KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
KÜNYE
SAYFALAR
ANASAYFA
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > RÖPORTAJ

"PİŞMAN OLACAĞIM BİR İŞE GİRMEM"
06 Şubat 2020
Tozkoparan Mahallesi Muhtarı Ülker Katırcı...
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Orhan Karakaşla Haberli Röportajlar Sayfası'na bu hafta İstanbul Güngören İlçesi Tozkoparan Mahallesi Muhtarı Ülker Katırcı konuk oldu. Tozkoparan Mahalle Muhtarlığı'nda Kalem Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karakaş ile Kalem Medya Grubu Yazarı Ümit Karaman'ı kabul Muhtar Katırcı, sorular ışığında önemli değerlendirmelerde bulundu. Katırcı, muhtarlık adaylığına nasıl karar verdiğini, bir kadın olarak muhtar olmanın zor yanlarını, projelerini, çalışmalarını ve Tozkoparan hakkındaki sorulara verdiği yanıtta şunları söyledi:
 MUHTAR OLMAM TEKLİF EDİLDİ:
1968 İstanbul Fatih doğumluyum. Aslen Malatyalıyım. Fatih Belediye Başkanlığı'nda zabıta memuru olarak 25 yıl süreyle görev yaptıktan sonra emekli oldum. Kısa bir süre basın danışmanlığı yaptım. Akabinde semtimizdeki iki okulda okul aile birliği başkanı olarak görev yaptım. Yapmış olduğumuz çalışmalar özellikle okul idaresi ve velilerimiz tarafından takdirle karşılandığı için muhtar olmam teklif edildi ve önerildi. Ben de kıramadım teklifi ve aday oldum. Kazandık. Muhtarlıkta ilk dönemim şu an.
BEN ASLINDA ERKEK EGOMANYASINI YILLAR ÖNCE ZATEN YAPMIŞ OLDUĞUM ZABITA MEMURU OLARAK KIRMIŞTIM:
Ben aslında erkek egomanyasını yıllar önce zaten yapmış olduğum zabıta memuru olarak kırmıştım. Bir bayan için hakikaten zor görevlerden birisidir. Onun ermiş olduğu tecrübe ve cesaretle, özgüvenle görevimize devam ediyoruz. Layığıyla yerine getirmeye çalışıyoruz. Muhtarlık her zaman söylüyorum, muhtar olmasaydım başka bir kadın muhtar adayı olsaydı oyumu kadın arkadaştan yana kullanırdım. Çünkü ben istediğim zaman mahallemde yaşayan hastaların, yatalak hastaların özellikle evlerini ziyaret edebiliyorum. Hasta olduğu zaman cenaze olduğu zaman rahatlıkla eve girebiliyorum.
TOZKOPARAN'DA MUHTAR OLMAK KOLAY İŞ DEĞİLDİR. HERKESİN HARCI DEĞİLDİR. BEN ZORLARIN KADINIYIM:
Tabi ki her meslekte her görevde olduğu gibi zor tarafları var. Kolay tarafı da şöyle söyleyeyim öncelikle 35–40 yıldır bu semtte yaşıyorum. İnsanları yakinen tanıyorum. Yıllardan beri çok iyi iletişim kurduk aramızda. Bağlarımız çok kuvvetli ve aile olduk. Ben zorların kadınıyım. Zor işliyim. Tozkoparan'da muhtar olmak kolay iş değil. Herkesin harcı değil.
TOZKOPARAN BÜYÜK BİR MAHALLEDİR:
Tozkoparan 23000 nüfuslu bir mahalledir. Yaklaşık 13000 seçmeni var. Benim katıldığım seçimlerde yaklaşık 10000 seçmen oy kullandı. 10000 seçmenin sağ olsunlar 4500 oyunu ben aldım. Kalan oyu ise üç erkek aday arkadaşımız aldı.
VATAN VE BAYRAK SEVDALISI BİR KADINIM. CUMHURİYET BAYRAMIMIZI HALKIMIZLA MAHALLEMİZDE COŞKUYLA KUTLADIK. BUNDAN SONRA DA MİLLİ BAYRAMLARIMIZI KUTLAYACAĞIZ:
Açık konuşayım. Vatan ve bayrak sevdalısı bir kadınım. Yıllardan beri hasret kaldığımız bir şey vardı o da bayram kutlamalarıdır. Neden sadece okulların kapalı salonlarında kutlanır oldu. Eskiden statlarda kutlanırdı. Dolu dolu sokaklarda yürüyüşler yapılırdı vesaire. En son kutladığımız cumhuriyet bayramıydı. Meşalelerle yürüyüş yaptık kutlama sonrası. Tabi ki tepkiler aldık. Cumhuriyeti seven var sevmeyen var. Ses cihazları getirdik. Mahalle halkı toplandı çoluk çocuk genç ihtiyar. Bayraklarla meşalelerle çok güzel bir gün oldu. Milli bayramlarımızı özellikle göreve geldiğim nisan ayından beri kutladık, bundan sonra da kutlayacağız.
ÇOK GÜZEL PROJELERİMİZ VAR:
Bundan sonra çok güzel projelerimiz vardı ama maalesef kentsel dönüşüm projesi belediye tarafından uygulanma niyetindi tabi ki netleşmiş bir şey yok. Kentsel dönüşüm olduğu için masraf yapamayız diyorlar. Örneğin çay bahçeleri yapacaktık. İki tane büyük parkımız var ışıklandıracaktık. Tabi İstanbul'un bazı leziz semtlerini görüyorsunuzdur tabi güzel parkları var. Hayranlıkla bakıyorsunuz. Işıklandırmasına, dekoruna vesaire. Daha zengin bir görüntü oluşturacaktık. Gençler için spor alanları açacaktık. Çok hoş alanlarımız var. Hemen hemen her sokağa yer satranç yapalım dedik. Arabaların girmediği çıkmaz sokaklara yapacaktık. Yani çocuklar artık ellerinde tabletler cep telefonları evden dışarıya çıkmıyorlar. Bir katkımız olsun istedik. Çocukları evlerden dışarıya çekebilelim diye. Bizim zamanımızdaki gibi hani seksek oynuyorduk ya hani misket vesaire. Uyusun da büyüsün derdik eskiden. Uyuyarak değil okuyarak büyüsün evlatlarımız. Özellikle kız çocukları. Okusun da büyüsün adlı projemiz. Bir de anne çocuk birlikte kitap okuma etkinliği de oldu bu projenin içinde. Masaları sandalyeleri çıkardık parka açık alanda anne çocuk kitap okusun diye. Belediye başkanımız da sağ olsunlar icabet ettiler katıldılar. Onlar da tabi ki beğendiler projemizi. Sürekli haftada bir anne ve çocuk gelip bizden kitaplar aldılar. Özellikle kız çocuklarına kitap setlerinden aldık. Haftada bir anneleri üç beş yaş arası çocukları birinci sınıf çocuklarına ücretsiz olarak hediye ediyoruz biz bu kitapları. Okuma sevgisini okuma alışkanlığını alıştırıyoruz çocuklara. Okuma yazma bilmeyen ebeveynlerin de okuması gerektiğini tabi ki dile getiriyoruz. Yetkili makamlara da söyledik zaten. Büyük ihtimalle milli eğitim müdürümüz de bu konuya vakıftır. Her yıl olduğu gibi bütün okul müdürlerine talimatlarını verdi. Büyük ihtimal halk eğitim müdürlüğünden gelen bir öğretmen sayesinde kurslar açılacak. Herkes okusun istiyoruz. Okumayı yazmayı öğrensinler istiyoruz.
MAHALLE MECLİSİ OLUŞTURDUK:
Bunların dışında mahalle meclisi oluşturduk. Kimlerden oluşuyor? Dernek yöneticilerinden, örneğin cami derneği olabilir. Ya da semtimizde herhangi bir sivil toplum kuruluşu olabilir. Site ve bina yöneticileri okul aile birlikleri özellikle esnaf kardeşlerimizden oluşan bir meclistir. Henüz yeni. Üçüncü toplantımızı yapacağız. Sayıyı yükselteceğiz. Şu an on beş yirmi kişiyiz. Amaç nedir derseniz? Yirmi üç bin nüfusu olan bir mahallede yaşıyoruz. Herhangi bir yardım ya da herhangi bir duyuruyu ulaştırmak çok zor. İnsanlara ulaşmak çok zordur. Bir telefonla örneğin sitedeki üç yüz dört yüz aileye ulaşmamızı sağlayacak bina yöneticisidir. Mecliste olduğu için her toplantıya davet edeceğiz. Ya da herhangi bir şeyde telefonla ulaşacağız. Herhangi bir durum olabilir, yardım olabilir, etkinlik olabilir. Birlikte karar vereceğiz. Yardım konusunda el ele vereceğiz.
BAZI KARDEŞLERİMİZİN ENDİŞESİ OLMUŞ. SİYASİ BİRŞEY MİDİR DİYE. AK PARTİ MİDİR? CHP MİDİR? HAYIR. HİÇ BİRİ. BURADA SİYASİ KONUŞMA YASAĞI VAR. ÇALIŞMAMIZ SİYASET ÜSTÜ BİR ŞEYDİR:
Burası muhtarlık. Bazı kardeşlerimizin endişesi olmuş. Siyasi bir şey midir? Ak Parti midir? CHP midir. Hayır. Kesinlikle beni tanıyan tanır. Burada siyasi konuşma yasağı vardır. Siyaset üstü bir şeydir bu. Biz kimsenin siyasi görüşüne ırkına cinsine bakmıyoruz. Burada biz anlamda mahallemizin problemlerini hep birlikte el ele vererekten çözeceğiz. Birleştirici bir yer muhtarlık. Kardeşçe hep beraber mahallemiz için çabalayacağız.
MAHALLEMİZİN ÖNEMLİ SORUNLARI VAR. ÇÖZÜMÜ İÇİN GAYRET GÖSTERİYORUZ. BİRLİK BERABERLİĞİ VE ESKİ DAYANIŞMALARI YAŞATIYORUZ:
Mahallemizin en önemli sorunu maalesef ki madde bağımlılığıdır. Neden mahallemizde olsun? Neden kayıplar verelim? Gençler, çocuklar bizim geleceğimiz. Onlara sahip çıkmalıyız.
Geçmişten günümüze yaklaşık altmış senedir hala kaybolmayan en güzel şey komşuluk ilişkilerimizin bozulmaması için çaba veriyoruz. O birlik ve beraberliğin bozulmaması. Artık dizilerde ve filmlerde kaldı biliyorsunuz. Diğer semtlere baktığımız zaman sadece insanlar o komşuluğu birlikteliği beraberliği dayanışmayı dizi filmlerdi izliyorlar gıpta ile. Biz mahallemizde yaşıyoruz bunu.
PİŞMAN OLACAĞIM BİR İŞE GİRMEM:
Pişman olacağım hiçbir şeye girmem. Girdiysem de pişman olmam. Çünkü karar benim kararımdır. Kimse zorlamadı teşvik etti ama zorlamadı. Üç tane kadın arkadaşımız var. Onlar da iki okulun okul aile birliği başkanlarıdır. Diğeri de esnaf kardeşimiz erkektir.
Yani yaklaşık ayda iki üç kere kaymakamlıkta emniyette vesaire toplantılarda bir araya geliyoruz.
BULUNDUĞUM İLÇEDE DÖRT TANE KADIN MUHTAR VAR:
Bulunduğumuz ilçede dört tane kadın muhtar var. İki taneydi dörde çıktı. Seneye kısmetse altı olacak. Kadın dayanışması güzeldir. Erkek muhtarlarımız da biraz tepki gösteriyorlar ama. Her zaman için diyorum ki kadın işini daha iyi yapar. Daha titiz yapar anacı duygusu vardır. Şefkatle yaklaşır.
GÜNÜMÜZ ÇALIŞMAYLA VE İSTİŞARE İLE GEÇER:
Burada da akşama kadar mesela kadınlar gelir. Sadece buraya ikametgâh çıkarmak için gelmiyorlar. Eşiyle tartışan kadın da buraya geliyor. Rahatlıkla tanıdıkları için beni bir ablası olarak ya da kardeşi olarak görüyorlar.
TOZKOPARAN YAŞANASI BİR YERDİR:
Tozkoparan otuz dokuz ilçe içinde iddia ediyorum, Anadolu yakası hariç, Avrupa yakasını ele aldığınız zaman çok yaşanası bir yerdir. Sakindir. Her sokağı cadde genişliğindedir. Yeşil bir tozkoparan'dır. Huzur verici parklarımız var. Okullarımız özellikle öyledir. Örneğin bir mahalle muhtarımız bir tane ilkokulumuz var dedi. Ama bizim öyle değil. Çifter çifter var. Anaokullarımız, ortaokullarımız, ilkokullarımız, liselerimiz var.. Çok şanslıyız.
Haber/Röportaj: Orhan KARAKAŞYorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer RÖPORTAJ Haberleri

Başlık Tarih
 
KARADAĞ: SPOR, SAĞLIK DEMEK01 Ekim 2021
"BİZ YERİMİZDE SAYDIK"30 Ağustos 2021
LAURENTIUS YAYIN HAYATINA BAŞLADI27 Temmuz 2021
"Sevginin Olmadığı Yerde Müzik Olmaz"19 Mayıs 2021
"ETİK GAZETECİLİK YAPILMALI"03 Mayıs 2021
KEMENÇE VE MÜZİK27 Nisan 2021
KALBİMİZ VE DAMARLARIMIZ27 Nisan 2021
DÜNYA MARKASI YOLUNDA EMEK VERİYORUZ14 Nisan 2021
BOZKURT: YARARLI İŞLER YAPMALIYIZ06 Mart 2021
ÖZÇELİK: MATEMATİK İLE MÜZİK İÇ İÇEDİR01 Mart 2021
"ZENGİNLİKLERİMİZ VAR"28 Şubat 2021
"BİR ÇOK ALANDA SIKINTILAR YAŞADIK"15 Ocak 2021
"GERGER GERİ KALMIŞTIR"14 Ocak 2021
KARLI:HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR05 Ocak 2021
"SAHA MÜCADELESİ ÇOK ÖNEMLİ"13 Aralık 2020
AV. DOĞAN: TESPİT VAR ÇÖZÜM YOK10 Aralık 2020
"BİLGİÇ: YAPISAL DEĞİŞİMLER OLMADAN..."07 Aralık 2020
"KAHRAMANLARI ÖDÜLLENDİRMELİYİZ"30 Eylül 2020
SON GÜN 30 EYLÜL21 Eylül 2020
"KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE BAŞARILIYIZ"21 Eylül 2020
ALTYAPI ÇOK ÖNEMLİ15 Ağustos 2020
"DENGESİZLİK DOĞACAK"25 Temmuz 2020
"AMAÇ BAROLARIN SESİNİ KESMEK"25 Temmuz 2020
"ÜRETİM VE TEKNOLOJİ ÖNEM KAZANDI"22 Temmuz 2020
AŞAMAYACAĞIMIZ BİR ENGEL YOKTUR13 Şubat 2020
ÖNCE İŞ06 Şubat 2020
EĞİTİME ÖNEM VERMELİYİZ05 Şubat 2020
"DEMOKRASİYE İHTİYAÇ VAR"06 Şubat 2020
"TANITIMDA BAŞARAMADIK"25 Ocak 2020
"KÜLTÜR VE TURİZM OLMALIDIR"25 Ocak 2020
"YANLIŞLARDAN DÖNÜN"05 Şubat 2020
TURİSTİK KÖY ESKİ KÂHTA'DAN BAŞLAYAN...10 Aralık 2019
"2020'DE ERKEN SEÇİM OLABİLİR"14 Kasım 2019
"GEZGİN ORHAN KURAL'I ANLATTI"28 Temmuz 2019
"YAŞARKEN DEĞER BİLİNMELİ"03 Temmuz 2019
Altınşehir'e Lukianos Parkı 14 Temmuz 2018
TÜM DÜNYA BİZİM SEÇİMLE İLGİLENİYOR18 Mayıs 2018
"NEMRUT TURİZMİ CANLANDIRILMALI"22 Şubat 2018
YILANCI: KÂHTA'DA HİZMET HAMLESİ BAŞLATACAĞIM07 Haziran 2018
"BİZ ASLA ETNİK KİMLİK ÜZERİNDEN SİYASET YAPMIYORUZ"15 Ocak 2018
"İL BAŞKANI OLACAKSIN DENİLDİ"05 Aralık 2017
“TÜTÜN KONUSUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇABA VERİYORUZ”04 Aralık 2017
“81 İLDE ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”04 Aralık 2017
TÜTÜN AŞIMIZ EKMEĞİMİZDİR YASAKLAMAYIN20 Ekim 2017
SULU TARIM ŞART27 Haziran 2017
İSMAİL TÜRÜT: ÖMRÜM SİYASETTEN ÇEKTİ10 Aralık 2018
"MÜZİK EVRENSEL DEĞİLDİR"06 Şubat 2020
Özel Atak Lisesi Kurucu Müdürü Mustafa Yılmaz: ATAK'TA 7/24 SAAT EĞİTİM28 Şubat 2017
" Avrupa Birliği Ülkelerin İsteği Doğrultuda Makinelerle Üretim Yapıyoruz"27 Şubat 2017
İstanbul Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit: İSTANBUL BAHÇELİEVLER YOĞUN GÖÇ ALDI23 Aralık 2016
Halk Müziği Sanatçısı Âşık Gülabi: PARA EMEĞİN ÖNÜNE GEÇMEMELİ04 Temmuz 2018
"DİNLEYİCİNİN ALKIŞI BİZİM GIDAMIZDIR/ SHOW PROGRAMLARI PARA İÇİN ÇOĞALDI"23 Aralık 2016

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | SAYFALAR | ANASAYFA
CH