KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
KÜNYE
SAYFALAR
ANASAYFA
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > RÖPORTAJ

"ÜRETİM VE TEKNOLOJİ ÖNEM KAZANDI"
22 Temmuz 2020
Tüm dünyayı etkileyen ...
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs Pandemi sürecini ve piyasaları merkezi İstanbul Güneşli'de bulunan Gersoy-Der Başkanı Mahmut Özdemir ile konuştuk.
Kalem Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karakaş'ın soruları ışığında değerlendirmelerde bulunan Özdemir, Koronavirüs Pandemi sürecinde özellikle ekonominin çok etkilediğini belirtti.
Tüm dünyanın Koronavirüs salgınına hazırlıksız yakalandığının altını çizen Özdemir, herkesin ders çıkarması gerektiğine inandığını söyledi.
Özdemir pandemi süreci ile birlikte yaşananların ortaya koyduğu en önemli iki şeyin üretim ve teknoloji olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:
KORONAVİRÜS BÜTÜN DÜNYAYI ETKİLEDİ. YENMEK İÇİN KURALLARA UYMAK ŞARTTIR:
Malumunuz bütün dünya bir salgın dönemini yaşıyor. Yaklaşık olarak 7-8 aydır tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs Salgını ülkemizi de ciddi bir şekilde etkilemiş durumdadır.
Ekonomik olarak ciddi anlamda etkilendik. Bu konuda birçok ülke hazırlıksız yakalandı. Her gün acılar yaşanıyor. Her gün birçok devletten ölüm haberleri geliyor. Bu salgının bertaraf edilmesi için ortaya konan tedbirleri mutlaka uygulamamız gerekiyor. İvedilikle herkes tüm kuralları hayatında uygulamaya koymalıdır. Bunu yaptığımız takdirde bu salgını hep birlikte yenebiliriz.
ÜRETİM VE DİJİTAL DÜNYA YANİ TEKNOLOJİ ÖNEM TAŞIYOR:
Pandemi süreci ile birlikte üretimin, dijital gelişimin ve teknolojinin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Ülkelerin çok hazırlıksız yakalandığı bu pandemi sürecinde bir maske üretiminin bile ne kadar önem arz ettiği gözlemlendi.
Diğer taraftan böyle bir süreçte evlerine kapanan insanların ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için teknolojinin ve dijital gelişmelerin de ne kadar önem ifade ettiği gözlemlendi. Yani teknoloji ve üretim bundan sonrası için de büyük önem taşımaktadır. Ülkeler buna göre yol alacaklardır. Bakıldığında uygulamaya konulan yol haritaları üretime ve teknolojiye dayalı olmaktadır.
Mesela bütün Avrupa ülkeleri eskiden bütün üretimlerini kendi ülkelerinde yaparlardı. Tekstilci olduğumuz için tekstil bazında söyleyeyim. Tabi gıda, turizm gibi diğer alanları da aynı paralelde görebiliriz. Kendi üretimleri vardı ve bunu da ciddi anlamda yapıyorlardı. Dünyaca ünlü markaları var. Almanya sanayide bugün dünya devidir. İtalya, ispanya, Fransa'yı örmek verebilirim. Bunları çoğaltabiliriz. Kimisi tarımla kimisi de teknolojiyle kendini göstermiştir.
İŞ GÜCÜ MALİYETLERİ DÜNYADAKİ ÜRETİM DENGESİNİ ETKİLEDİ:
Pandemi süreci bize bir çok alanda ders verdi. Özellikle yukarıda belirttiğim gibi ekonomide üretimin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Birkaç örnekle durumu izah etmem gerekirse şunu söyleyeyim. İş gücünün maliyetlerindeki artış Çin faktörünün ortaya çıkmasına vesile oldu. Bütün üretim oraya kaydı diyebilirim. Bizdeki çoğu firmalar da dâhil olmak üzere orada üretime geçtiler. Bizim kumaş piyasasının yüzde sekseni ithal kumaş olduğunu biliyorum. Oradan getirip burada satıldığını, üretiminin çoğunun oraya kaydığını belirtmekte yarar var. Bir üretici ülke olarak bunu yaşadık. Normalde biz dünyada ucuz işgücü olarak biliniriz. Dünya bize gelirken baktık Çin daha ucuz biz de oraya kaydık. Dediğim Avrupa'nın ünlü markaları için kendi ülkelerinde üretimin pahalı olması vesilesiyle Türkiye'nin bir pamuk ülkesi olması özelliğiyle de bütün üretimleri buradaydı. Çin'in çıkmasıyla oraya kaydı. Dengeler değişti.
YAŞADIĞIMIZ PANDEMİ SÜRECİNDE BÜTÜN DEVLETLER KENDİ ÜRETİMLERİNİN NE KADAR DEĞERLİ VE ÖNEM ARZ ETTİĞİNİ ANLADILAR:
Şimdi tabi pandemi sürecinde sınırlar kapanınca bütün devletler kendi üretimlerinin ne kadar değerli ve önem arz ettiğini anladılar.
Her ülke bundan böyle daha da kendi hayvancılığını, tarımını, tekstilini, sanayisini önemseyecektir. Bu yönde hareket edeceklerdir. Bir maskenin ne kadar değerli olduğu ortaya çıktı. İlk Çin'de çıktığında, Çin bize 200 milyon adet maske siparişi geçmiş. Düşündüm bi an nasıl yani dedim kendi kendime. İnanasım gelmedi. Demin bahsettiğim gibi bir sürü firma gidip Çin'de üretim yaparken, Çin 200 milyon adet maskeyi aman bize yapın diyor. Her şeyi ucuz her şeyi imal eden ülke düşünün yani hala olayın ciddiyetini kavramıyor. Sonra beş ay altı ay sonra maske nerede, kalmadı, oraya gitti, şuraya gitti tartışmaları yaşandı. Hep okuduk bunları bilmiyorum doğru mu diye maske şuraya gitti el konuldu falan filan. Böyle şeyler yaşadık. Bu en azından toplumlara kendi coğrafyasında ne üretebiliyorsa onu değerli kılmayı gösterdi.
YETERKİ ÜRETELİM. BUNU YAPTIĞIMIZ SÜRECE GÜÇLÜ OLURUZ:
Tabi siz yeter ki üretin o bir kanca da olabilir. Bir kanca ve küçük bir çıta da olabilir. Bunu üretiyor olabilmek çok önemli. Bugün bir maskeyi dışarıdan alamıyorsunuz. Bir solunum cihazını dışarıdan alamıyorsunuz. Yani herkes kendi derdine düşüyor. İnsanlar bunu gördü. Neden yıllar yılı üretim deriz. Neden üreteni destekleyin üretimi teşvik ediniz deriz. Tüm bunlar bugün haklılığımızı ortaya koymuyor mu? Bakınız dünyanın süper güçleri dediğimiz devletler bile bir maske üretiminde başarısızlıklar yaşadılar. Neden çünkü bu yönde bir yatırımları olmamış. O halde küçük büyük demeden ihtiyaç olan ve ihtiyaç olabilecek birçok kalemde bizlerin de üretime ve yatırıma geçmemiz gerekiyor. Öyle bir durum almalı ki kesinlikle dışarıya muhtaç olunmamalı.
ÜRETİM KALEMLERİNİ KAPATMAKLA, ÜRETİM ALANLARINI DARALTMAKLA YANLIŞ YAPTIK. ESKİSİ GİBİ ÜRETİME GEÇİLMELİ:
Bu pandemi döneminde üretimin önemi bu kadar belirgin bir şekilde ortaya çıkmışken, ülke olarak yada günün iktidarı olarak üretim yapan bir çok alandaki fabrikayı kapatmamız doğru olmamıştır. O gün de doğru olmadığını haykırdık. Bununla kalınmadı hayvancılığı bitirdiler. Tarımı bitirdiler. Kâğıt fabrikalarını bitirdiler. Ne acı bir tablodur ki dışarıdan gelen kumaşı kesiyoruz, biçiyoruz, dikiyoruz ve gönderiyoruz. Hâlbuki o kumaşın da burada olması gerekiyor. Eskide bunlar vardı ama şu anda yok. Yani her şeyi daha ucuz dışarıda alabiliriz, yaptırabiliriz mantığı bu pandemi dönemiyle birlikte her şeyi geçersiz kılmıştır. Birinci derecede ülkeler bunu gördü. Bundan sonraki süreçte tahminimce her ülke kendi üretimini eskisi gibi göz ardı etmeyecektir. Kendi üretimine ağırlık verecektir. Türkiye bunu yapmak zorundadır.
ÜRETİM İÇİN DEVLETE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR. EKONOMİDE SIKINTILAR VAR. İŞ YERLERİ KAPANIYOR:
Üretim için devlete büyük görev düşüyor. Tarımın desteklemesi lazımdır. Hayvancılığın desteklemesi lazımdır. Sanayi kalemlerini, işgücünü desteklemesi lazımdır. Peki, pandemi sürecinde bunlar yapılabildi mi? Yapılamadı. Bundan sonra da yapılır mı zor görünüyor. Çünkü ekonomik olarak çok ciddi sıkıntı yaşadığımız ortada.
Ticari anlamda bu süreçte AVM'lerin, mağazaların, büyük firmaların, satış noktalarının hepsinin kapandığına şahit olduk. Buna önlem alınmalıdır. Bir başka şey ise tüm bunlar olurken sanal ortamda, internet ortamında satış yapan sitelerin, firmaların ciddi anlamda öne çıktığını gördük. Bu sizin de demin dediğiniz gibi bilim ve teknolojiyi de öne çıkarttı.
E TİCARET ÖNEM KAZANDI:
Devleti bilmem ama özellikle ticaretle uğraşan firmalar bunun önemine ve farkına vardılar. Birçok arkadaşımız var e -ticareti yapmaktalar. Diyorum bu nasıl olur. Ama şu anda bizim firma da Polonyada e-ticaret üzerinden ürünleri satıyoruz. Sitemiz var. Müşteri oradan giriyor ve siparişini veriyor. Yani hiç müşteriyi görmüyorsun müşteri seni görmüyor. Kargocuyu bile görmüyor hatta. Kargocu gidiyor kutuya atıyor. Bilgi ona gidiyor. O da şifresiyle gidip kutudan ürününü alıp gidiyor. Yani böyle bir süreç yaşadık. Firmalar bu süreçte ben bakıyorum insanlar evde otururken ne yapabiliriz diye düşünüyorlar. Sonra da herkes kendi hesabından orayı bir dükkân gibi kullanıp müşterilerine ulaşmaya çalışıyorlar. Dünya e ticarete kayıyor.
DERNEK BİNAMIZI YENİLEDİK. HALKIMIZIN, HEMŞERİLERİMİZİN HİZMETİNE GETİRDİK:
İstanbul'da Adıyaman dernekleri ya da genel anlamda yöresel dernekler dediğimiz oluşumlarımız hemşerilerimizi bir araya getirmekte.
Taziye, düğün, nişan benzeri etkinlikleri burada yapmaktalar. Ama birinci derecede artık taziyelerin yapıldığı noktaya geldiler. Derneklerimizin faaliyetleri artık bu noktaya indi.
Biz de tabi GERSOY-DER yani Gergerliler Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği olarak dernek olarak elimizden geldiğince tüm saydıklarımı yerine getiriyoruz. Mesaj sistemimizle halkımızı bizleri ilgilendiren her türlü konuda bilgilendiriyoruz. Dernek binamızı yeniledik. Hemşerilerimizin hizmetine sunduk. Taziyelerimiz, toplantılarımız ve yemeğine kadar her şey orada hazırlanabilir bir duruma getirdik.
PANDEMİ SÜRECİNDE OLSUN GENEL DURUMLARDA OLSUN İHTİYAÇ SAHİBİ İNSANLARIMIZA YARDIM YAPIYORUZ:
Özellikle bu pandemi süreci demin anlattığım gibi bütün dünyayı ekonomik anlamda da vurdu. Yani çoğu insanlarımız işlerini kaybettiler. Günlük çalışarak geçimini sağlayanlar zor günler geçiriyorlar. Çok ciddi bir mağduriyet ve toplumsal sıkıntı ortaya çıktı. Özellikle ihtiyar insanlarımızın dışarıya çıkamaması, onların kendi ihtiyaçlarını karşılayamaması ciddi bir sorun oldu.
Biz de tabi dernek olarak ne yapabiliriz diye arkadaşlarımızla istişarelerde bulunduk. Adıyamanlı, Kâhtalı, Gergerli hemşerilerimizin tekstil piyasasında olmaları, atölyelerinin ya da farikalarının da bu pandemiye hazırlıklı olmadıkları için etkilenmeleri kaçınılmaz oldu. Mesaj sistemimizle bütün hemşerilerimizi uyararak bu dönemde gereken hassasiyeti göstermelerini istedik. Yardım yapmaya karar verdik. Bunu mesajlarla da ihtiyacı olanlara ilettik. Hatta irtibat numarası bırakarak bize ulaşmaları halinde kendilerine ulaşıp hazırladığımız gıda yardım paketlerini kendilerine ulaştıracağımızı da belirttik.
GERSOY-DER olarak şunu söyleyeyim yani hiç beklemediğimiz şekilde çok ciddi dönüşler oldu. Biz 100 paket hazırlayalım dedik. İlk iki saatte bunun 500 geçtiğini söyleyebilirim. Çok acı. Yani bizim hazırladığımız paketler çok maliyetli paketler değil hani ama insanlarımızın gerçekten bu durumda olması beni dehşete düşürdü. Ben o kadar beklemiyordum. Keşke imkân olsa da sayı kaç olursa olsun yardım elimizi uzatabilsek dedik. Fakat sayımızı artırdık.
Yaklaşık olarak 350 aileye yardım paketleri dağıttık. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki her sene değil de her gün yardım yapmayı gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Yardımlaşmayı tamamen bu hale getirmeyi düşünüyoruz.
ZORLU BİR SÜREÇ BİZLERİ BEKLİYOR. TİCARETLE UĞRAŞANLAR DİKKAT ETSİNLER. BU ARADA KALEM MEDYA GRUBU'NA DA HER TÜRLÜ KONUDAKİ DUYARLILIĞINDAN ÖTÜRÜ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM:
Sözlerimizin sonuna gelmişken, özellikle sizlere duyarlılığınızdan ötürü teşekkürlerimi sunuyorum. Kalem Medya Grubu toplumsal konularda sesimiz oluyor. Objektif yayıncılık yapıyor. Başarılarınız daim olsun.
Bir kez daha belirtmek gerekirse Koronavirüs Pandemi Süreci hepimizi derinden etkiledi. Yaşam biçimini bile ciddi manada etkiledi.
Yani bu süreçte özellikle herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle de ticaretle uğraşanlar da dikkatli olsunlar. Planlı hareket etsinler.  Zorlu bir süreç bizi bekliyor. Hani derler ya görünen köy kılavuz istemez diye. İşte şu an görünen bu sıkıntının devam edeceği, insanlarımızın halkımızın, iş adamlarımızın özellikle ayaklarını yorganlarına göre uzatmalarında fayda var. Yani sanki yarın bugünü yaşıyormuşuz gibi hesap yapmaları çok önemlidir.
Sizlerin aracılığınızla tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Vefat edenlere Allah'tan rahmet, hastalara da acil şifalar diliyorum.
HABER/RÖPORTAJ: ORHAN KARAKAŞYorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer RÖPORTAJ Haberleri

Başlık Tarih
 
"BİZ YERİMİZDE SAYDIK"30 Ağustos 2021
LAURENTIUS YAYIN HAYATINA BAŞLADI27 Temmuz 2021
"Sevginin Olmadığı Yerde Müzik Olmaz"19 Mayıs 2021
"ETİK GAZETECİLİK YAPILMALI"03 Mayıs 2021
KEMENÇE VE MÜZİK27 Nisan 2021
KALBİMİZ VE DAMARLARIMIZ27 Nisan 2021
DÜNYA MARKASI YOLUNDA EMEK VERİYORUZ14 Nisan 2021
BOZKURT: YARARLI İŞLER YAPMALIYIZ06 Mart 2021
ÖZÇELİK: MATEMATİK İLE MÜZİK İÇ İÇEDİR01 Mart 2021
"ZENGİNLİKLERİMİZ VAR"28 Şubat 2021
"BİR ÇOK ALANDA SIKINTILAR YAŞADIK"15 Ocak 2021
"GERGER GERİ KALMIŞTIR"14 Ocak 2021
KARLI:HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR05 Ocak 2021
"SAHA MÜCADELESİ ÇOK ÖNEMLİ"13 Aralık 2020
AV. DOĞAN: TESPİT VAR ÇÖZÜM YOK10 Aralık 2020
"BİLGİÇ: YAPISAL DEĞİŞİMLER OLMADAN..."07 Aralık 2020
"KAHRAMANLARI ÖDÜLLENDİRMELİYİZ"30 Eylül 2020
SON GÜN 30 EYLÜL21 Eylül 2020
"KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE BAŞARILIYIZ"21 Eylül 2020
ALTYAPI ÇOK ÖNEMLİ15 Ağustos 2020
"DENGESİZLİK DOĞACAK"25 Temmuz 2020
"AMAÇ BAROLARIN SESİNİ KESMEK"25 Temmuz 2020
AŞAMAYACAĞIMIZ BİR ENGEL YOKTUR13 Şubat 2020
"PİŞMAN OLACAĞIM BİR İŞE GİRMEM"06 Şubat 2020
ÖNCE İŞ06 Şubat 2020
EĞİTİME ÖNEM VERMELİYİZ05 Şubat 2020
"DEMOKRASİYE İHTİYAÇ VAR"06 Şubat 2020
"TANITIMDA BAŞARAMADIK"25 Ocak 2020
"KÜLTÜR VE TURİZM OLMALIDIR"25 Ocak 2020
"YANLIŞLARDAN DÖNÜN"05 Şubat 2020
TURİSTİK KÖY ESKİ KÂHTA'DAN BAŞLAYAN...10 Aralık 2019
"2020'DE ERKEN SEÇİM OLABİLİR"14 Kasım 2019
"GEZGİN ORHAN KURAL'I ANLATTI"28 Temmuz 2019
"YAŞARKEN DEĞER BİLİNMELİ"03 Temmuz 2019
Altınşehir'e Lukianos Parkı 14 Temmuz 2018
TÜM DÜNYA BİZİM SEÇİMLE İLGİLENİYOR18 Mayıs 2018
"NEMRUT TURİZMİ CANLANDIRILMALI"22 Şubat 2018
YILANCI: KÂHTA'DA HİZMET HAMLESİ BAŞLATACAĞIM07 Haziran 2018
"BİZ ASLA ETNİK KİMLİK ÜZERİNDEN SİYASET YAPMIYORUZ"15 Ocak 2018
"İL BAŞKANI OLACAKSIN DENİLDİ"05 Aralık 2017
“TÜTÜN KONUSUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇABA VERİYORUZ”04 Aralık 2017
“81 İLDE ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”04 Aralık 2017
TÜTÜN AŞIMIZ EKMEĞİMİZDİR YASAKLAMAYIN20 Ekim 2017
SULU TARIM ŞART27 Haziran 2017
İSMAİL TÜRÜT: ÖMRÜM SİYASETTEN ÇEKTİ10 Aralık 2018
"MÜZİK EVRENSEL DEĞİLDİR"06 Şubat 2020
Özel Atak Lisesi Kurucu Müdürü Mustafa Yılmaz: ATAK'TA 7/24 SAAT EĞİTİM28 Şubat 2017
" Avrupa Birliği Ülkelerin İsteği Doğrultuda Makinelerle Üretim Yapıyoruz"27 Şubat 2017
İstanbul Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit: İSTANBUL BAHÇELİEVLER YOĞUN GÖÇ ALDI23 Aralık 2016
Halk Müziği Sanatçısı Âşık Gülabi: PARA EMEĞİN ÖNÜNE GEÇMEMELİ04 Temmuz 2018
"DİNLEYİCİNİN ALKIŞI BİZİM GIDAMIZDIR/ SHOW PROGRAMLARI PARA İÇİN ÇOĞALDI"23 Aralık 2016

KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | SAYFALAR | ANASAYFA
CH