KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
KÜNYE
SAYFALAR
ANASAYFA
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > RÖPORTAJ

Özel Atak Lisesi Kurucu Müdürü Mustafa Yılmaz: ATAK'TA 7/24 SAAT EĞİTİM
28 Şubat 2017
Yaklaşmakta olan YGS Sınavı öncesi Özel Atak Lisesi Kurucu Müdürü eğitimci Mustafa Yılmaz KalemMedya'ya bir röportaj verdi....
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Yaklaşmakta olan YGS Sınavı öncesi Özel Atak Lisesi Kurucu Müdürü eğitimci Mustafa Yılmaz KalemMedya'ya bir röportaj verdi. KalemMedya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karakaş'a konuşan Yılmaz, YGS Sınavı, eğitim sistemi, Atak Lisesi olarak verdikleri hizmet, sınav öncesi tavsiyeler, sınav öncesi öğrencilerinin çalışma metotları ile Atak Lisesi'nin eğitimdeki yeri hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. 7/24 Saat Eğitim sloganıyla eğitimde hizmet verdiklerinin altını çizen Yılmaz, Özel Atak Lisesi öğrencilerine tüm olanakları tanıdıklarını belirtti. YGS sınavı öncesi öğrencilere tavsiyelerde bulunan Yılmaz, "YGS sınavına az bir zaman kaldı. Öğrencilerimiz özellikle bu kalan zamanda konu tekrarı yapmalarını, konular üzerine bol test soru çözmelerini tavsiye ediyorum" dedi. Yılmaz, Karakaş'ın soruları ışığında şunları söyledi:
YGS SINAVI YAKLAŞIYOR. ATAK LİSESİ OLARAK ÖĞRENCİLERE TAVSİYENİZ NELERDİR?
Biz önce kurum olarak ne yaptığımızı bir söyleyelim.
Son üç haftamız kaldı. Üç haftalık süre zarfı içerisinde biz YGS'nin son rötuşlarını dörde böldük. YGS 1 Kampı, YGS 2 Kampı, YGS 3 Kampı ve YGS 4 Kampı. Burada bizim belirlediğimiz saatler aralığında öğrencilerimize hazırladığımız soruları çözdürüyoruz. Ondan sonra öğretmen eşliğinde akşam etütlerinde de bunların soru çözüm uygulamalarını yapıyoruz.
Dönemin başında sıkıntı yaşamış öğrencilerimize biz şunu söylüyoruz. Diyoruz ki artık sen yeni konu çalışma. Ağır konular çalışma. Son üç haftada, çalıştığın konuların bir tekrarını yap. Çünkü yeni konu çalışmak biraz zaman ister. Ama tekrar, biraz daha kısadır. O yüzden genel bazda biz öğrencilerimize ilk tavsiyemiz bu oluyor. Yani bildiğin konulara çalış diyoruz. Bununla ilgili deneme sınavları çözdürüyoruz. Öğrencilerimizin ekstradan kurumumuzun yaptığı etkinliklere, kamplara, gece etütlerine katılması söz konusudur. Ve deneme sınavları olmak üzere genel işleyişimiz böyledir.
KALAN ZAMANI KONU TEKRARI AÇISINDAN DAHA MI ÖNEMLİ BULUYORSUNUZ? TAVSİYENİZ BU YÖNDE Mİ?
Evet. Yani sonuçta sorulan sorular belli ve konu başlıkları bellidir. Öğrenci de o konu başlıklarına dönemin başından beri çalışıyor. Yetiştiremediği mutlaka yerler vardır. Tabi bu dediğim belli bir kesim öğrenci içindir, yoksa normalde bütün programlar bitmiştir. Bizim öğrencilerimizin yapması gereken şey bunu denemelerle, testlerle soru çözümleriyle kamplarla bu açığı kapatmak veya bitirenler için de genel bir tekrar olmasıdır.
KENDİ ÖĞRENCİLERİNİZİN DIŞINDA DIŞARIDAKİ ÖĞRENCİLERE DE YGS ÖNCESİ DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİYOR MUSUNUZ?
Elbette Orhan bey. Bizler genel anlayışımız itibariyle eğitim için varız. Memleketimizin eğitimi için nöbet tutuyoruz. Emeğimizi bu yönde sarf ediyoruz. Dediğimiz gibi öğrencilerimiz için hayati önem arz eden üniversite sınavları hakkında ve sınav öncesinde sadece kendi okulumuzun bünyesindeki öğrencilerimize değil, dışarıdan gelen diğer okulların öğrencilerine de danışmanlık hizmeti veriyoruz. Çok fazla olmamakla birlikte gelen öğrencileri geri çevirmemiz doğru bir yaklaşım olmaz. Netice de bizler eğitimciler olarak öğrencilerimizin yarınları için mesai vermekteyiz. Öğrencilerimiz sınavlar hakkında merak ettiklerini gelip okulumuzun öğretmenleriyle görüşerek bilgi alabilirler. Çalışma saatleri için yardım isteyebilirler. Özellikle rehberlik anlamında gelip görüşebilirler. Yani sonuçta buradaki rehber hocalarımız bu işin duayenleridir. Öğrencilerimizin yapmaları gereken en önemli şey ilk sınavdaki yani ilk aşamadaki genel tekrarlarını bitirip sınav bittikten bir gün sonra artık asıl önemli olan LYS ye çalışmalarıdır. Çünkü ikinci sınav daha önemlidir.
ÖĞRENCİLERİNİZİN MOTİVASYONLARI NASIL? BU ANLAMLADA SİZLER NASIL BİR KATKI SAĞLIYORSUNUZ?
Sonuçta sınav bir maratondur. Öğrencilerimiz genel motivasyonlarında inişli çıkışlı bir grafik çizdiler. Tabi burada hem sınıf rehber öğretmenlerinin hem genel rehber öğretmenlerimizin desteği, ailelerimizle görüşmelerimiz öğrencilerimizin motivasyonlarını arttırdı. Ama genelde konuşursak mesela kendimden örnek verebilirim bir işe başlarken önce kendin inanman gerekiyor. Yani öğrencilerimiz bu sınav arifesinde şunu söylemeleri lazımdır;  kardeşim ben bu sınavı alnımın akıyla çıkarım. Çünkü inanmadığın zaman, şüpheye düştüğün zaman içinde o ses seni yer bitirir. O yüzden öğrenci inanacak kendisine. Kendi başarısına inanıp açığı kapatıp Bismillah deyip sınava başlamalıdır. Okul olarak öğrencilerimizin morallerini üstün tutuyoruz. Motivasyonlarına yönelik sezon boyunca çeşitli etkinlik, program ve organizasyonlar düzenliyoruz. Başarıyı daima üstün tutmak için hep birlikte çaba veriyoruz.
ÖĞRENCİLERİN DERS ÇALIŞMA SAATLERİ İÇİN TAVSİYENİZ NEDİR?
Atak Liseleri ve Genç Atak Özel Eğitim Kursu'nun öğrencileri yedi yirmi dört saat eğitimdeler. Çünkü sabah sekiz de başlıyor akşam ona kadar zaten yeni modern eğitim artık yedi yirmi dörtlük eğitimdir. Artık eski sistem gibi değil, yeni sistemde yarışçının çok olduğu bir dönemde yedi yirmi dört uyumadan çalışacağız.
YGS, ÜNİVERSİTEYE GİRMEK İSTEYEN ÖĞRENCİ İÇİN NE KADAR ÖNEM ARZ EDİYOR?
Şu anda en son açıklanan ÖSYM kılavuzuna göre YGS de tercih edebileceğin çok büyük bir fakülte, bölüm yoktur. Artık işin yüzde doksan dokuzu LYS'dedir.  LYS puanlama sisteminde fakülteler veya çok güzel bölümler tercih edilebiliyor.
YGS üniversiteye girişi için ilk aşamadır. Buradaki kasıt öğrenci ilk sınav heyecanını yaşar, güçlerinin yettiği kadar soruları çözmeye çalışırlar. Bu sınavda puanlara göre bir eleme sistemi yapılır ve ikinci aşama dediğimiz LYS için çalışmalara devam edilir. YGS'nin genel formatı budur. Bilindiği üzere devletimiz bu sınav sisteminin üzerinde çalışmalar yapmakta olup ileride farklı bir sistem uygulamaya konulabilir. Ancak şunu söyleyebilirim ki ÖSYM de devlet de farkındadır ki iş LYS'dedir.
Sözlerime son verirken sınavlara hazırlanan bütün öğrencilerimize başarılar diliyorum. Haklarında ne hayırlısıysa o olsun. Sonuçta geleceklerini ilgilendiren bir sınava hazırlanıyorlar. Kendilerine güvensinler, inansınlar. Allah hem kendilerinin, hem ailelerinin hem de öğretmenlerinin emeklerini boşa çıkarmasın. Allah yardımcıları olsun.Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer RÖPORTAJ Haberleri

Başlık Tarih
 
"BİZ YERİMİZDE SAYDIK"30 Ağustos 2021
LAURENTIUS YAYIN HAYATINA BAŞLADI27 Temmuz 2021
"Sevginin Olmadığı Yerde Müzik Olmaz"19 Mayıs 2021
"ETİK GAZETECİLİK YAPILMALI"03 Mayıs 2021
KEMENÇE VE MÜZİK27 Nisan 2021
KALBİMİZ VE DAMARLARIMIZ27 Nisan 2021
DÜNYA MARKASI YOLUNDA EMEK VERİYORUZ14 Nisan 2021
BOZKURT: YARARLI İŞLER YAPMALIYIZ06 Mart 2021
ÖZÇELİK: MATEMATİK İLE MÜZİK İÇ İÇEDİR01 Mart 2021
"ZENGİNLİKLERİMİZ VAR"28 Şubat 2021
"BİR ÇOK ALANDA SIKINTILAR YAŞADIK"15 Ocak 2021
"GERGER GERİ KALMIŞTIR"14 Ocak 2021
KARLI:HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR05 Ocak 2021
"SAHA MÜCADELESİ ÇOK ÖNEMLİ"13 Aralık 2020
AV. DOĞAN: TESPİT VAR ÇÖZÜM YOK10 Aralık 2020
"BİLGİÇ: YAPISAL DEĞİŞİMLER OLMADAN..."07 Aralık 2020
"KAHRAMANLARI ÖDÜLLENDİRMELİYİZ"30 Eylül 2020
SON GÜN 30 EYLÜL21 Eylül 2020
"KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE BAŞARILIYIZ"21 Eylül 2020
ALTYAPI ÇOK ÖNEMLİ15 Ağustos 2020
"DENGESİZLİK DOĞACAK"25 Temmuz 2020
"AMAÇ BAROLARIN SESİNİ KESMEK"25 Temmuz 2020
"ÜRETİM VE TEKNOLOJİ ÖNEM KAZANDI"22 Temmuz 2020
AŞAMAYACAĞIMIZ BİR ENGEL YOKTUR13 Şubat 2020
"PİŞMAN OLACAĞIM BİR İŞE GİRMEM"06 Şubat 2020
ÖNCE İŞ06 Şubat 2020
EĞİTİME ÖNEM VERMELİYİZ05 Şubat 2020
"DEMOKRASİYE İHTİYAÇ VAR"06 Şubat 2020
"TANITIMDA BAŞARAMADIK"25 Ocak 2020
"KÜLTÜR VE TURİZM OLMALIDIR"25 Ocak 2020
"YANLIŞLARDAN DÖNÜN"05 Şubat 2020
TURİSTİK KÖY ESKİ KÂHTA'DAN BAŞLAYAN...10 Aralık 2019
"2020'DE ERKEN SEÇİM OLABİLİR"14 Kasım 2019
"GEZGİN ORHAN KURAL'I ANLATTI"28 Temmuz 2019
"YAŞARKEN DEĞER BİLİNMELİ"03 Temmuz 2019
Altınşehir'e Lukianos Parkı 14 Temmuz 2018
TÜM DÜNYA BİZİM SEÇİMLE İLGİLENİYOR18 Mayıs 2018
"NEMRUT TURİZMİ CANLANDIRILMALI"22 Şubat 2018
YILANCI: KÂHTA'DA HİZMET HAMLESİ BAŞLATACAĞIM07 Haziran 2018
"BİZ ASLA ETNİK KİMLİK ÜZERİNDEN SİYASET YAPMIYORUZ"15 Ocak 2018
"İL BAŞKANI OLACAKSIN DENİLDİ"05 Aralık 2017
“TÜTÜN KONUSUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇABA VERİYORUZ”04 Aralık 2017
“81 İLDE ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”04 Aralık 2017
TÜTÜN AŞIMIZ EKMEĞİMİZDİR YASAKLAMAYIN20 Ekim 2017
SULU TARIM ŞART27 Haziran 2017
İSMAİL TÜRÜT: ÖMRÜM SİYASETTEN ÇEKTİ10 Aralık 2018
"MÜZİK EVRENSEL DEĞİLDİR"06 Şubat 2020
" Avrupa Birliği Ülkelerin İsteği Doğrultuda Makinelerle Üretim Yapıyoruz"27 Şubat 2017
İstanbul Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit: İSTANBUL BAHÇELİEVLER YOĞUN GÖÇ ALDI23 Aralık 2016
Halk Müziği Sanatçısı Âşık Gülabi: PARA EMEĞİN ÖNÜNE GEÇMEMELİ04 Temmuz 2018
"DİNLEYİCİNİN ALKIŞI BİZİM GIDAMIZDIR/ SHOW PROGRAMLARI PARA İÇİN ÇOĞALDI"23 Aralık 2016

KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | SAYFALAR | ANASAYFA
CH