KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
KÜNYE
SAYFALAR
ANASAYFA
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > RÖPORTAJ

AV. DOĞAN: TESPİT VAR ÇÖZÜM YOK
10 Aralık 2020
Bilal Doğan ile konuştuk....
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
AV. DOĞAN: TESPİT VAR ÇÖZÜM YOK
Son günlerde gündeme oturan "yargıda reform" konusunu hukukçu Bilal Doğan ile konuştuk. Kalem Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karakaş'a konuşan Doğan, adaletin herkese lazım olduğunu belirterek, " Bir ülkede adalet olmazsa demokrasi de olmaz. Demokrasi olmasa ekonomi de yürümez. Hepsi birbiriyle bağlantılıdır" dedi.
Doğan değerlendirmesinde adaletin ekonomiye de etkilediğini ifade ederek, " Adaletin olmadığı yerde ekonomi iyi olmaz. Sermaye de olmaz. Para güvenli limanları sever. Güvenli olmayan limanlardan kaçar" dedi.
Doğan, yargıda reformun söylemde kalmaması gerektiğine vurgu yaparak, " Maalesef lafta hukuk demokrasi ve reform, uygulamada ise içler acısı bir hal var. Bazen yargıya olan güven konusu ile ilgili araştırmalar yapılıyor. Çıkan sonuçlara baktığımızda toplumun yargıya olan güveninin çok zedelendiğidir" dedi. Doğan, Karakaş'a yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:
*YARGI REFORMUNDAN ÇOK ADALET REFORMUNA İHTİYAÇ VARDIR
*BİR ÜLKEDE ADALET OLMAZSA DEMOKRASİ DE OLMAZ
Yargı reformuna elbette ki ihtiyaç var. Yani yargı reformundan çok, adalet reformuna ihtiyaç vardır. Bizim adalete ihtiyacımız var ülke olarak. Demokrasiye ihtiyacımız var. İnsan haklarının düzgün bir şekilde uygulanmasına ihtiyacımız var. Bunun için de uygulanacak şey nedir? Öncelikle yargı sistemidir. Bir ülkede yargı bağımsız ve tarafsız değilse, o ülkenin temel halkalarından biri aksaktır demektir. Bir ülkede adalet olmazsa demokrasi de olmaz. Demokrasi olmasa ekonomi de yürümez. Hepsi birbiriyle bağlantılıdır.
*HERŞEY SÖYLEMDE KALIYOR. İŞİN ÖZÜNE İNİLMİYOR:
Sayın cumhurbaşkanının yargıda reform sözü gündeme oturdu. Zaman zaman söylenen de budur. Hatta zaman zaman insan hakları konusu da gündeme getirilmektedir. Geçenlerde adalet bakanı da masumiyet karinesine vurgu yaptı. Fakat maalesef bu lafları söylerken bu cümleleri ve söylemleri kullanırken sadece işin lafına bakılıyor. İşin özüne inilmiyor. Söylerken sadece güzel bir laf söylemiş oldum, iyi bir konuya vurgu yapmış oldum anlayışıyla hareket ediliyor.
*YARGIYI KENDİ HALİNE BIRAKACAKSINIZ:
Olup bitenlere, gündeme, taleplere baktığımızda varsa bir eksiklik, bunu kim vurgulayacak? Vurgulayacak olan merci elbette iktidardır. İktidarın sorunları, eksiklikleri ve her alandaki talepleri gündeme getirmesi gayet normaldir. Hatta sorumluluğudur. Ancak bunu yaparken kesinlikle söylemde bırakmamalıdır. Ki bugüne kadar reform dediği her şeyi söylemde bırakmıştır. O halde bugün konuşulan nedir? İşte yargıda reform… Şunu belirtmekte yarar görüyorum. Bir kere siz yargıyı kendi haline bırakacaksınız. Yargıya müdahale etmeyeceksiniz. Yargı bağımsız ve tarafsız olmalıdır. Ama son dönemde maalesef yargının bağımsız ve tarafsızlığı ile ilgili çok ciddi endişeler oluştu. Bunu zaman zaman iktidar partisi mensupları bile dile getirdiler. Ki biz bunu görüyoruz. Bir taraftan yargı reformundan söz edeceksiniz. Aynı günlerde bir tane mafya bozuntusu çıkacak ana muhalefet partisi genel başkanına tehdit mektubu gönderecek ve siz buna karşı herhangi bir tepki göstermeyeceksiniz. Sormazlar mı nasıl bahsedebiliyorsunuz yargı reformundan?
Hatırlatmakta yarar görüyorum. Yargı reformundan bahsedildiği dönemde avukat arkadaşlarım sırf mesleğini icra ettikleri için gözaltına alındılar. Tamamen mesleğini icra etmekten kaynaklı suçlu diye yüzlerce arkadaşımız var.
*LAFTA HUKUK DEMOKRASİ VE REFORM, UYGULAMADA İÇLER ACISI BİR HAL VAR:
Maalesef lafta hukuk demokrasi ve reform, uygulamada ise içler acısı bir hal var. Bazen yargıya olan güven konusu ile ilgili araştırmalar yapılıyor. Çıkan sonuçlara baktığımızda toplumun yargıya olan güveninin çok zedelendiğidir. Daha önceki yıllarda yargıya güven oranı yüzde seksen hatta doksanlardayken, şu anda yüzde on beş yirmilere düşmüştür. İktidar bu konuda somut ciddi samimi bir adım atmak istiyorsa elbette ki yanındayız, destekleriz. Bu ülkenin insanların hepimizin ihtiyacı var. İnsanların adaletle yetişmesine, yol almasına ihtiyaç var. Adaletin sağlıklı ve düzenle bir şekilde dağıtılmasına ihtiyacı var. Bu anlamda da somut adımlar gelirse elbette ki biz avukatlar olarak, baro olarak da destekleriz. Ama maalesef bizler bu adımların atılmayacağını, sadece lafta atılacağını düşünüyoruz. Çünkü daha önce çok bu şekilde uygulamasını gördük.
*İÇERİDE TUTUKLU GAZETECİ VE SİYASETÇİ SAYILARI ÇOK FAZLADIR:
Bugün tutuklu olan gazeteciler var. Türkiye'de mesleğini icra ettiği için tutuklu olan gazeteci sayısı, dünyadaki ülkelere baktığımızda birinci sıradayız. Mesleğini icra ettiği için cezaevinde olar hukukçu sayısı çok fazladır. Gazeteci, siyasetçi sayıları çok fazladır. Seçilmiş belediye başkanları haksız bir şekilde, usulüne aykırı bir şekilde görevlerinden alınıyorlar.
Tüm bu olup bitenlerin bazında kamuoyu, halk çok rahatsız olduğu için, iktidar partisi de biraz kamuoyunun gazını almak anlamında bu tür reform söylemlerinde bulunuyor. Nabza göre şerbet de diyebiliriz. Ama esasında bunun gazını almaktır.
*TESPİT VAR, TEDAVİ YOK. ÇÖZÜM YOK:
Tespit var ama tedavi yok. Çözüm yok. Bakıldığında iktidar bunu zaten istemiyor istese yapmaz. Sıkıntı dile getirildiği zaman da bizlere sorulduğunda evet sıkıntı var diyoruz. Kim çözecek peki bunu?  İktidar olarak sen çözeceksin. Mecliste grubu bulunan siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, bu konuda koşulsuz şartsız, adım atıldığında destekleyeceklerine inanıyorum. Çünkü bu ülkenin hukuka ve adalete ihtiyacı var. Yani bugün bana veya sana diye bir şey yok. Adalet herkese lazımdır. Ve bizim hepimizin tüm toplumun adalete ihtiyacı var. Adaletin olmadığı yerde inanın demokrasi de olmaz, özgürlükler de olmaz.
*ADALETİN OLMADIĞI YERDE EKONOMİ İYİ OLMAZ:
Adaletin olmadığı yerde ekonomi iyi olmaz. Sermaye de olmaz. Para güvenli limanları sever. Güvenli olmayan limanlardan kaçar. Biz dışarıdan yatırım, para bekliyoruz. Ama güven vermediğimiz için dışarıdan yatırım gelmiyor. Belki de cumhurbaşkanının bu açıklamasının altında yatan nedenlerden biri de budur. Dışarıdan gelen yatırımcılara karşı güven duymalarını sağlayacak birkaç cümle söylemek. Bu etken de olabilir. Ama sadece lafta kalmamasını umuyoruz.  İnşallah somut adıma dönüşür diyoruz. Ve somut adıma dönüştüğünde de biz de elimizden gelen katkıyı sunacağımızı ifade ediyoruz. HABER / RÖPORTAJ: ORHAN KARAKAŞ

 Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer RÖPORTAJ Haberleri

Başlık Tarih
 
"BİZ YERİMİZDE SAYDIK"30 Ağustos 2021
LAURENTIUS YAYIN HAYATINA BAŞLADI27 Temmuz 2021
"Sevginin Olmadığı Yerde Müzik Olmaz"19 Mayıs 2021
"ETİK GAZETECİLİK YAPILMALI"03 Mayıs 2021
KEMENÇE VE MÜZİK27 Nisan 2021
KALBİMİZ VE DAMARLARIMIZ27 Nisan 2021
DÜNYA MARKASI YOLUNDA EMEK VERİYORUZ14 Nisan 2021
BOZKURT: YARARLI İŞLER YAPMALIYIZ06 Mart 2021
ÖZÇELİK: MATEMATİK İLE MÜZİK İÇ İÇEDİR01 Mart 2021
"ZENGİNLİKLERİMİZ VAR"28 Şubat 2021
"BİR ÇOK ALANDA SIKINTILAR YAŞADIK"15 Ocak 2021
"GERGER GERİ KALMIŞTIR"14 Ocak 2021
KARLI:HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR05 Ocak 2021
"SAHA MÜCADELESİ ÇOK ÖNEMLİ"13 Aralık 2020
"BİLGİÇ: YAPISAL DEĞİŞİMLER OLMADAN..."07 Aralık 2020
"KAHRAMANLARI ÖDÜLLENDİRMELİYİZ"30 Eylül 2020
SON GÜN 30 EYLÜL21 Eylül 2020
"KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE BAŞARILIYIZ"21 Eylül 2020
ALTYAPI ÇOK ÖNEMLİ15 Ağustos 2020
"DENGESİZLİK DOĞACAK"25 Temmuz 2020
"AMAÇ BAROLARIN SESİNİ KESMEK"25 Temmuz 2020
"ÜRETİM VE TEKNOLOJİ ÖNEM KAZANDI"22 Temmuz 2020
AŞAMAYACAĞIMIZ BİR ENGEL YOKTUR13 Şubat 2020
"PİŞMAN OLACAĞIM BİR İŞE GİRMEM"06 Şubat 2020
ÖNCE İŞ06 Şubat 2020
EĞİTİME ÖNEM VERMELİYİZ05 Şubat 2020
"DEMOKRASİYE İHTİYAÇ VAR"06 Şubat 2020
"TANITIMDA BAŞARAMADIK"25 Ocak 2020
"KÜLTÜR VE TURİZM OLMALIDIR"25 Ocak 2020
"YANLIŞLARDAN DÖNÜN"05 Şubat 2020
TURİSTİK KÖY ESKİ KÂHTA'DAN BAŞLAYAN...10 Aralık 2019
"2020'DE ERKEN SEÇİM OLABİLİR"14 Kasım 2019
"GEZGİN ORHAN KURAL'I ANLATTI"28 Temmuz 2019
"YAŞARKEN DEĞER BİLİNMELİ"03 Temmuz 2019
Altınşehir'e Lukianos Parkı 14 Temmuz 2018
TÜM DÜNYA BİZİM SEÇİMLE İLGİLENİYOR18 Mayıs 2018
"NEMRUT TURİZMİ CANLANDIRILMALI"22 Şubat 2018
YILANCI: KÂHTA'DA HİZMET HAMLESİ BAŞLATACAĞIM07 Haziran 2018
"BİZ ASLA ETNİK KİMLİK ÜZERİNDEN SİYASET YAPMIYORUZ"15 Ocak 2018
"İL BAŞKANI OLACAKSIN DENİLDİ"05 Aralık 2017
“TÜTÜN KONUSUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇABA VERİYORUZ”04 Aralık 2017
“81 İLDE ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”04 Aralık 2017
TÜTÜN AŞIMIZ EKMEĞİMİZDİR YASAKLAMAYIN20 Ekim 2017
SULU TARIM ŞART27 Haziran 2017
İSMAİL TÜRÜT: ÖMRÜM SİYASETTEN ÇEKTİ10 Aralık 2018
"MÜZİK EVRENSEL DEĞİLDİR"06 Şubat 2020
Özel Atak Lisesi Kurucu Müdürü Mustafa Yılmaz: ATAK'TA 7/24 SAAT EĞİTİM28 Şubat 2017
" Avrupa Birliği Ülkelerin İsteği Doğrultuda Makinelerle Üretim Yapıyoruz"27 Şubat 2017
İstanbul Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit: İSTANBUL BAHÇELİEVLER YOĞUN GÖÇ ALDI23 Aralık 2016
Halk Müziği Sanatçısı Âşık Gülabi: PARA EMEĞİN ÖNÜNE GEÇMEMELİ04 Temmuz 2018
"DİNLEYİCİNİN ALKIŞI BİZİM GIDAMIZDIR/ SHOW PROGRAMLARI PARA İÇİN ÇOĞALDI"23 Aralık 2016

KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | SAYFALAR | ANASAYFA
CH