KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
KÜNYE
SAYFALAR
ANASAYFA
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > RÖPORTAJ

KALBİMİZ VE DAMARLARIMIZ
27 Nisan 2021
Kalp ve Damar...
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Kalp ve Damar Cerrahı Operatör Dr. Okan Coşkun la Kalbimizi ve Damarlarımızı konuştuk.
Dijitalleşen dünyamızda hayatlarımız kolaylaşsa da medya ve sosyal medya bilgi kirliliğine sebep olarak sağlığımız için bir risk faktörü haline gelmiştir.
Yıllardır insanların zaman zaman es geçtiği, bazen ise geç kaldığı ve her hastalık gibi sağlığımız açısından her zaman önemini koruyan hastalıkların başında kalp ve damar hastalıkları gelmektedir.
Gerek beslenme bozukluğundan kaynaklanan gerekse genetik olarak halk arasında ifade edilen bu hastalık, tedavisine erken teşhisle başlandığı zaman ne kadar başarılı sonuçlanıyorsa, geç kalındığında ise bir o kadar da hoş olmayan sonuçlarla neden olabiliyor.
Memorial Hizmet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzman Doktorlarından Operatör Dr. Okan Coşkun’un görüşlerine başvurarak bu hastalık hakkında yanlış bilinenler, suiistimaller ve hatalı yönlendirmeleri konuştuk.
Karaman: Sayın hocam bize kalbin kısa bir tanımını yapar mısınız?
Coşkun: Kalp, vücudumuzdaki kanı organlarımıza göndererek çalışmasını sağlayan bir pompadır. Kalbimiz hayatın her anında muazzam bir güçle hiç durmadan çalışır. Bu zor görevi yerine getirirken kalp kendisinin kan dolaşımını ve beslenmesini de sağlar.
Karaman: Hocam kalbimize en çok zarar veren faktörler nelerdir? Bunlardan nasıl kurtulabiliriz?
Coşkun: Genetik faktörlerin yanı sıra; yanlış beslenme, hareketsiz yaşam tarzı, stresli iş hayatı ve sigara kullanımı gibi çevresel faktörler, hipertansiyon ve diyabet gibi ek hastalıklar kalp sağlığımızı olumsuz yönde etkiler.
Genetik faktörleri değiştirme şansımız olmadığı için çevresel faktörler kalp sağlığımızı korumak için ön plana çıkar. Endüstriyel olarak daha fazla üretim yapmak için doğal yapısı değiştirilmiş, toksin katkı maddeleri içeren hazır gıdaları her geçen gün daha fazla tüketmekteyiz. Fast food benzeri gıdalar ve doymuş yağlar kalp ve damar sistemimizde ateroskleroza dediğimiz damar sertliğine sebep olur. Damar sertliği koroner arter hastalığı ve anevrizma dediğimiz damar genişlemesine zemin hazırlar. Pek çok doğal olmayan besin maddesi bozulmayı önlemek için kullanılan amonyak benzeri kimyasallar ve koruyucular içermesi nedeniyle vücudumuza için zararlıdır.
Erişimin kolay olması ve zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle pratik fakat zararlı olan bu gıdaları tüketiyoruz. Kalbimizi ve damarlarımızı korumak için yüksek yağ ve karbonhidrat içeren gıdalardan kaçınmalı, taze sebze meyve gibi lif oranı yüksek gıdalardan ihtiyacımız kadar tüketmeliyiz. Doğal kaynaklı, genetiği değiştirilmemiş besinler kalp sağlığımızın anahtarıdır.
Karaman: Yaşam tarzımızın kalp ve damar sağlığına etkisi nelerdir?
Coşkun: Kalp hastalıkları için bir diğer önemli faktör de hayat tarzımızın bizi devamlı daha çok çalışmaya iterken, stres altında kalmamız ve egzersiz yapmaya özen göstermememizdir. Haftada en 3 gün en az 45 dk egzersiz yapmanın kalp sağlığımıza koruduğu bilinmektedir. Başta sigara olmak üzere tütün mamulleri ve madde kullanımı, solunum ve dolaşım sistemine kalıcı hasar vererek kalp hastalıkları riskini 5-10 kat arttırır. Hipertansiyon ve diyabet yavaş ilerleyen ancak dolaşım sistemimize geri dönülmez hasar veren hastalıklar olup bazı hastaların ilaç kullanımından kaçınarak dolaşım sistemi hastalıklarına davetiye çıkarttığı görülmektedir.
Karaman: Hocam kalp rahatsızlıklarında erken tanı ve ilk müdahalenin önemi anlatır mısınız?
Coşkun: Kalp ve damar hastalıkları ülkemizde ve dünyada en sık ölüm sebebidir ve erken tanı hayat kurtarıcıdır. Göğüs ağrısı, sıkışma hissi, çabuk yorulma, şiddetli sırt ağrısı gibi şikâyetler kalp hastalıklarının bulgusu olabilir ve bu gibi durumlarda beklemeden hastaneye başvurmak gereklidir. Kalp ve damar hastalıkları bulgu vermeden ilerleyip bir anda ağır bir tablo ile ortaya çıkabilir. Özellikle ailesinde kalp veya damar hastalığı olanlar, tansiyon ve diyabet gibi ek hastalığı olan bireyler şikâyetleri olmasa bile poliklinik kontrolüne ve muayeneye başvurmalıdır. Erken tanı ve tedavi ile uzun süre konforlu bir hayat sürmek elimizdedir.
Karaman: Hocam, genel anlamda sağlıkla ilgili bilgi kirliliği hakkında neler söylemek istersiniz?
Coşkun: Dijitalleşen dünyamızda hayatlarımız kolaylaşsa da medya ve sosyal medya bilgi kirliliğine sebep olarak sağlığımız için bir risk faktörü haline gelmiştir. Ne yazık ki çıkar amacıyla yapılan yayınlarla yetkin olmayan kişilerin ön plana çıkarılması bir sektör haline gelmiştir. Medya aracılığı ile ticaretin ön plana çıkması nedeniyle pek çok hastalığa iyi geldiği iddia edilen mucize ilaçlar, besin takviyeleri ve diğer sentetik ürünler, cildi sağlıklı ve güzel yaptığı iddia edilen kremler, vücut direncini arttırdığı iddia edilen bileşikler, tanınmış yüzler tarafından pazarlanmaktadır. Covid-19 salgını birlikte insanların sağlıkla ilgili endişeleriyle birlikte besin takviyeleri ve vitamin kullanımı had safhada arttı. Tedavi amacıyla kullandığımız ilaçların içindeki tüm maddeler, yüksek dozlarda kullanıldığı takdirde zehir etkisi yapmaktadır. İnsan vücudu için sağlıklı olan tüm ihtiyaçların doğal gıdalarla karşılanmasıdır. Her ne kadar kalp damarlarını tamir eden, tüm ağrılarınızı geçiren, bağışıklık sisteminizi baştan yaratan veya bacağınıza sürdüğünüzde varislerinizi yok eden kremler gerçek hayatta mevcut olmasa da insanlarımız bazen çaresizlikten bazen de kolay çözüm bulma arzusu ile bu yollara başvurmaktadır.
Tüm dünyada yapılan araştırmalarda sadece bitkisel kökenli gıda destekleri gibi ürünlerde bile %30 ile %70 oranında böcek ilacı benzeri insan sağlığına zararlı maddelerin bulunduğu saptanmıştır. Bu ürünler tıbbi ilaçlar kadar hassas bir üretim aşamasından geçmediğinden bugüne kadar pek çok sağlıklı kişide kronik böbrek yetmezliği ve ağır karaciğer hasarına sebep olmuştur.
Karaman: Yanlış bilinen konularda insanların en sık karşılaştığı diğer önemli konu sizce nedir?
Coşkun: Yanlış bilinen diğer bir konu da detoks denilen vücudu temizlediği iddia edilen ürünlerdir.
Detoksifikasyon vücudun kendi ürettiği zararlı maddelerden arındırılması anlamına gelir ve vücudun özellikle de karaciğerin bir fonksiyonudur. Tüm maddeler yüksek dozlarda vücudumuz için zehir etkisi gösterir. Belli besinlerle veya ilaçlarla karaciğerin bu fonksiyonuna yardım edemeyiz ancak bol su tüketimi, ihtiyaçtan fazla gıda alımından kaçınılması ve alkol tüketiminden kaçınılması ile detoksifikasyon sağlanabilir. Gıda takviyelerinin faydası olmasa bile zarar vermeyeceği sanılır ancak
bu yanlıştır, vitaminler bile gereğinden fazla dozda vücudumuzun doğal dengesini, detoksifikasyon mekanizmasını bozarak zarar verebilir.
Sonuç olarak vitamin eksikliği olanlar hariç sağlıklı bireylerde vitamin ve minerallerin yeterli
alımı için doğal ve dengeli beslenmek, şikayet olmasa dahi risk faktörü olan bireylerin erken tanı için kardiyoloji muayenesine başvurması, bol su tüketimi ve spor yaparak daha uzun ve sağlıklı bir hayat sürmek elimizde. Röportaj: Ümit KaramanYorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer RÖPORTAJ Haberleri

Başlık Tarih
 
"BİZ YERİMİZDE SAYDIK"30 Ağustos 2021
LAURENTIUS YAYIN HAYATINA BAŞLADI27 Temmuz 2021
"Sevginin Olmadığı Yerde Müzik Olmaz"19 Mayıs 2021
"ETİK GAZETECİLİK YAPILMALI"03 Mayıs 2021
KEMENÇE VE MÜZİK27 Nisan 2021
DÜNYA MARKASI YOLUNDA EMEK VERİYORUZ14 Nisan 2021
BOZKURT: YARARLI İŞLER YAPMALIYIZ06 Mart 2021
ÖZÇELİK: MATEMATİK İLE MÜZİK İÇ İÇEDİR01 Mart 2021
"ZENGİNLİKLERİMİZ VAR"28 Şubat 2021
"BİR ÇOK ALANDA SIKINTILAR YAŞADIK"15 Ocak 2021
"GERGER GERİ KALMIŞTIR"14 Ocak 2021
KARLI:HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR05 Ocak 2021
"SAHA MÜCADELESİ ÇOK ÖNEMLİ"13 Aralık 2020
AV. DOĞAN: TESPİT VAR ÇÖZÜM YOK10 Aralık 2020
"BİLGİÇ: YAPISAL DEĞİŞİMLER OLMADAN..."07 Aralık 2020
"KAHRAMANLARI ÖDÜLLENDİRMELİYİZ"30 Eylül 2020
SON GÜN 30 EYLÜL21 Eylül 2020
"KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE BAŞARILIYIZ"21 Eylül 2020
ALTYAPI ÇOK ÖNEMLİ15 Ağustos 2020
"DENGESİZLİK DOĞACAK"25 Temmuz 2020
"AMAÇ BAROLARIN SESİNİ KESMEK"25 Temmuz 2020
"ÜRETİM VE TEKNOLOJİ ÖNEM KAZANDI"22 Temmuz 2020
AŞAMAYACAĞIMIZ BİR ENGEL YOKTUR13 Şubat 2020
"PİŞMAN OLACAĞIM BİR İŞE GİRMEM"06 Şubat 2020
ÖNCE İŞ06 Şubat 2020
EĞİTİME ÖNEM VERMELİYİZ05 Şubat 2020
"DEMOKRASİYE İHTİYAÇ VAR"06 Şubat 2020
"TANITIMDA BAŞARAMADIK"25 Ocak 2020
"KÜLTÜR VE TURİZM OLMALIDIR"25 Ocak 2020
"YANLIŞLARDAN DÖNÜN"05 Şubat 2020
TURİSTİK KÖY ESKİ KÂHTA'DAN BAŞLAYAN...10 Aralık 2019
"2020'DE ERKEN SEÇİM OLABİLİR"14 Kasım 2019
"GEZGİN ORHAN KURAL'I ANLATTI"28 Temmuz 2019
"YAŞARKEN DEĞER BİLİNMELİ"03 Temmuz 2019
Altınşehir'e Lukianos Parkı 14 Temmuz 2018
TÜM DÜNYA BİZİM SEÇİMLE İLGİLENİYOR18 Mayıs 2018
"NEMRUT TURİZMİ CANLANDIRILMALI"22 Şubat 2018
YILANCI: KÂHTA'DA HİZMET HAMLESİ BAŞLATACAĞIM07 Haziran 2018
"BİZ ASLA ETNİK KİMLİK ÜZERİNDEN SİYASET YAPMIYORUZ"15 Ocak 2018
"İL BAŞKANI OLACAKSIN DENİLDİ"05 Aralık 2017
“TÜTÜN KONUSUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇABA VERİYORUZ”04 Aralık 2017
“81 İLDE ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”04 Aralık 2017
TÜTÜN AŞIMIZ EKMEĞİMİZDİR YASAKLAMAYIN20 Ekim 2017
SULU TARIM ŞART27 Haziran 2017
İSMAİL TÜRÜT: ÖMRÜM SİYASETTEN ÇEKTİ10 Aralık 2018
"MÜZİK EVRENSEL DEĞİLDİR"06 Şubat 2020
Özel Atak Lisesi Kurucu Müdürü Mustafa Yılmaz: ATAK'TA 7/24 SAAT EĞİTİM28 Şubat 2017
" Avrupa Birliği Ülkelerin İsteği Doğrultuda Makinelerle Üretim Yapıyoruz"27 Şubat 2017
İstanbul Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit: İSTANBUL BAHÇELİEVLER YOĞUN GÖÇ ALDI23 Aralık 2016
Halk Müziği Sanatçısı Âşık Gülabi: PARA EMEĞİN ÖNÜNE GEÇMEMELİ04 Temmuz 2018
"DİNLEYİCİNİN ALKIŞI BİZİM GIDAMIZDIR/ SHOW PROGRAMLARI PARA İÇİN ÇOĞALDI"23 Aralık 2016

KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | SAYFALAR | ANASAYFA
CH