KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
KÜNYE
SAYFALAR
ANASAYFA
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > RÖPORTAJ

İstanbul Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit: İSTANBUL BAHÇELİEVLER YOĞUN GÖÇ ALDI
23 Aralık 2016
İstanbul Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Orhan Karakaş'la Haberli Röportajlara konuk olarak, Bahçelievler hakkında kapsamlı bir röportaj verdi. KalemMedya Grubu Orhan Karakaş ile beraberinde Sanatçı İbrahim Harikases'i kabul eden Kaymakam Özyiğit, Bahçelievler ilçesinin İstanbul'un önemli ilçelerinden olduğunun altını çizdi.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
İstanbul Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Orhan Karakaş'la Haberli Röportajlara konuk olarak, Bahçelievler hakkında kapsamlı bir röportaj verdi.
KalemMedya Grubu Orhan Karakaş ile beraberinde Sanatçı İbrahim Harikases'i kabul eden Kaymakam Özyiğit, Bahçelievler ilçesinin İstanbul'un önemli ilçelerinden olduğunun altını çizdi. Karakaş'ın sorularını yanıtlayan Kaymakam Özyiğit, ayrıca Harikases'in imzalı albümünü de kabul ederek başarılar diledi. İstanbul'un Remeli tarafından ilk kapısının Bahçelievler olduğunu kaydeden Kaymakam Özyiğit, " İstanbul'un geleni gideni burada kontrol ediliyor. Çavuşbaşı caddemiz var. Oranın özelliği şudur araştırdık; gelen giden burada kontrol ediliyor. Ondan sonra İstanbul'a alınıyor. Daha sonra elçilerin karşılanması yani devlet protokolü burada yapılıyormuş. Dolayısıyla İstanbul'un Rumeli tarafından ilk kapısı da Bahçelievler'dir" dedi. Bahçelievler'de önemli yatırım ve hizmetlerin yapıldığını belirten Özyiğit, " Benim dönemimde de güzel hizmet ve yatırımlar oldu, ancak bunlar benimdir demek çok yanlış olur, çünkü bütün hizmet ve yatırımlar devletimizindir, hükümetimizindir. Bizler sadece ayak uyduruyoruz. Devletimizin temposuna yetişebilirsek ne mutlu bize diyoruz" dedi. Bahçelievler'de en önemli sorunun arsa sorunu olduğunu ifade eden Kaymakam Özyiğit, " Bahçelievler'de en önemli sorun, yer sorunudur. Yani yatırımlar için arsa sorunudur. Örneğin okul yapılacak bu konuda sıkıntı yaşıyoruz. Merkezi hükümetimiz ve valiliğimiz diyorlar ki yeri hazırlayınız hemen okul bizden. Kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. Çok şükür şimdi bu alanda ciddi kaynaklar aktarılmaktadır" dedi. Karakaş'ın soruları ışığında Kaymakam Özyiğit şunları söyledi:
BAHÇELİEVLER İLÇESİNİN İSTANBUL İÇİN ÖNEMİ NEDİR?
GÖÇ YAPISI, SOSYAL YAŞANTISI, YERLEŞİM ÖZELLİKLERİ, KÜLTÜREL YAPISI, ULAŞIMI VE İNSAN YOĞUNLUĞU NASILDIR?
Orhan Bey epey kuvvetli bir soru yöneltiniz bana. Çok da çerçeveli bir soru. Öncelikle KalemMedya ailesine şahsınızda çok teşekkür ediyorum.
Bahçelievler ilçemiz, İstanbul'un tüm yerleşim yerlerinin yaşadığı gelişimi yaşayan bir yerleşim ilçemizdir. İstanbul 1970 yıllarından buyana yoğun olarak göç almaktadır. Bu yoğunluğu en çok hisseden yerlerden bir tanesi de bizim ilçemizdir. Sadece bizim ilçe de diyemeyiz Güngören, Esenler, Bağcılar ve Küçükçekmece birbirini tamamlayan ilçelerdir. Bir sokak ötesi diğer ilçedir. İstanbul'un güzelliği yâda olumsuzluğu ikisi de bulunduğu ilçenin içerisinde barınıyor. Bir taraftan olumluluklar taşıyor diğer taraftan da olumsuzluklar vardır. Farz edelim fark diyorsunuz geniş parklar yoktur. Çünkü yerleşim rastgele olduğu için belediyelerin eli kolu bağlıdır. Güngören'de de yoktur Bahçelievler'de de yoktur. Sokaklar çok dardır.
Bahçelievler mahallemiz ta kökeninden beri yani Osmanlıdan beri çiftliklerin olduğu bir bölgedir. Oradaki yerleşim Bahçelievler tarzını büyük ölçüde korumuştur. Bahçelievler geniş bir bölgedir. Muhaceretten gelen Yenibosna ve Kocasinan köylerimiz var. Güngören de daha önceleri köymüş. Bakırköy biliyorsunuz hepimizin ilçe merkezidir. Onun da içerisinde Yeşilköy Bakırköy gibi yerler var. Çünkü zamanın da köymüş.
Bahçelievler mahallemiz ve de bu bölgenin tamamı daha önce Bakırköy'e bağlıymış. Çiftlik evleri zamanında çokmuş.
Osmanlı zamanın da yerleşim varmış. Yenibosna civarında muhtemelen Kırım Hanlarının sarayı var. İstanbul'un geleni gideni burada kontrol ediliyor. Çavuşbaşı caddemiz var. Oranın özelliği şudur araştırdık; gelen giden burada kontrol ediliyor. Ondan sonra İstanbul'a alınıyor. Daha sonra elçilerin karşılanması yani devlet protokolü burada yapılıyormuş. Dolayısıyla İstanbul'un Rumeli tarafından ilk kapısı da Bahçelievler'dir.
Tabi daha sonra İstanbul çok göç aldıkça, dışarıya taşıyor ve nasibini alan yerlerden bir tanesi de Bahçelievler'dir.
Toplu ulaşımda Şirinevler önemli bir kavşak noktasıdır. Gidiş gelişler çok yoğundur. İnsanlarımızın yürümekte zorlandığı bir bölgedir. Bunun ticari yansımaları da oluyor.
İnşallah önümüzdeki dönemlerde iki metro hattı daha buradan geçecektir. Bir tanesinin inşasına başlanıldı. Ataköy'den başlayıp Başakşehir'e kadar uzanacaktır.
BÖYLE HAREKETLİ, YOĞUN, CANLI, KENDİ ÖZGÜ YAPISI OLAN BİR İLÇEDE KAYMAKAMLIK YAPMAK NASIL BİR DUYGUDUR? TERCİH ETTİĞİNİZ BİR İLÇE Mİ?
Mesleğimi severek yaparım. Buraya isteyerek geldim. Bahçelievler'i seviyorum. İlk tercih edeceğim yerlerdendir. Anadolu'muzun her bölgesinden insanlarımız vardır. Her vilayetten insanlar var. Hemşeri derneklerimiz yoğunluktadır. Komşuluk ilişkilerin güzel yaşandığı bir yerdir. Tek eksiğimiz otoparklardır. Burada belediyelerin gayretlerini görüyorum. Ayrıca vatandaşlarımız da araçlarını park ederken başkalarını düşünmelidirler. Dediğim gibi böyle bir ilçede görev yapmak benim için bir gururdur. Bu duygularla ilçemize hizmet etmeye çalışıyoruz.
KAYMAKAM MEHMET ALİ ÖZYİĞİT OLARAK BAHÇELİEVLER'E NELER KAZANDIRDINIZ? SİZİNLE ANILACAK NE GİBİ YATIRIM VEYA ETKİNLİKLER YAPILDI?
Bizim devlet yapımız ve Kaymakamların görevi, merkezi devletimizin hükümetimizin aldığı kararları uygulamaktır. Yatırımlarını belirler, valiler ayrıntılar bizler de uygularız. Benim dönemimde de güzel hizmet ve yatırımlar oldu, ancak bunlar benimdir demek çok yanlış olur, çünkü bütün hizmet ve yatırımlar devletimizindir, hükümetimizindir. Bizler sadece ayak uyduruyoruz. Devletimizin temposuna yetişebilirsek ne mutlu bize diyoruz.
BAHÇELİEVLER İLÇEMİZİN EN ÖNEMLİ SORUNU NEDİR?
Güzel bir konuya temas ettiniz. Bahçelievler'de en önemli sorun, yer sorunudur. Yani yatırımlar için arsa sorunudur. Örneğin okul yapılacak bu konuda sıkıntı yaşıyoruz. Merkezi hükümetimiz ve valiliğimiz diyorlar ki yeri hazırlayınız hemen okul bizden. Kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. Çok şükür şimdi bu alanda ciddi kaynaklar aktarılmaktadır. Önerdiğimiz yerler var. Süreç içerisinde arsa sorunu çözüldükçe güzel yatırımlar olacaktır. Eğitim konusuna değinmişken şunu da söyleyeyim öğrencilerimiz gün boyu eğitim alacaklardır. Hedefimiz budur. Merkezi hükümetimiz bu konuda ciddi çalışmalar yapmaktadır. Bu şunu getirecektir, sabahın köründe çocuklar okula gelmek durumunda kalmayacaklardır.
Belediyemizle birlikte yürüttüğümüz güzel çalışmalarımız var. Derli toplu ve düzgün çalışıyoruz. Bundan böyle 4. sınıf öğrencilerimizin tamamı yüzme öğreneceklerdir. Belediyemiz bu konuda 4 tane havuz yaptı.
Sözlerimizin sonuna gelirken sizlere tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer RÖPORTAJ Haberleri

Başlık Tarih
 
"BİZ YERİMİZDE SAYDIK"30 Ağustos 2021
LAURENTIUS YAYIN HAYATINA BAŞLADI27 Temmuz 2021
"Sevginin Olmadığı Yerde Müzik Olmaz"19 Mayıs 2021
"ETİK GAZETECİLİK YAPILMALI"03 Mayıs 2021
KEMENÇE VE MÜZİK27 Nisan 2021
KALBİMİZ VE DAMARLARIMIZ27 Nisan 2021
DÜNYA MARKASI YOLUNDA EMEK VERİYORUZ14 Nisan 2021
BOZKURT: YARARLI İŞLER YAPMALIYIZ06 Mart 2021
ÖZÇELİK: MATEMATİK İLE MÜZİK İÇ İÇEDİR01 Mart 2021
"ZENGİNLİKLERİMİZ VAR"28 Şubat 2021
"BİR ÇOK ALANDA SIKINTILAR YAŞADIK"15 Ocak 2021
"GERGER GERİ KALMIŞTIR"14 Ocak 2021
KARLI:HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR05 Ocak 2021
"SAHA MÜCADELESİ ÇOK ÖNEMLİ"13 Aralık 2020
AV. DOĞAN: TESPİT VAR ÇÖZÜM YOK10 Aralık 2020
"BİLGİÇ: YAPISAL DEĞİŞİMLER OLMADAN..."07 Aralık 2020
"KAHRAMANLARI ÖDÜLLENDİRMELİYİZ"30 Eylül 2020
SON GÜN 30 EYLÜL21 Eylül 2020
"KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE BAŞARILIYIZ"21 Eylül 2020
ALTYAPI ÇOK ÖNEMLİ15 Ağustos 2020
"DENGESİZLİK DOĞACAK"25 Temmuz 2020
"AMAÇ BAROLARIN SESİNİ KESMEK"25 Temmuz 2020
"ÜRETİM VE TEKNOLOJİ ÖNEM KAZANDI"22 Temmuz 2020
AŞAMAYACAĞIMIZ BİR ENGEL YOKTUR13 Şubat 2020
"PİŞMAN OLACAĞIM BİR İŞE GİRMEM"06 Şubat 2020
ÖNCE İŞ06 Şubat 2020
EĞİTİME ÖNEM VERMELİYİZ05 Şubat 2020
"DEMOKRASİYE İHTİYAÇ VAR"06 Şubat 2020
"TANITIMDA BAŞARAMADIK"25 Ocak 2020
"KÜLTÜR VE TURİZM OLMALIDIR"25 Ocak 2020
"YANLIŞLARDAN DÖNÜN"05 Şubat 2020
TURİSTİK KÖY ESKİ KÂHTA'DAN BAŞLAYAN...10 Aralık 2019
"2020'DE ERKEN SEÇİM OLABİLİR"14 Kasım 2019
"GEZGİN ORHAN KURAL'I ANLATTI"28 Temmuz 2019
"YAŞARKEN DEĞER BİLİNMELİ"03 Temmuz 2019
Altınşehir'e Lukianos Parkı 14 Temmuz 2018
TÜM DÜNYA BİZİM SEÇİMLE İLGİLENİYOR18 Mayıs 2018
"NEMRUT TURİZMİ CANLANDIRILMALI"22 Şubat 2018
YILANCI: KÂHTA'DA HİZMET HAMLESİ BAŞLATACAĞIM07 Haziran 2018
"BİZ ASLA ETNİK KİMLİK ÜZERİNDEN SİYASET YAPMIYORUZ"15 Ocak 2018
"İL BAŞKANI OLACAKSIN DENİLDİ"05 Aralık 2017
“TÜTÜN KONUSUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇABA VERİYORUZ”04 Aralık 2017
“81 İLDE ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”04 Aralık 2017
TÜTÜN AŞIMIZ EKMEĞİMİZDİR YASAKLAMAYIN20 Ekim 2017
SULU TARIM ŞART27 Haziran 2017
İSMAİL TÜRÜT: ÖMRÜM SİYASETTEN ÇEKTİ10 Aralık 2018
"MÜZİK EVRENSEL DEĞİLDİR"06 Şubat 2020
Özel Atak Lisesi Kurucu Müdürü Mustafa Yılmaz: ATAK'TA 7/24 SAAT EĞİTİM28 Şubat 2017
" Avrupa Birliği Ülkelerin İsteği Doğrultuda Makinelerle Üretim Yapıyoruz"27 Şubat 2017
Halk Müziği Sanatçısı Âşık Gülabi: PARA EMEĞİN ÖNÜNE GEÇMEMELİ04 Temmuz 2018
"DİNLEYİCİNİN ALKIŞI BİZİM GIDAMIZDIR/ SHOW PROGRAMLARI PARA İÇİN ÇOĞALDI"23 Aralık 2016

KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | SAYFALAR | ANASAYFA
CH