KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
KÜNYE
SAYFALAR
ANASAYFA
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > RÖPORTAJ

“81 İLDE ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”
04 Aralık 2017
CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, ...
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, CHP'nin 2019 seçimlerine yönelik kadın kolları çalışmalarını KalemMedya'ya verdiği röportaj ile anlattı. CHP Genel Merkezinde KalemMedya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karakaş'ı kabul eden Köse, kadın kolları olarak çok hummalı bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi. Ülkede kadın olmanın zor olduğunu hele kadın siyasetçi olmanın çok daha zor olduğunu belirten Köse, " Ülkemizde kadın olmak çok zordur. Kadın siyasetçi olmak bir o kadar daha zordur.
Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde çok çalışma yaptım. Bölgedeki kadınların sıkıntılarını acılarını yaşadıkları zorlukları bire bir yakından takip ederek izledim. O anlamda partimin kadın politikaları yönünde çalışmalar yaptım. Önümüzdeki günlerde bir tüzük kurultayı olacak. O tüzük kurultayında programımız açıklanacak. Bizimde naçizane kadın örgütünün hazırlamış olduğu kadın politikalarımız var. Onların sunumunu yapacağız" dedi. Kadınlar için Ankara ve İstanbul'da çok ciddi toplantıların planlandığını belirten Köse, " Önümüzdeki 5 Aralık'ta ciddi bir kadın toplantısı Ankara'da planlıyoruz. Hedefimiz en az 25 bin kadını Ankara'da toplamaktır. 81 ilden gelecek olan kadınlarımızla tüm renklerimizle tüm görüşlerimizle gelen her kesimin kendini ifade edeceği bir ortam hazırlıyoruz. Orada bütün kadınlar yaşadıklarını anlatacaklar" dedi. Köse, Karakaş'ın soruları ışığında şunları söyledi:
"2019 HEDEFİMİZ İKTİDAR OLMAKTIR. CHP KADIN ÖRGÜTÜ OLARAK 81 İLDE ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ. BİZLER KADINLARIMIZIN SORUNLARINI ÇOK İYİ BİLİYORUZ"
CHP kadın örgütü olarak 2019 seçimlerinde hedefimiz iktidar olmaktır. İktidar olmak için de çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Aslında ben iki yıl oldu bu göreve seçileli. İki yıldır 81 il ve 400'den fazla ilçede çalışmalar yaptım. 81 il bitti şimdi ikinci bir çalışmamız başlayacak ve tekrardan devam edeceğiz. Bu çalışmalarımız birçok ilde bizim kadın kolları olduğu için daha çok kadına yönelik çalışmalarımızı sürdürdük. Çünkü bizler gerçekten bu ülkede kadının yaşadığı sorunları biliyoruz. Yaşadıkları zorlukları biliyoruz.
"ÜLKEMİZDE KADIN OLMAK ZOR. KADIN SİYASETÇİ OLMAK DAHA ZOR"
Ülkemizde kadın olmak çok zordur. Kadın siyasetçi olmak bir o kadar daha zordur.
Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde çok çalışma yaptım. Bölgedeki kadınların sıkıntılarını acılarını yaşadıkları zorlukları bire bir yakından takip ederek izledim. O anlamda partimin kadın politikaları yönünde çalışmalar yaptım. Önümüzdeki günlerde bir tüzük kurultayı olacak. O tüzük kurultayında programımız açıklanacak. Bizimde naçizane kadın örgütünün hazırlamış olduğu kadın politikalarımız var. Onların sunumunu yapacağız.
"KADINLAR İÇİN HER ALANDA MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR"
Bu arada 2019 giderken sizlerde medyadan takip ediyorsunuz, gazetecisiniz içindesiniz, kadınlar gerçekten cumhuriyet değerlerinden alabildiğince uzaklaştırılmak istenen bir yapı ile karşı karşıyayız. Bu anlamda mücadelemiz devam ediyor. Bildiğiniz gibi bu son dönemde yeni bir yasa ile kadınlar, ikincilleştirilen, sosyal hayattan koparılan, tamamen eve kapatılan bir sistemle karşı karşıyayız. Bununla mücadelemiz devam ediyor. Biz kadınlar adalet arayışı içerisindeyiz. Gönül isterdi ki adaleti meşru zeminlerde arayalım. Sokaklarda aramayalım. Öyle bir zamanla, öyle bir yönetimle karşı karşıyayız ki ne yazık ki adalet artık sokaklarda aranır hale geldi.
"CHP KADIN ÖRGÜTÜ UMUDUN PEŞİNDEDİR"
İşte ülkede hak yok, hukuk yok. Danışabileceğiniz bir merci yok. Milletvekillerinin yetkileri tamamen ellerinden alınmış durumdadır. Devletin bütün kanalları, bütün yetkileri belli bir görüşe hizmet etmektedir. Dolayısıyla biz kadın örgütü olarak da zor koşullarda çalışıyoruz. Gittiğimiz her kapı kapanıyor. Muhalefet partisi olmamız nedeniyle ama buna rağmen bütün olumsuzluklara rağmen CHP kadın örgütü umudun peşindedir. Biz varsak umut var diyoruz, bizde varız öyleyse bu ülkenin bu yönetim şeklinden kurtuluşu kadınlarla olacak diyorum.
"KADINLAR İÇİN ÇOK CİDDİ SORUNLARIN DİLE GETİRİLDİĞİ TOPLANTILAR PLANLIYORUZ.
Önümüzdeki 5 Aralık'ta ciddi bir kadın toplantısı Ankara'da planlıyoruz. Hedefimiz en az 25 bin kadını Ankara'da toplamaktır. 81 ilden gelecek olan kadınlarımızla tüm renklerimizle tüm görüşlerimizle gelen her kesimin kendini ifade edeceği bir ortam hazırlıyoruz. Orada bütün kadınlar yaşadıklarını anlatacaklar. Yaşadıkları zorlukları anlatacaklar. Kadın olarak kadınlar adına yaşadıklarını, çocukları adına yaşadıkları zorlukları ve belki oradan çıkacak bir ses
Anadolu'ya dalga dalga yayılacak diye düşünüyorum. Mevcut iktidar tarafından kadınların bu sesini duymasını umut ediyorum. O anlamda bu çalışmayı çok önemsiyorum.
Bunun yanında İstanbul'da da bir kadın zirvesi planlıyoruz. Oda çok ciddi bir zirve olacak oradan da bir sonuç bildirgesi çıkacak ve o bildirgeyi de halkımızla paylaşacağız. Buda çok önemli bir çalışma olacaktır.
"KADIN ÖRGÜTÜ OLARAK BİR EĞİTİM PROGRAMI HAZIRLADIK. EĞİTİME AĞIRLIK VERİLECEK. AİLE SİGORTASI PROJEMİZİ EV EV ANLATACAĞIZ"
Kadın örgütü olarak bir çalışma ve eğitim programı hazırladık. Sizde taktir edersiniz ki doğru bilgi ile gitmek doğru bilgiyi anlatmak inandırıcılığınızı arttırır. Ben buna inananlardanım o nedenle bir eğitim programımız var. 81 ilde başlattığımız ve genel merkezde yaklaşık 180 kadının eğitim aldığı parti okulu programımız vardı ve tabi onlar yurdun dört bir tarafına dağıldı. Arkadaşlarımız biz iyi bir siyasetçinin ne söyleyeceğinden çok ne söylemeyeceğini bilmesi gerektiğine inanan bir örgütüz. O nedenle diyorum ki doğru bilgiyle gitmek çok önemli ve bu eğitim çalışmalarımız bundan sonra artarak devam edecek. Bölge toplantıları yapacağız, bu bölge toplantılarında eğitime özellikle ağırlık verilecek. Biliyorsunuz bizim partinin bir aile sigortası projesi var biz kadın örgütü olarak aile sigortasını ev ev dolaşarak kapı kapı girerek bunu bütün kadınlarımıza anlatmak istiyoruz. Belki yeterince anlatamadık ve bunun çalışması var. Şu anda ayrıca örgüt çalışmalarımız devam ediyor iki yıl önce altı ilde kadın örgütümüz yoktu ve bugün sadece bir ilimiz kaldı örgütlenmediğimiz o bir ille de ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Örgütlü mücadelenin başarıya ulaşacağına inanan bir arkadaşınızım. Birçok ilçelerde örgütlerimizi kurduk.
"SANDIK ÇEVRESİ ÇALIŞMALARIMIZ VAR. HER SANDIĞA MUTLAKA BİR KADIN GÖREVLİ VERİLMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ"
Çalışmalarımızı tamamladık şimdi sandık çevresi çalışmalarımız var. Her sandığa mutlaka bir kadının görevli olarak verilmesi ile ilgili bir çalışmamız var. Buda çok önemlidir. Sandığa sahip çıkma anlamında bu çalışmalarımız da devam ediyor. Birçok projelerimiz var. CHP kadın örgütü gerçekten çok yoğun bir çalışma içerisindedir. İşte adalet yürüyüşünde % 60 kadın ağırlığı vardı. Çanakkale'de yaptığımız adalet kurultayında yine kadın ağırlığı hissediliyordu. Bunun sebebini şuna bağlıyorum; demek ki bu ülke kadınının geleceğe yönelik endişeleri var. Bu ülke kadınının çocuklarının geleceğine yönelik endişeleri
Var. En önemlisi de cumhuriyete yönelik endişeleri var. O anlamda hiç çağrı yapmadan tamamen kendi gönülleri ile katılmış kadın arkadaşlarımız vardı. Ben kadın örgütünün ve kadınların sağduyusuna inanan biriyim. Kadınlar bir şeyi kafaya koyarsa bunu da yapacaklarına inanıyorum.
"BİZ KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNE İNANIYORSAK, TEMSİLİYETTE KOTA OLMAMALIDIR"
Maalesef ülkemizde bir erk yapı var. Bildiğiniz gibi az evvel dedim ya kadın olmak bir zor, kadın siyasetçi olmak iki zordur. Ülkemizde gerçekten kadınlar ciddi emek veriyor ama temsiliyete baktığımız zaman, bugün parlamentoya baktığımız zaman, kadın temsili ortadadır. İşte bu anlamda CHP'de % 33 lük cinsiyet kotası var. Buradan biz kadın örgütü olarak bir çıkış yolu arıyoruz. Biz kadın erkek eşitliğine inanıyorsak, bu kotaların sınırı olmamalı kadın erkek eşit siyaset yapmalıyız. Ama bu erk yapının olmaması lazım. Ama günün koşulları bunu gerektiriyor. Umarım önümüzdeki yıllarda buna hiç gerek duymadan gerek temsiliyete de gerekse karar mekanizmaların da kadınlar hak ettiği yerde olur. Ve hak ettiği zemine ulaşır diyorum. Ben şahsım ve partim adına size çok teşekkür ederim.Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer RÖPORTAJ Haberleri

Başlık Tarih
 
KARADAĞ: SPOR, SAĞLIK DEMEK01 Ekim 2021
"BİZ YERİMİZDE SAYDIK"30 Ağustos 2021
LAURENTIUS YAYIN HAYATINA BAŞLADI27 Temmuz 2021
"Sevginin Olmadığı Yerde Müzik Olmaz"19 Mayıs 2021
"ETİK GAZETECİLİK YAPILMALI"03 Mayıs 2021
KEMENÇE VE MÜZİK27 Nisan 2021
KALBİMİZ VE DAMARLARIMIZ27 Nisan 2021
DÜNYA MARKASI YOLUNDA EMEK VERİYORUZ14 Nisan 2021
BOZKURT: YARARLI İŞLER YAPMALIYIZ06 Mart 2021
ÖZÇELİK: MATEMATİK İLE MÜZİK İÇ İÇEDİR01 Mart 2021
"ZENGİNLİKLERİMİZ VAR"28 Şubat 2021
"BİR ÇOK ALANDA SIKINTILAR YAŞADIK"15 Ocak 2021
"GERGER GERİ KALMIŞTIR"14 Ocak 2021
KARLI:HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR05 Ocak 2021
"SAHA MÜCADELESİ ÇOK ÖNEMLİ"13 Aralık 2020
AV. DOĞAN: TESPİT VAR ÇÖZÜM YOK10 Aralık 2020
"BİLGİÇ: YAPISAL DEĞİŞİMLER OLMADAN..."07 Aralık 2020
"KAHRAMANLARI ÖDÜLLENDİRMELİYİZ"30 Eylül 2020
SON GÜN 30 EYLÜL21 Eylül 2020
"KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE BAŞARILIYIZ"21 Eylül 2020
ALTYAPI ÇOK ÖNEMLİ15 Ağustos 2020
"DENGESİZLİK DOĞACAK"25 Temmuz 2020
"AMAÇ BAROLARIN SESİNİ KESMEK"25 Temmuz 2020
"ÜRETİM VE TEKNOLOJİ ÖNEM KAZANDI"22 Temmuz 2020
AŞAMAYACAĞIMIZ BİR ENGEL YOKTUR13 Şubat 2020
"PİŞMAN OLACAĞIM BİR İŞE GİRMEM"06 Şubat 2020
ÖNCE İŞ06 Şubat 2020
EĞİTİME ÖNEM VERMELİYİZ05 Şubat 2020
"DEMOKRASİYE İHTİYAÇ VAR"06 Şubat 2020
"TANITIMDA BAŞARAMADIK"25 Ocak 2020
"KÜLTÜR VE TURİZM OLMALIDIR"25 Ocak 2020
"YANLIŞLARDAN DÖNÜN"05 Şubat 2020
TURİSTİK KÖY ESKİ KÂHTA'DAN BAŞLAYAN...10 Aralık 2019
"2020'DE ERKEN SEÇİM OLABİLİR"14 Kasım 2019
"GEZGİN ORHAN KURAL'I ANLATTI"28 Temmuz 2019
"YAŞARKEN DEĞER BİLİNMELİ"03 Temmuz 2019
Altınşehir'e Lukianos Parkı 14 Temmuz 2018
TÜM DÜNYA BİZİM SEÇİMLE İLGİLENİYOR18 Mayıs 2018
"NEMRUT TURİZMİ CANLANDIRILMALI"22 Şubat 2018
YILANCI: KÂHTA'DA HİZMET HAMLESİ BAŞLATACAĞIM07 Haziran 2018
"BİZ ASLA ETNİK KİMLİK ÜZERİNDEN SİYASET YAPMIYORUZ"15 Ocak 2018
"İL BAŞKANI OLACAKSIN DENİLDİ"05 Aralık 2017
“TÜTÜN KONUSUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇABA VERİYORUZ”04 Aralık 2017
TÜTÜN AŞIMIZ EKMEĞİMİZDİR YASAKLAMAYIN20 Ekim 2017
SULU TARIM ŞART27 Haziran 2017
İSMAİL TÜRÜT: ÖMRÜM SİYASETTEN ÇEKTİ10 Aralık 2018
"MÜZİK EVRENSEL DEĞİLDİR"06 Şubat 2020
Özel Atak Lisesi Kurucu Müdürü Mustafa Yılmaz: ATAK'TA 7/24 SAAT EĞİTİM28 Şubat 2017
" Avrupa Birliği Ülkelerin İsteği Doğrultuda Makinelerle Üretim Yapıyoruz"27 Şubat 2017
İstanbul Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit: İSTANBUL BAHÇELİEVLER YOĞUN GÖÇ ALDI23 Aralık 2016
Halk Müziği Sanatçısı Âşık Gülabi: PARA EMEĞİN ÖNÜNE GEÇMEMELİ04 Temmuz 2018
"DİNLEYİCİNİN ALKIŞI BİZİM GIDAMIZDIR/ SHOW PROGRAMLARI PARA İÇİN ÇOĞALDI"23 Aralık 2016

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | SAYFALAR | ANASAYFA
CH