KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
KÜNYE
SAYFALAR
ANASAYFA
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > RÖPORTAJ

SULU TARIM ŞART
27 Haziran 2017
John Deere Adıyaman Bölge Temsilcisi ve Eski Ziraat Odası Başkanı olan Kemal Şahin:
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
2017 Yılı hasat dönemini, Adıyaman'ın tarımını, sulu tarımı ve tarımsal alandaki araç gereçleriyle adından söz ettiren John Deere'nin tarıma katsını Kemal Şahin ile konuştuk. Kalem Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karakaş'a röportaj veren John Deere Adıyaman Bölge Temsilcisi ve Eski Ziraat Odası Başkanı olan Kemal Şahin, Adıyaman'ın kurtuluşunun sulu tarımda olduğunu belirtti. Sulu tarımın çok hızlı çalışmalarla Adıyaman çiftçisine kazandırılmasının altını çizen Şahin, sulu tarım sayesinde hem ürün yetiştiriciliğinde bir bolluğun yaşanacağını hem de istihdama ciddi katkıların geleceğini söyledi. Bu yıl ki hasat döneminin verimli görüldüğünü de belirten Şahin, hasatta geçmiş yıllara nazaran durumun iyi olduğunu vurguladı. John Deere firmasının tarıma kalite getirdiğini de işaret yapan Şahin, Karakaş'ın soruları ışığında şunları söyledi.
"BAŞARILIRINIZ DAİM OLSUN. KALEM MEDYA GRUBU OLARAK SİZLERİ KUTLUYORUM"
Röportajımızın başında özellikle ifade etmek istediğim bir husus vardır. O da şudur. Kalem Medya Grubu olarak, gerek gazete, gerek internet gazetesi, ve gerekse de diğer yayın çalışmalarınızda memleketin sorunlarına, sorunların çözüm önerilerine ve gündem ile ilgili konulara göstermiş olduğunuz duyarlı habercilikten ötürü özellikle şahsınızda Orhan Karakaş bey tüm çalışanlarınıza teşekkürlerimi sunuyorum. Halkımızı bilgilendirme noktasında büyük bir emek veriyorsunuz. Bu çizgide göstermiş olduğunuz başarılarla takip ettiğimiz kadarıyla zaman zaman ödüller almaktasınız. Bu anlamda da sizleri kutluyorum ve başarılarınız daim olsun diyorum.
"ADIYAMAN BİR TARIM KENTİDİR. ADIYAMAN'I KALKINDIRACAK OLAN SULU TARIMDIR"
Tabi ki bugün Adıyaman tarımını konuşacağız. Çok doğru bir konuya temas etmişsiniz. Ve dolayısıyla hasat dönemine ilişkin de birkaç söz edeceğiz.
Orhan Bey, Adıyaman bakıldığında bir tarım kenti olarak görünüyor. Yöre insanının büyük çoğunluğunun gelir geçim kaynağı tarımsal alandaki çalışmalardır. Adıyaman tarımına dair görüşlerimizi daha önce de sizlerle paylaşma imkânımız oluştu. Tekraren söyleyeceğimiz veya altını çizeceğimiz şey şudur; Adıyaman tarımı gelişim göstermelidir. Adıyaman tarımı bol ürün çeşitliliği doğrultusunda yol almalıdır. Adıyaman tarımı büyük sulama imkânına kavuşturulmalıdır.
Tarımsal sulamayı çok önemsiyorum. Çünkü bölgemizi kalkındıracak en önemli alandır. Tarımsal arazilerimiz çok. Verimli arazilerimiz çok. İklim toprak yapımız buna çok uygun. Peki, buna karşın neden sulu tarım yapmayalım? Olmalı. Bunu yıllardır dile getiriyoruz. Bunu yakaladığımız takdirde altını çizerek söylüyorum dünyadaki pek çok ürünü Adıyaman'ın topraklarında yetiştirebiliriz. Çünkü belirttiğim iklim, güneş, toprak her şeyimiz buna müsaittir.
Bu konuda halkımızın talebi yıllardır dillendirilmektedir. Son zamanlarda sulu tarım adına devletimiz, hükümetimiz tarafından bir takım çalışmalar başlatılmıştır. Umudumuz bu çalışmaların daha da hızlandırılarak bir an evvel bitirilmesidir.
"BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR VE ÇALIŞMALAR YAPILMALI. ZİRAAT FAKÜLTESİ AÇILMALI. SULU TARIMA GEÇİLMELİ"
Yine üniversitemiz tarımsal alan ile ilgili bilimsel araştırmalar yapmalı ve bu araştırmaları kamuoyu ile paylaşmalıdır. Bir tarım kentinde bilimsel çalışmalar hızlı ve yoğun bir şekilde yapılmalıdır. Yine bu anlamda ilimizde Ziraat Fakültesi kurulmalıdır.
Düşünün yanı başımızda örneğin Şanlıurfa'da sulu tarım yapılmaktadır. Şanlıurfa tarımı ile Adıyaman tarımını bir kıyaslayalım yetiştirilen ürün bolluğu ve bununla birlikte elde edilen gelir arasında çok büyük bir fark vardır. Dolayısıyla diyorum ki geliniz bu sulu tarımı, bu doğrultuda başlatılan çalışmaları hızlandıralım ve yöre halkımızı sulu tarıma kavuşturalım.
"HASAT DÖNEMİ VERİMLİ GÖRÜLÜYOR"
Bu yıl hasat dönemi verimli görülmektedir. İlk başlarda yani kış mevsiminin kurak geçmesi çiftçi kesimini biraz tedirgin etti. Ancak ilkbahar'da düşen yağış umutları artırdı. Ve gerçekten çok yüksek oranda bir yağmur yağdı. Dolayısıyla bu yağmur ekinlere ilaç oldu. Verimi artırdı, bereketi artırdı, ürünü geliştirdi. Şimdi bir süredir hasat yapılmaktadır.  Arpa'da dönüm başına 500 kg hasat yapılmaktadır. Keza buğday'da verim çok iyidir. Fiyatlar da düşük değildir. Buna itiraz edenler olabilir. Bakınız ülkemizin gerçekleri de vardır. Fiyatları çok yüksek tuttuğunuz zaman diğer sektörler zararla karşılaşır. Dolayısıyla dengeyi sağlamak gerekir. Bunun da böyle olduğuna inanıyorum. Çiftçimiz memnun diyebilirim.
"2006 YILINDAN BERİ JOHN DEERE TARIMSAL FİRMANIN BÖLGE TEMSİLCİLİĞİNİ YAPMAKTAYIZ. ÇİFTÇİMİZİN HER GEÇEN GÜN JOHN DEERE TARIMSAL ARAÇLARINA İLGİ ARTMAKTADIR. JOHN DEERE FİRMASI TARIMA DEĞER KATMIŞTIR"
2006 Yılından beri John Deere firmasının bölge temsilciliğini yapmaktayız. 2015 Yılında Adana bölge temsilciliğini de aldık.
John Deere firması dünyada uzun yıllardır faaliyet göstermektedir. Yaklaşık olarak 180 yıldır tarımsal alanda bulunan büyük bir firmadır. Firmamız diyebilirim ki tarıma çok büyük bir değer katmıştır. Tarıma kalite katmıştır. John Deere firmasının araç gereçleri ile hasatta ürün kayıpları çok düşük olmaktadır. Örneğin pamuk hasadında rakibimiz yoktur.
Çiftçimizin ilgisi her geçen artıyor. Çiftçiler birbirine tavsiye etmektedirler. Dünya geneli. İnsanların toprakta veya toprakla çalıştığı her yerde, John Deere'ın varlığını bulabilirsiniz. Profesyonel olarak çalışmaktayız. Servis ve yedek parça hizmeti de vermekteyiz. Gece saatleri olsa dahi servisimiz hizmet vermektedir. 7/24 esasına tabi çalışmaktayız.
"BAŞARI STRATEJİMİZ ÇİFTÇİMİZİN BAŞARISI İÇİNDİR"
Toprağı ekip biçenler için. Toprağı dönüştüren ve zenginleştirenler için. Toprağın üstünde inşa edenler için. John Deere, sizin başarınıza adanmıştır. Bu bağlılık altı kilit bölgede, Birleşik Devletler ve Kanada, Avrupa, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'de, yoğunlaşarak küresel olarak genişliyor. İleride, dünya büyümesinin en az yüzde 75'i bu bölgelerde gerçekleşecektir. Ve sizin daha karlı ve verimli olmanıza yardım etme geçmişimiz, tutkumuz ve amacımız nedeniyle, John Deere yalnızca seçkin ekipman tedarikçisi olma yönünde bir tavır benimsemiştir.Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer RÖPORTAJ Haberleri

Başlık Tarih
 
"BİZ YERİMİZDE SAYDIK"30 Ağustos 2021
LAURENTIUS YAYIN HAYATINA BAŞLADI27 Temmuz 2021
"Sevginin Olmadığı Yerde Müzik Olmaz"19 Mayıs 2021
"ETİK GAZETECİLİK YAPILMALI"03 Mayıs 2021
KEMENÇE VE MÜZİK27 Nisan 2021
KALBİMİZ VE DAMARLARIMIZ27 Nisan 2021
DÜNYA MARKASI YOLUNDA EMEK VERİYORUZ14 Nisan 2021
BOZKURT: YARARLI İŞLER YAPMALIYIZ06 Mart 2021
ÖZÇELİK: MATEMATİK İLE MÜZİK İÇ İÇEDİR01 Mart 2021
"ZENGİNLİKLERİMİZ VAR"28 Şubat 2021
"BİR ÇOK ALANDA SIKINTILAR YAŞADIK"15 Ocak 2021
"GERGER GERİ KALMIŞTIR"14 Ocak 2021
KARLI:HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR05 Ocak 2021
"SAHA MÜCADELESİ ÇOK ÖNEMLİ"13 Aralık 2020
AV. DOĞAN: TESPİT VAR ÇÖZÜM YOK10 Aralık 2020
"BİLGİÇ: YAPISAL DEĞİŞİMLER OLMADAN..."07 Aralık 2020
"KAHRAMANLARI ÖDÜLLENDİRMELİYİZ"30 Eylül 2020
SON GÜN 30 EYLÜL21 Eylül 2020
"KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE BAŞARILIYIZ"21 Eylül 2020
ALTYAPI ÇOK ÖNEMLİ15 Ağustos 2020
"DENGESİZLİK DOĞACAK"25 Temmuz 2020
"AMAÇ BAROLARIN SESİNİ KESMEK"25 Temmuz 2020
"ÜRETİM VE TEKNOLOJİ ÖNEM KAZANDI"22 Temmuz 2020
AŞAMAYACAĞIMIZ BİR ENGEL YOKTUR13 Şubat 2020
"PİŞMAN OLACAĞIM BİR İŞE GİRMEM"06 Şubat 2020
ÖNCE İŞ06 Şubat 2020
EĞİTİME ÖNEM VERMELİYİZ05 Şubat 2020
"DEMOKRASİYE İHTİYAÇ VAR"06 Şubat 2020
"TANITIMDA BAŞARAMADIK"25 Ocak 2020
"KÜLTÜR VE TURİZM OLMALIDIR"25 Ocak 2020
"YANLIŞLARDAN DÖNÜN"05 Şubat 2020
TURİSTİK KÖY ESKİ KÂHTA'DAN BAŞLAYAN...10 Aralık 2019
"2020'DE ERKEN SEÇİM OLABİLİR"14 Kasım 2019
"GEZGİN ORHAN KURAL'I ANLATTI"28 Temmuz 2019
"YAŞARKEN DEĞER BİLİNMELİ"03 Temmuz 2019
Altınşehir'e Lukianos Parkı 14 Temmuz 2018
TÜM DÜNYA BİZİM SEÇİMLE İLGİLENİYOR18 Mayıs 2018
"NEMRUT TURİZMİ CANLANDIRILMALI"22 Şubat 2018
YILANCI: KÂHTA'DA HİZMET HAMLESİ BAŞLATACAĞIM07 Haziran 2018
"BİZ ASLA ETNİK KİMLİK ÜZERİNDEN SİYASET YAPMIYORUZ"15 Ocak 2018
"İL BAŞKANI OLACAKSIN DENİLDİ"05 Aralık 2017
“TÜTÜN KONUSUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇABA VERİYORUZ”04 Aralık 2017
“81 İLDE ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”04 Aralık 2017
TÜTÜN AŞIMIZ EKMEĞİMİZDİR YASAKLAMAYIN20 Ekim 2017
İSMAİL TÜRÜT: ÖMRÜM SİYASETTEN ÇEKTİ10 Aralık 2018
"MÜZİK EVRENSEL DEĞİLDİR"06 Şubat 2020
Özel Atak Lisesi Kurucu Müdürü Mustafa Yılmaz: ATAK'TA 7/24 SAAT EĞİTİM28 Şubat 2017
" Avrupa Birliği Ülkelerin İsteği Doğrultuda Makinelerle Üretim Yapıyoruz"27 Şubat 2017
İstanbul Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit: İSTANBUL BAHÇELİEVLER YOĞUN GÖÇ ALDI23 Aralık 2016
Halk Müziği Sanatçısı Âşık Gülabi: PARA EMEĞİN ÖNÜNE GEÇMEMELİ04 Temmuz 2018
"DİNLEYİCİNİN ALKIŞI BİZİM GIDAMIZDIR/ SHOW PROGRAMLARI PARA İÇİN ÇOĞALDI"23 Aralık 2016

KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | SAYFALAR | ANASAYFA
CH