıldığını ifade ettiniz. Peki, Orhan Kuralı nasıl tanımalıydık veya Sayın Kural nasıl tanıtılmalıydı?
Orhan Kural'ın da her insan gibi hataları olabileceğini ve yaşantısının son derece mütevazı olduğunun bilinmesi isterdim. Yani komşusunun açken, kendisinin tok yatmasına karşı çıkan birisiyim ve bunun ne kadar doğru olduğunu en iyi bilenlerden birisiyim. Asla yaşadığım sürece kendim içim bir şeyler yapmaya çalışmadım. Hep ön planda insan olmalı dedim. Çocuklar ve gençler olmalı dedim. Eğitim olmalı dedim. İnsanların Özel yaşamlarımdan ziyade toplumsal yaşamlarının ön planda olmasını istedim. Özellikle yaptıkları işlerle göz önünde olanların bulundukları mesleki ve sosyal statüleri ile iyi bir örnek teşkil etmesini istedim.
Yurt içinde ve yut dışında gezdiğim birçok ülkede çalışmalarımı eğitim öğretim ile birlikte bilimsel ve sosyal konularda yoğunlaştıran birisi olarak bunların anlatılmasını istedim.
Düşünebiliyor musunuz şimdiye kadar kaç bilim insanının hayatı tiyatro eseri olarak sergilendi. Kaç bilim insanının hayatı ve eserleri yabancı ülkeler tarafından kitap haline getirildi. Kaç bilim insanımız dünyada ayak basmadığı yer bırakmadı. İşte tüm bunlar aklıma geldikçe benim ülkemde bu yönümle değil de farlı konularda ön plana çıkmamalıydım. Ama olsun ülkemi ve toprağımı seviyorum ve bugün yurt dışında bu kadar tanınmamda yine ülkemde aldığım eğitimin katkısı olduğunun farkında olan birisiyim. Beni çok geçmeden anlayacaklarında inanıyorum. İnşallah sağken olurda bende görürüm. İşte ümit bey bir önceki sorunuza burada daha detaylı cevap vermiş oldum sanırım. Profesör Orhan Kural böyle tanınmalıydı ve böyle tanıtılmalıydı.
KARAMAN: Gezgin birisi olduğunuzu ve her seyahatiniz de farklı yerlerde farklı şeyler yaşadığınızı, bunları da kaleme aldığınızı ifade ediyorsunuz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Her şeyden önce evli birisi değilim. Bu yüzden çalışmalarımı ve seyahatlerimi engel olan birisi olmadığı için çok rahat gerçekleştiriyorum diyebilirim. (Hocam evli olanlara cevap hakkı doğmasın evlilik engel mi diye) Tabii ki insan evli olduğu zaman sorumlulukların farklı olacağını düşündüğü takdirde biraz cık ta çalışmaların kısıtlanabileceğini söyleyebilirim.
Mesela, gece de üç saat uyuyan birisiyim. O da sabaha karşı uyurum. Çalışmalarımda asla zaman kaybetmeyi sevmem. Çünkü kaybedilen her zaman benim için çalışmalarımın eksilmesi anlamına gelmektedir. İşte bu yüzden tüm çalışmalarımla ilgili notlar tutarım. Yani yazarım. Hani derler ya söz gider yazı kalır misali işte her şeyim notlarımdadır. Birde seyahat esnasın da pek konuşmayı sevmemem.
KARAMAN: Peki, Orhan Kural nasıl bir yaşam tarzı seviyor?
Orhan Kural on parmağında on marifeti (maden yüksek mühendisi, akademisyen, fotoğraf sanatçısı, yazar, bilim insanı, tv ve radyo programcısı, fahri konsolos, editör, gezgin, kurucu üye) olan birisi olarak tanımlayabilirim.
Orhan Kural, gıdadan kıyafete kadar yaşamını da tamamen organik yaşamaktadır. Belli program çerçevesinde hareket etmeyi sever, aldığı notlarına göre programını yapar. Asla zaman kaybetmeye tahammülü yoktur. Boşa harcanan her zaman insanın yaşam süresi içinde en büyük kaybıdır diye düşünür. Eleştiriye karşı değil ama eleştiriyi sevmeyenlere karşıdır. Tabii ki İnsan olarak hata yaptığı anlarda olmuştur. Bu demek değildir ki ben buyum işinize gelirse asla demez. Yok, böyle bir şey. Eğer insansak, hatamızı da en kısa yoldan telafi etmemiz ve öz eleştirimiz yapmamız gerekir diye düşünür. İşte size kısaca Orhan Kural'ın yaşam biçimi böyledir.
Mesela birçok konuda mücadele etmeme rağmen hala söylemlerimi benim anlatmak istediğim gibi değil kendileri anlamak istediği şekilde anlayarak hala hırpalamaya kalkanlar var diyebilirim.
Biraz inandığım doğrular konusunda inatçıyım ve mücadeleciyim bunu da artık herkes çok iyi biliyor. Bazen bu davranışlarım yaşam tarzımı etkilese bile doğrularımda ısrar etmeye devam ediyorum.
KARAMAN: Orhan Kural çalışmalarında en çok neye önem ve öncelik vermektedir?
Öncelikli olarak çalışmalarımın başında eğitim gelir. Bugüne kadar birçok okulumuzda ve eğitim kurumlarımızda altı bin civarında konferans verdim. Burada yurt içinde yurt dışında edindiğim bilgilerimle beraber yaşadıklarımı da örneklerle paylaşıyorum. Zaman zaman, konferanslarım da öğrencilerimle karşılaşıyorum. Bazen hatırlamakta güçlük çektiğim öğrencilerim, "hocam bana yıllar önce öğrencinizken şunları şunları söylemiştiniz" diye hatırlattığı zaman tabii ki çok mutlu oluyorum. 
Tüm bunların içerisinde çocukların ve gençlerin benim dünyamda ayrı bir yeri var. Biraz önce ifade ettiğim gibi. Mesela okullara gidiyorum, konferanstan aldığım para sizce ne kadardır Ümit bey (hocam oralara girmeyelim) yüz elli lira komik değil mi oda her gittiğim okula kitaplarımı hediye ediyorum. Benzin parası, yardımcım derken cebimden de harcama yapıyorum. Niye çocuklara ulaşıp onlara doğru şeyler vereyim diye. Yıllarca özel dersler verdim. Bunların içinde birçok ünlüde dâhil oradan kazandıklarımı buralara harcıyorum. Tam 16 sene sabah altıdan gece on birlere kadar ders vererek çalıştım. Param biraz oradan var. Hatta bazı zamanlar ders verdiğim öğrencilerim eğer çalışmıyorlarsa dersi keser boşuna paraları gitmesin diye kendilerine ders vermekten bile vazgeçtiğim olmuştur.
KARAMAN: Orhan Kuralın bu kadar çalışkan ve mücadeleci olduğunu ifade ediyorsunuz. Ülkemizde hak ettiği yerde mi?
Maalesef yeterince değil.  Ama bu sorunu Türkiye de yaşıyorum. Ama aşılacağına da inanıyorum. Yurt dışında birçok ülkede ziyadesiyle tanınıyorum. Gittiğim ülkelerde üst düzey yetkilerince de karşılandığım da olmuştur. Ama insanın kendi ülkesinde tanınması çok daha başkadır. Mesela, İspanya da Milli Eğitim Bakanıyla mukavele imzalamam, Tacikistan da ona keza. Tabi ki bunlar beni çok hem de çok onura ediyor.
Mesele dünyanın birçok ülkesinde kitaplarınızın kendi dillerine çevrilerek yayınlanması, okullarında ders kitabı olarak okutulan eserlerinizin olması gerçekten çok güzel bir duygu. Bir de işin diğer tarafı ülkenizde bu kadar ilgiyi görmüyorsunuz. Ama bir Türk bilim insanı olarak, ülkenizin ismini gittiğiniz her yere götürüyorsunuz. Ülkenizin tanıtımı açısından buda çok önemlidir. Turizm adına çok önemlidir. Kültür adına çok önemlidir. İşte beni mutlu eden en güzel şeyler hep bunlar olmuştur. Yani bilgilerinizin yurt dışın da paylaşılarak çoğalması kadar güzel bir duygu ya sahip olmanın bir de verdiği heyecanı düşünün. Sanırım bu da çok ama çok az bilim insanına nasip olmuştur diyebilirim.
KARAMAN: Peki hocam Orhan kurak duygusal mı?
Evet, Ümit Bey Orhan Kural çok duygusal, asla hiçbir canlının incinmesini istemeyen ve bunu için her şeyi göze alan birisidir. Asla benim doğrularım demeyen, toplum adına hepimizi ve tüm doğayı ilgilendiren yani bizim diyebileceğimiz doğruları olan birisidir.
Bu duygusal yapı içerinde gezdiğim ülkelerde zenginlikle beraber tam tersi yaşantıları da gördüm. Göz göre göre açlıktan sefaletten yok olan insanları da gördüm ve öyle şeyler yaşadım ki tüm bunların karşısında etkilenmemek mümkün değildi. (Özellikle çocuk ölümlerini anlatırken gözlerinin sulandığını görebiliyorum) zaman zaman gözyaşlarımı tutamadığım da oldu. Ve şuna şahit oldum. Rabbimizin bize bahşettiği dünyayı yok etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bunda insan olarak bilmeden ve ya bilerek hepimizin kıyısından da köşesinden de olsa katkımız var.
KARAMAN: Biraz da Orhan Kural'ın gezi evinden bahsedelim mi?
Gayrettepe'deki yani şuan içinde bulunduğumuz dairemi gezi kitaplığı ve gezgin evi müzesi haline getirdim. Buranın kapısı akademisyenlere, öğrencilere, ilgini çeken kişiler dâhil, kısacası ilim ve bilim adına bir şey öğrenmek isteyen herkese daima açık. Burada Dünyanın birçok ülkesine ait bilimsel sosyal ve ekonomik konuları hakkında bilgi edinecekleri zengin bir kitaplık ve kütüphane var.  Dünyanın 193 ülkesinden topladığım eserlerle birlikte, hatıra eşyalarımı, ödüllerimi ve aldığım plaketlerimi de sergiliyorum. Buranın ziyaret edilmesi beni çok mutlu ediyor. Hele hele çocukların gençlerin ve öğrencilerin ilgisi beni bayağı duygulandırıyor. Burayı Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bırakıyorum. Eminim halkımız Orhan Kuralın, bu gezi kitaplığı ve gezgin evi müzesini ziyaret ettiklerinde ülkesi için ne kadar güzel şeyler yaptığını çok iyi anlayacak. Ve inanıyorum ki yine halkımız geç olmadan beni çok iyi anlatacaktır. Yani inşallah kendi anladıkları değil benim anlattığım gerçekler anlaşılacaktır. Röportaj: Ümit KARAMANYorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer RÖPORTAJ Haberleri

Başlık Tarih
 
KARADAĞ: SPOR, SAĞLIK DEMEK01 Ekim 2021
"BİZ YERİMİZDE SAYDIK"30 Ağustos 2021
LAURENTIUS YAYIN HAYATINA BAŞLADI27 Temmuz 2021
"Sevginin Olmadığı Yerde Müzik Olmaz"19 Mayıs 2021
"ETİK GAZETECİLİK YAPILMALI"03 Mayıs 2021
KEMENÇE VE MÜZİK27 Nisan 2021
KALBİMİZ VE DAMARLARIMIZ27 Nisan 2021
DÜNYA MARKASI YOLUNDA EMEK VERİYORUZ14 Nisan 2021
BOZKURT: YARARLI İŞLER YAPMALIYIZ06 Mart 2021
ÖZÇELİK: MATEMATİK İLE MÜZİK İÇ İÇEDİR01 Mart 2021
"ZENGİNLİKLERİMİZ VAR"28 Şubat 2021
"BİR ÇOK ALANDA SIKINTILAR YAŞADIK"15 Ocak 2021
"GERGER GERİ KALMIŞTIR"14 Ocak 2021
KARLI:HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR05 Ocak 2021
"SAHA MÜCADELESİ ÇOK ÖNEMLİ"13 Aralık 2020
AV. DOĞAN: TESPİT VAR ÇÖZÜM YOK10 Aralık 2020
"BİLGİÇ: YAPISAL DEĞİŞİMLER OLMADAN..."07 Aralık 2020
"KAHRAMANLARI ÖDÜLLENDİRMELİYİZ"30 Eylül 2020
SON GÜN 30 EYLÜL21 Eylül 2020
"KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE BAŞARILIYIZ"21 Eylül 2020
ALTYAPI ÇOK ÖNEMLİ15 Ağustos 2020
"DENGESİZLİK DOĞACAK"25 Temmuz 2020
"AMAÇ BAROLARIN SESİNİ KESMEK"25 Temmuz 2020
"ÜRETİM VE TEKNOLOJİ ÖNEM KAZANDI"22 Temmuz 2020
AŞAMAYACAĞIMIZ BİR ENGEL YOKTUR13 Şubat 2020
"PİŞMAN OLACAĞIM BİR İŞE GİRMEM"06 Şubat 2020
ÖNCE İŞ06 Şubat 2020
EĞİTİME ÖNEM VERMELİYİZ05 Şubat 2020
"DEMOKRASİYE İHTİYAÇ VAR"06 Şubat 2020
"TANITIMDA BAŞARAMADIK"25 Ocak 2020
"KÜLTÜR VE TURİZM OLMALIDIR"25 Ocak 2020
"YANLIŞLARDAN DÖNÜN"05 Şubat 2020
TURİSTİK KÖY ESKİ KÂHTA'DAN BAŞLAYAN...10 Aralık 2019
"2020'DE ERKEN SEÇİM OLABİLİR"14 Kasım 2019
"YAŞARKEN DEĞER BİLİNMELİ"03 Temmuz 2019
Altınşehir'e Lukianos Parkı 14 Temmuz 2018
TÜM DÜNYA BİZİM SEÇİMLE İLGİLENİYOR18 Mayıs 2018
"NEMRUT TURİZMİ CANLANDIRILMALI"22 Şubat 2018
YILANCI: KÂHTA'DA HİZMET HAMLESİ BAŞLATACAĞIM07 Haziran 2018
"BİZ ASLA ETNİK KİMLİK ÜZERİNDEN SİYASET YAPMIYORUZ"15 Ocak 2018
"İL BAŞKANI OLACAKSIN DENİLDİ"05 Aralık 2017
“TÜTÜN KONUSUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇABA VERİYORUZ”04 Aralık 2017
“81 İLDE ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”04 Aralık 2017
TÜTÜN AŞIMIZ EKMEĞİMİZDİR YASAKLAMAYIN20 Ekim 2017
SULU TARIM ŞART27 Haziran 2017
İSMAİL TÜRÜT: ÖMRÜM SİYASETTEN ÇEKTİ10 Aralık 2018
"MÜZİK EVRENSEL DEĞİLDİR"06 Şubat 2020
Özel Atak Lisesi Kurucu Müdürü Mustafa Yılmaz: ATAK'TA 7/24 SAAT EĞİTİM28 Şubat 2017
" Avrupa Birliği Ülkelerin İsteği Doğrultuda Makinelerle Üretim Yapıyoruz"27 Şubat 2017
İstanbul Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit: İSTANBUL BAHÇELİEVLER YOĞUN GÖÇ ALDI23 Aralık 2016
Halk Müziği Sanatçısı Âşık Gülabi: PARA EMEĞİN ÖNÜNE GEÇMEMELİ04 Temmuz 2018
"DİNLEYİCİNİN ALKIŞI BİZİM GIDAMIZDIR/ SHOW PROGRAMLARI PARA İÇİN ÇOĞALDI"23 Aralık 2016

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | SAYFALAR | ANASAYFA
CH