KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
KÜNYE
SAYFALAR
ANASAYFA
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > RÖPORTAJ

Halk Müziği Sanatçısı Âşık Gülabi: PARA EMEĞİN ÖNÜNE GEÇMEMELİ
04 Temmuz 2018
Müzikseverlerin çok yakından tanıdığı, 50 yıldır müzik yaşamının içerisinde bulunan, bir çok sanatçının okuduğu türkülerde imzası olan, müzik dünyasına 55 albüm sığdıran, Halk Müziğinin ustası Aşık Gülabi, Kalem Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karakaş'ın "Haberli Röportajlar" sayfasına konuk oldu.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Müzikseverlerin çok yakından tanıdığı, 50 yıldır müzik yaşamının içerisinde bulunan, bir çok sanatçının okuduğu türkülerde imzası olan, müzik dünyasına 55 albüm sığdıran, Halk Müziğinin ustası Aşık Gülabi, Kalem Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karakaş'ın "Haberli Röportajlar" sayfasına konuk oldu.
Türkülere ve Bağlamaya olan sevdasını, müzik hayatını ve albümleri hakkında Karakaş'a konuşan Aşık Gülabi, " Çok küçük yaşta bağlama ve türkü sevdası bana geldi. Yani o zamanlar 9 yaşındayım. Rahmetli babam iyi kötü saz çalardı. Sazının da perdesi yoktu, kendisi kara iplikten perde yapmıştı. Onunla başladım. Ve bu arada şunu belirteyim ben hiçbir yerden ders veya kurs almadım. Merakım vardı, sanatın sevdasıyla kendim öğrendim. Pir Sultan'a âşıktım. Pir Sultan'ın kitaplarını okuyarak, bu sazı öğrendim" dedi.
50 yıldır müzik yaşamının içerisinde yer aldığını ifade eden Aşık Gülabi, ilk plağını 1967 yılında yaptığını belirtti. Emektar sanatçılara hak edilen değerin verilmediğini kaydeden Aşık Gülabi, " Değer vermiyorlar. Özellikle günümüz için söylüyorum. Adam çıkıyor "kıl oldum abi, şu oldum abi" diyerek nerelere geliyorlar. Ama gerçekleri söyleyenler bir yere gelemiyorlar.
Bunun altında cehalet ve para yatıyor. Bakıyorsunuz adam türkü okuyamıyor, ama televizyonlarda boy gösteriyorlar" dedi. Karakaş'ın soruları ışığında Aşık Gülabi şunları söyledi:
OKUYUCULARIMIZ İÇİN SİZDEN HAYAT HİKÂYENİZİ DİNLEYEBİLİR MİYİZ? ÂŞIK GÜLABİ KİMDİR? BAĞLAMA, TÜRKÜ SEVDANIZ NE ZAMAN NASIL BAŞLADI?
Öncelikle bana bu röportaj imkânını tanıyarak okuyucularla buluşturduğunuz için Orhan Karakaş kardeşim şahsınızda Kalem Medya Grubu'na çok teşekkür ediyorum.
Ben aslen Çorum ilinin Sungurlu ilçesinin Çayan köyündenim.
Çok küçük yaşta bağlama ve türkü sevdası bana geldi. Yani o zamanlar 9 yaşındayım. Rahmetli babam iyi kötü saz çalardı. Sazının da perdesi yoktu, kendisi kara iplikten perde yapmıştı. Onunla başladım. Ve bu arada şunu belirteyim ben hiçbir yerden ders veya kurs almadım. Merakım vardı, sanatın sevdasıyla kendim öğrendim. Pir Sultan'a âşıktım. Pir Sultan'ın kitaplarını okuyarak, bu sazı öğrendim.
İLK PLAĞINIZI NE ZAMAN YAPTINIZ? MÜZİK HAYATINIZ KAÇ YIL OLDU?
Orhan kardeşim sen o zaman dünyada varmıydın yok muydun bilemiyorum ben 1967 yılında ilk plağımı yapmıştım. O gündür bugündür türkü dünyasında bağlama dünyasında hayatımızı devam ettiriyoruz. Dolayısıyla 50 yıl oldu müzik hayatım.
İLK YAPTIĞINIZ PLAK HANGİSİDİR? KAÇ TARİHİNDE MÜZİKSEVERLERLE BULUŞTU?
1965 yılında Ankara'ya geldim. Ankara'da amcam vardı. Amcamın yanında bir süre kaldım. 12 gün inşatta çalıştım. 12 gün inşatta çalıştığımın parasıyla bir saz aldım. Rahmet diliyorum Halil isminde bir sazcı vardı bana çok emeği oldu.
Derken ilk plağımı 1967 yılında Ankara'da Şah Plakta yaptım. İlk plağımın adı da "Sefil Baykuş'tur". Bu tarih itibariyle de müzik severlerle dinleyicilerle buluştu. Çok büyük bir dinleyici kitlesi yakaladım.
50 YILLIK MÜZİK YAŞAMINIZDA KAÇ TANE ALBÜM YAPTINIZ? BU SÜREDE NELER YAŞADINIZ?
50 Yıllık müzik hayatımda 55 tane albüm yaptım. Tabi eskiden kaset vardı. Geç zaman biraz efendileşti herhalde şimdi albüm diyorlar. Yâda modernleşti albüm oldu. 55 albümü anlatırken buralara tırnaklarımızla geldik. Bilen bilir o dönemler reklam yok. Para yok. Sesiniz ve beceriniz neyse basamak basamak tırmanıyorsunuz. Böyledir bizim dönemimiz.
TIRNAKLARINIZLA BUGÜNLERE GELDİĞİNİZİ SÖYLEDİNİZ. BUGÜNE BAKTIĞINIZDA PİYASADA ALBÜM BOLLUĞUNUN OLMASINI VE TELEVİZYONLARDA ÇOK PROGRAMLARIN OLMASINI NASIL GÖRÜYORSUNUZ? MÜZİK ADINA İYİ Mİ? EMEK VAR MI?
Günümüzde parası olan birçok kişi, kötü sesi de olsa albüm yapıyor. Gazeteciniz Orhan kardeşim bilirsiniz, parası televizyonlarda programlar yapmaktadırlar. Böyle olunca da kalite düşüyor. Yani hı diyemeyen, türkü bilemeyen adamlar televizyonlarda şimdi boy gösteriyorlar. Aslına bakıldığında emek olmadan kimse bir yere varamaz. Bunlarınkini de ben kısa süreli geçici olarak görüyorum. Para emeğin önüne geçti. Ama diyorum ki Para emeğin önüne geçmemelidir. Ancak sesiyle, yorumuyla dinleyici toplayan, halkın beğenisini kazanan sanatçılarımıza da saygımız sonsuzdur.
İSTANBUL'DA MÜZİK YAŞAMINIZ NE ZAMAN BAŞLADI? TÜRKÜLERE VE BAĞLAMAYA DAİR YAŞAMINIZ NASIL SÜRÜYOR?
İstanbul'a 1975 yılında geldim. Elbette müzik yaşamım devam ediyor. Ankara'dan sonra İstanbul'a geldikten sonra da birçok albüm yaptım. Bir dönem cd'ler çıkmaya başladı. Hani dedik ya adı kaset idi, oldu albüm şimdi de cd oldu.
Yine derken İstanbul tabi ki çok büyük bir kenttir. Bu büyük kentte uğraş alanınız da farklı oluyor. Sahneler başladı. Özel davetiyeler, özel günler, televizyon programları, radyolara konuk olduk. Gazetelere röportajlar verdik. Zamanımızın önemli bir kısmı türkülerimizi söylemekle, bağlamamızı çalmakla geçti. Ve halen böyle yoğun geçmektedir. Ve de dostlarla bir araya gelmekteyiz.
GÜNÜMÜZDE EMEKÇİ SANATÇILAR, ÜRETKEN SANATÇILAR HAK ETTİKLERİ DEĞERİ GÖRÜYORLAR MI?
Değer vermiyorlar. Özellikle günümüz için söylüyorum. Adam çıkıyor "kıl oldum abi, şu oldum abi" diyerek nerelere geliyorlar. Ama gerçekleri söyleyenler bir yere gelemiyorlar.
Bunun altında cehalet ve para yatıyor. Bakıyorsunuz adam türkü okuyamıyor, ama televizyonlarda boy gösteriyorlar.
AŞIK GÜLABİ OLARAK HALK TARAFINDAN SEVİLİYORSUNUZ. SAZINIZLA TÜRKÜLERİNİZLE TOPLUMUN SESİ OLUYORSUNUZ. ŞUNU SORALIM; TÜRKÜ OKUYAN BAĞLAMA ÇALAN ÇOK SANATÇI VAR. HERKES AŞIK OLAMAYACAĞINA GÖRE NASIL ÂŞIK OLUNUYOR?
Bir kere türkülere ve bağlamaya yürekten sevgi verilmeli. Sevgi benim için çok yücedir. Ben inanıyorum ki yaradanın ismi sevgidir. Bizler sevgimizle türkülere ve bağlamaya aşık olmuşuz.
Bir başka şey, toplumun sorunlarını kendimize dert ediniyoruz. Toplumun veya halkın yaşanmışlığından, kültüründen türküler çıkarıyoruz. Yeri geldi mi doğaçlama olarak sazımızı çalıyor ve türkülerimizi söylüyoruz. Halkımız kendisini türkülerimizde buluyor.
HAYATINIZDA ÖNEMLİ BİR YERİ OLAN TÜRKÜLERİNİZ VAR MI? VARSA HANGİLERİDİR?
Tabiî ki var Orhan kardeşim. Ve şunu da belirteyim ki sorularınız çok harika. "Kalem seni kırarım" baştadır. Senin gazeten de Kalem, ne güzel. Ama bu türküde güzel kalemleri kırmıyorum, çirkin yazan kalemleri kırıyorum. Sonra "Dön gel bir tanem" "Sefil Baykuş" "Hapishane ranzaları" "Yılmaz Güney'e Ağıt" türküleri başta gelmektedir. 55 albüm yapmışım. Bu albümlerin içerisinde çok sayıda benim hayatımda ayrı yerleri olan türkülerim vardır.
TÜRKÜ EVLERİNE NASIL BAKIYORSUNUZ?
Türkü evlerine kesinlikle ben karşıyım. Ya oralarda türkü dinlenmiyor. Ben bir arkadaşımın açılışına gittim, birileri onu söyle bunu söyle deyip duruyorlardı. Baktım adamlar türkü dinlemiyor, okunan türküyü bir daha istiyorlar. Ya söyledim ya diyorsunuz. Eee şimdi sen böyle ortamlarda ve böyle dinleyicilerden ne anlarsın. Bu olmaz. En azından ben kabul etmiyorum. Başka bir şey adam benim türkümü yâda Mahsuni' Şerif'in türküsünü oyun havası gibi çalıyor. Oyun oynatıyor. Ben buna da karşıyım. Televizyon programında bile bunu söyledim, sakın ha türkülerimize bunu yapmasınlar dedim. Bu tarzda yaptıkları zaman müzikseverlere dinlemeyin diyorum.
YANIMIZDA TÜRKÜ SANATÇISI HAYDAR ULAŞ BEY VAR. SİZ TÜRKÜLERİN VE BAĞLAMANIN HOCASI OLARAK HAYDAR BEYİN SESİNİ, YORUMUNU NASIL BULUYORSUNUZ?
Haydar Beyi severim. Dinlerim de. Beni bilen bilir şimdiye kadar hiç kimseye yağcılık yapmadım yapmamda. Bir insan iyiyse iyidir kötüyse de kötüdür. Hiç kimseye bir yanlışım da olmamıştır. 50 yıldır müzik hayatımda böyleyimdir. Şunu söyleyeyim ki Haydar kardeşimin sesini seviyorum. Türkülerin hakkını veriyor.  
RÖPORTAJIMIZIN SONUNDA BİR ANINIZI OKUYUCULARLA PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?
O kadar çok anım var ki tarif edemem. Rahmetli Mahsuni Babayla İsveç'te konserimiz var. Sesim öyle bir tıkandı ki konuşamıyorum. Akşam program var sahneye de çıkacağız. Rahmetli bana dedi ki Gülabi Baba ben senden önce çıkayım, okuyabildiğim kadar okuyayım sana da söyleyebilirsen bir türkülük söyle, söyleyemezsen de Selamünaleyküm der çıkarsın. Baba söyledi söyledi türkülerin sonu geldi, tabi sahneden indi, çık dedi sahneye okuyabilirsen oku okuyamazsan da dostlar halim budur dersin dedi. Sahneye çıktım, sazı elime aldım, alan dolu coşkulu, sesimi bir deneyim dedim baktım sesim açıldı. Mahsuni baba dönüp bana good good diyor yani çok güzel oldu dedi. Bu benim için unutmayacağım bir anımdır. Çünkü Mahsuni Babanın ve bizleri dinlemeye gelenlerin sevgisi bana yansıdı diyorum. Bana ilham geldi. Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer RÖPORTAJ Haberleri

Başlık Tarih
 
KARADAĞ: SPOR, SAĞLIK DEMEK01 Ekim 2021
"BİZ YERİMİZDE SAYDIK"30 Ağustos 2021
LAURENTIUS YAYIN HAYATINA BAŞLADI27 Temmuz 2021
"Sevginin Olmadığı Yerde Müzik Olmaz"19 Mayıs 2021
"ETİK GAZETECİLİK YAPILMALI"03 Mayıs 2021
KEMENÇE VE MÜZİK27 Nisan 2021
KALBİMİZ VE DAMARLARIMIZ27 Nisan 2021
DÜNYA MARKASI YOLUNDA EMEK VERİYORUZ14 Nisan 2021
BOZKURT: YARARLI İŞLER YAPMALIYIZ06 Mart 2021
ÖZÇELİK: MATEMATİK İLE MÜZİK İÇ İÇEDİR01 Mart 2021
"ZENGİNLİKLERİMİZ VAR"28 Şubat 2021
"BİR ÇOK ALANDA SIKINTILAR YAŞADIK"15 Ocak 2021
"GERGER GERİ KALMIŞTIR"14 Ocak 2021
KARLI:HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR05 Ocak 2021
"SAHA MÜCADELESİ ÇOK ÖNEMLİ"13 Aralık 2020
AV. DOĞAN: TESPİT VAR ÇÖZÜM YOK10 Aralık 2020
"BİLGİÇ: YAPISAL DEĞİŞİMLER OLMADAN..."07 Aralık 2020
"KAHRAMANLARI ÖDÜLLENDİRMELİYİZ"30 Eylül 2020
SON GÜN 30 EYLÜL21 Eylül 2020
"KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE BAŞARILIYIZ"21 Eylül 2020
ALTYAPI ÇOK ÖNEMLİ15 Ağustos 2020
"DENGESİZLİK DOĞACAK"25 Temmuz 2020
"AMAÇ BAROLARIN SESİNİ KESMEK"25 Temmuz 2020
"ÜRETİM VE TEKNOLOJİ ÖNEM KAZANDI"22 Temmuz 2020
AŞAMAYACAĞIMIZ BİR ENGEL YOKTUR13 Şubat 2020
"PİŞMAN OLACAĞIM BİR İŞE GİRMEM"06 Şubat 2020
ÖNCE İŞ06 Şubat 2020
EĞİTİME ÖNEM VERMELİYİZ05 Şubat 2020
"DEMOKRASİYE İHTİYAÇ VAR"06 Şubat 2020
"TANITIMDA BAŞARAMADIK"25 Ocak 2020
"KÜLTÜR VE TURİZM OLMALIDIR"25 Ocak 2020
"YANLIŞLARDAN DÖNÜN"05 Şubat 2020
TURİSTİK KÖY ESKİ KÂHTA'DAN BAŞLAYAN...10 Aralık 2019
"2020'DE ERKEN SEÇİM OLABİLİR"14 Kasım 2019
"GEZGİN ORHAN KURAL'I ANLATTI"28 Temmuz 2019
"YAŞARKEN DEĞER BİLİNMELİ"03 Temmuz 2019
Altınşehir'e Lukianos Parkı 14 Temmuz 2018
TÜM DÜNYA BİZİM SEÇİMLE İLGİLENİYOR18 Mayıs 2018
"NEMRUT TURİZMİ CANLANDIRILMALI"22 Şubat 2018
YILANCI: KÂHTA'DA HİZMET HAMLESİ BAŞLATACAĞIM07 Haziran 2018
"BİZ ASLA ETNİK KİMLİK ÜZERİNDEN SİYASET YAPMIYORUZ"15 Ocak 2018
"İL BAŞKANI OLACAKSIN DENİLDİ"05 Aralık 2017
“TÜTÜN KONUSUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇABA VERİYORUZ”04 Aralık 2017
“81 İLDE ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”04 Aralık 2017
TÜTÜN AŞIMIZ EKMEĞİMİZDİR YASAKLAMAYIN20 Ekim 2017
SULU TARIM ŞART27 Haziran 2017
İSMAİL TÜRÜT: ÖMRÜM SİYASETTEN ÇEKTİ10 Aralık 2018
"MÜZİK EVRENSEL DEĞİLDİR"06 Şubat 2020
Özel Atak Lisesi Kurucu Müdürü Mustafa Yılmaz: ATAK'TA 7/24 SAAT EĞİTİM28 Şubat 2017
" Avrupa Birliği Ülkelerin İsteği Doğrultuda Makinelerle Üretim Yapıyoruz"27 Şubat 2017
İstanbul Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit: İSTANBUL BAHÇELİEVLER YOĞUN GÖÇ ALDI23 Aralık 2016
"DİNLEYİCİNİN ALKIŞI BİZİM GIDAMIZDIR/ SHOW PROGRAMLARI PARA İÇİN ÇOĞALDI"23 Aralık 2016

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | SAYFALAR | ANASAYFA
CH