KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
KÜNYE
SAYFALAR
ANASAYFA
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > RÖPORTAJ

“TÜTÜN KONUSUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇABA VERİYORUZ”
04 Aralık 2017
Ak Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara...
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Ak Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara ile TBMM’de bir röportaj yaptık. Son zamanlarda Adıyaman’ın temel geçim kaynaklarından olan tütün konusu, Adıyaman merkez içme suyu sorunu ve sulu tarım ile ilgili Kalem Medya Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Gazeteci Orhan Karakaş'a röportaj veren Boynukara, sorular ışığında şunları söyledi:
ADIYAMAN’IN TEMEL ÖNCELİK SORUNU OLAN TÜTÜN KONUSU İLE İLGİLİ NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Tütün konusunda bizler birkaç kez konuyu sayın başbakana ve maliye bakanına aktarmıştık. Buna bir çözüm bulunmasına ilişkin hatta bir toplantı yaptık. Bu toplantıya Adıyaman’dan ziraat odası başkanları, tütün temsilcileri de katılmışlardı. Ondan sonra bir rapor hazırladılar ve o raporun üzerine bizler de bakanlarla bir toplantı yaptık. Çözüm bulunmasına ilişkin görüşlerimizi dile getirdik. Bizim temel amacımız şuydu; tütünün kayıt altına alınması belli bir yol açılsın ve belli bir vergi verilsin. Çünkü insanlar belli bir ürün üretiyorlar ve belli bir şekilde pazara sürülüyor ve insanlar kaçak göçek bu işi yapmak istemiyorlar. Devlette bir vergisini alsın ve bu sorun ortadan kalksın diye meseleye bakılıyor.
Tütün ciddi bir anlamda geçim kaynağıdır. Tütün ve alkol düzenleme üst kurulun katkısıyla hazırlanan bir teklif çıktı ortaya tütünle ilgili bu bizim kabul etmeyeceğimiz maddeler içeriyordu. Ve bizim haberimiz olur olmaz o gün akşam gece sayın maliye bakanıyla görüştük ve bunun kabul edilemez olduğunu ifade ettik. Sayın başbakanla görüştük. Oradan da bir söz aldık ve komisyonda sizin kaygılarınızı giderecek bir düzenleme yapacağız dendi. Bu dediğim görüşmeler Adıyaman’daki tütün yürüyüşünden önce yaptığımız görüşmelerdi. En son yürüyüşün olduğu gün pazartesi günü kurul üyeleri ile de toplandık. Onlara da izah ettik. Orda yanlış bir bilgilendirme vardı ciddi bir vergi kaybı olduğuna dair ve bunun gerçek olmadığını rakamlarla ifade ettik.
Sonra Adıyaman’daki tütün platformu üyelerini Ankara’ya davet ettik onlarla birlikte maliye bakanına gittik. Kooperatif önerisi daha önce ortaya çıkmıştı. Zaten tütün eksperleri derneği de o düşüncedeydi. Dolayısıyla sayın bakana bunu da izah ettik ve sayın bakana da Adıyaman tütününün farkını da gösterdik. Bir marlboro sigarası ortada döktük ve Adıyaman tütünü de bir arkadaşta vardı, onu da ortaya döktük. Ve Adıyaman tütününün hiçbir işlem yapılmadan kıyılıp sarılıp içilen bir tütün diye onunda kafasında konu daha net bir şekilde anlaşıldı. Komisyondaki görüşmeler sayesinde bizim taleplerimize ilişkin olan tüm konular girdi. Fakat geçen Adıyaman’a geldiğimizde de tütün platformu ilgilileriyle tekrar toplandık. Bizim çiftçilerimizin ve üreticilerimizin lehine yapabileceğimiz başka bir şey var mı diye konuştuk.
Ve bir iki noktada değişiklik yapılabilirse diye fikir birliğine vardık. İnşallah genel kurulda da önergeler vererek düzeltmeyi amaçlıyoruz.
DIŞARIDAN DA TÜTÜN GETİRİLDİĞİNE DAİR SÖYLENTİLER VAR. ADIYAMAN TÜTÜNÜ DİYE SATILIYORMUŞ. SİZİN BUNUNLA İLGİLİ BİR BİLGİNİZ VAR MI?
Son bir iki yıldır devlet kaçak sigara ile ilgili tedbirleri arttırınca tütüne rağbet arttı. Çünkü tütün ekonomik sigara ile kıyaslandığında vergi olmadığı için bir paket sigara 12-13 lira ve pakette 20 tane sigara var. Bizim tütünle kıyasladığında tütünün paketi 2-3 lira arasında değişiyor ve aralarında dört katına yakın bir fiyat fark var. Buna diyeceğimiz bir şey yok vatandaşımız bunu terci ediyor şöyle bir sorunla karşılaştık. Yurt dışından, Adıyaman dışından her taraftan tütün getirilmeye başlandı. Hatay’dan, Batman’dan, Tokat’tan, Samsun’dan, Diyarbakır’dan, Gürcistan’dan, Romanya’dan nerede bulurlarsa tütün getirmeye başladılar. Gözümle gördüğüm için söylüyorum. Biraz kimyasal bir şeylerle kavuruyorlar renk değiştiriyor ve içine de biraz Adıyaman tütünü katıyorlar ve bunu da Adıyaman tütünü diye piyasaya sürüyorlar ve buna seyirci kalmamız ve bunu desteklememiz hem Adıyaman adına, hem çiftçilerimizin adına hem de tütünümüzün kalitesine ve adına lekedir.
Adıyaman tütünü bir marka ve bu markanın değerini düşürüyorsunuz ayrıca da ve bu tütünü içen insanlar bunlardan habersiz hiçbir işlem yapılmadan içilen bir tütün sanıyorlar ve bunun önüne geçilmesi lazım. Beni arıyor bir kişi 8 ton tütünüm yakalandı. Soruyorum; nerde yakalandı Sivas’ta nereye götürüyorsun dediğimde Adıyaman’a diyor. Ne olduğunu biliyorum ama yinede soruyorum Adıyaman’a niye götürüyorsun zaten Adıyaman’dan dışarıya tütüncü arkadaşlar götürüyorlar diyorum. Efendim Samsun’dan aldım Adıyaman’a götüreceğim ki kıyıp satacağım diyor. Aslında Adıyamanlıların buna evet demesi doğru bir şey değil.
YAPILACAK DÜZENLEMENİN KAPSAMI NEDİR. TAM OLARAK TÜTÜN İLE İLGİLİ NASIL BİR YOL İZLENECEK?
Tüm süreci ziraat odaları ile birlikte yaptık. Tütün platformunun önerilerini değerlendirdik. Dolayısıyla o arkadaşlarımız ne söyledi ise ne teklif ettilerse bizlerde onların teklifleri doğrultusunda komisyona önergeler verilmesini sağladık. Ve genel kurulda da şu iki konuda düzenleme olursa çok iyi olur dedikleri için şuan masamızda hazır bulunuyor.
Bu işin temel özelliği şudur; Adıyaman tütünü ile ilgili bir kalite standardı belirlenecektir. Laboratuarda bir analiz yapılacak. Laboratuardaki analize göre bir marka değeri oluşturulacak. Dolayısıyla üretici malını getirip kooperatife satacak. Kooperatif bunu temiz ortamlarda kıyacak paketleyecek her pakete bandrol yapıştıracak ve o paketin içindeki ürünün kalitesi başta laboratuarda test edilmiş tütünün kalitesi ile aynı değilse ilgili kooperatif cezai müeyyide ile karşılaşacak. Bunun nedeni ise Adıyaman tütününü korumaktır. Kokusu, tadı marka değeri, araması ne ise analiz edilecek ve paketleyip sattığınız tütün o laboratuardaki sonuca uygun olması lazımdır. Tabi dışarıdan getirip bunun içine ekleme imkânı olmayacak ve burada da kayıt altına alınacaktır. Ve belli bir vergilendirme ile isteyen piyasaya kendisi sürecek zaten bu işin yapmak isteyenler yetki belgesi alacaklar zaten tekel ürünlerini satmak için yetki belgesi olanlarda da gelip alacaklar ve satacaklar. Burada hem üretici hem de çiftçi mağdur edilmemiş olacaktır. Hem de tüketici yani kullanan neyi kullandığını bilecektir.
TÜTÜN KONUSUNDA ADIYAMAN DAKİ ÜRETİCİLERİN YÜRÜYÜŞ YAPMALARINI DOĞRU BULDUNUZ MU?
Ben demokratik gösterilerin hepsini saygı ile karşılarım. İnsanlar kendi haklarını demokratik gösteriler ile talep edebilirler. Burada önemli olan iki nokta var. Bir her hangi bir şiddet yoluna başvurmamak. İki yanlış yönlendirmelerde bulundurmamaktır. Siz düşüncelerinizi oluşturduğunuz bir platform üzerinden bizlerle koordineli bir şekilde iletiyorsunuz. Çalışıyoruz. Zaten ayrıca tütünle ilgili bir konuyu siyasi kutuplaşmaya çekmek doğru değil. Fakat o gösterilerde kimi bunu yaptı, yok şu kişi sigara fabrikası kuracak, yok şu bunu yapacakmış gerçeklik dışında konuşmaya başladığınızda o şeyler amacının dışına çıkar. Bizler Adıyaman halkının seçtiği insanlarız bizim temel görevimiz gelecek olan seçime kadar bu halkın çıkarlarını menfaatlerini korumaktır.
ADIYAMAN’DA SULUMA PROJELERİ HALK ARASINDAKİ DEYİMLE YILAN HİKÂYESİNE DÖNMÜŞ DURUMDA. UZUN YILARDIR KONUŞULUYOR. ORTADA HALEN BİR SULU TARIM YOK. HALKIMIZIN BU KONUDAKİ SERZENİŞLERİNİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ? SULU TARIM PROJELERİ NE AŞAMADADIR?
Şöyle bakacaksınız. Koçalı barajının temeli 2014 yılında atılmış ve geçen günlerde bizim orman ve su işleri bakanı ile yaptığımız görüşmede bu barajın ne zaman bitirileceğini sizler Adıyaman’da vatandaşa açıklayın dedik. Sayın bakanımız 2019 yılı diye tarih verdi. bizim temel amacımız Koçali Barajının 2019 yılında tamamlanması ve sulama projelerimiz ile birlikte Adıyaman’a hem içme suyu sağlayacak hem de Adıyaman ve Kahta arasındaki arazinin büyük bir kısmını sulayacak. Gömükan Barajı Adıyaman’ın batı kısmını sulayacak ve Çamgazi Barajı herhangi bir suyun olmadığı bir alana baraj yaptırmışız ve oraya su pompalayacak bu sene kuraklık vardı ve baraj boştu ve bu tür durumlarla karşılaşmamak için
Gömükan Barajından oraya su pompalanacak. Çetintepe Barajı Gölbaşı Besni kısmını sulayacak bir proje ve şuan % 55-56’larda müteahhit iflas etmişti bıraktı yeni müteahhit bugünlerde teslim alıyor. Hızlı bir şekilde ve bu üç baraj bittiğinde ve iki tanede projesi olan baraj ve 2018 yılı yatırım projesine aldırmaya çalıştığımız kalkınma bakanımızla görüştüğümüz Büyük Çay Barajı var bu baraj Kahta Çayı ve Fırat arasındaki bölgenin hepsini sulayacak bir baraj olacaktır. Ve birde Besni Barajı var. Besni ve Şambayat arasındaki bölgeyi sulayacak be bu beş baraj zamanında biterse sırtımızı dağa dayadığımızda gördüğümüz alanın hepsi sulanacak ve bu sulu tarım sulu tarımdan verimli tarıma ve sermaye birikimine ve birikimden tarıma dayalı sanayi ve oradan diğer sanayi yatırımları ile hepsi birbirini tetikleyecektir.
ADIYAMAN’IN KENT MERKEZİ İÇME SUYU SORUNU YAŞAMAKTADIR. BU KONUYLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR OLACAK MI?
Onun için kısa zamanlı çözüm çat barajından su alınması için çalışıyoruz. Orada bir tünel açılıyor ve tünel açıldığında çat barajından oraya su gidecek ve dolayısıyla bizim içme suyu kaynaklarımızdan arazi sulaması için verilen su Adıyaman’a içme suyu olarak verilecek. Geçici bir çözüm olarak önümüzdeki yıl hayata geçilecektir.
Asıl çözüm Koçali Barajının bitmesi ve Koçali Barajı biterse bu sorunlar çözülmüş olacaktır. Üç hafta önce biz bakana tekrar gittik. Bakan beyde talimat verdi ve devlet su işleri genel müdürü de inşaat alanını yerinde inceleme yaparak, Koçali Barajını müteahhit firma ile beraber gezerek baraj inşaatını gezdiler. Bakan beyde kendisi ilan etti 2019 yılında bitecek dedi. Bizde bunun takipçisiyiz.Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer RÖPORTAJ Haberleri

Başlık Tarih
 
"BİZ YERİMİZDE SAYDIK"30 Ağustos 2021
LAURENTIUS YAYIN HAYATINA BAŞLADI27 Temmuz 2021
"Sevginin Olmadığı Yerde Müzik Olmaz"19 Mayıs 2021
"ETİK GAZETECİLİK YAPILMALI"03 Mayıs 2021
KEMENÇE VE MÜZİK27 Nisan 2021
KALBİMİZ VE DAMARLARIMIZ27 Nisan 2021
DÜNYA MARKASI YOLUNDA EMEK VERİYORUZ14 Nisan 2021
BOZKURT: YARARLI İŞLER YAPMALIYIZ06 Mart 2021
ÖZÇELİK: MATEMATİK İLE MÜZİK İÇ İÇEDİR01 Mart 2021
"ZENGİNLİKLERİMİZ VAR"28 Şubat 2021
"BİR ÇOK ALANDA SIKINTILAR YAŞADIK"15 Ocak 2021
"GERGER GERİ KALMIŞTIR"14 Ocak 2021
KARLI:HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR05 Ocak 2021
"SAHA MÜCADELESİ ÇOK ÖNEMLİ"13 Aralık 2020
AV. DOĞAN: TESPİT VAR ÇÖZÜM YOK10 Aralık 2020
"BİLGİÇ: YAPISAL DEĞİŞİMLER OLMADAN..."07 Aralık 2020
"KAHRAMANLARI ÖDÜLLENDİRMELİYİZ"30 Eylül 2020
SON GÜN 30 EYLÜL21 Eylül 2020
"KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE BAŞARILIYIZ"21 Eylül 2020
ALTYAPI ÇOK ÖNEMLİ15 Ağustos 2020
"DENGESİZLİK DOĞACAK"25 Temmuz 2020
"AMAÇ BAROLARIN SESİNİ KESMEK"25 Temmuz 2020
"ÜRETİM VE TEKNOLOJİ ÖNEM KAZANDI"22 Temmuz 2020
AŞAMAYACAĞIMIZ BİR ENGEL YOKTUR13 Şubat 2020
"PİŞMAN OLACAĞIM BİR İŞE GİRMEM"06 Şubat 2020
ÖNCE İŞ06 Şubat 2020
EĞİTİME ÖNEM VERMELİYİZ05 Şubat 2020
"DEMOKRASİYE İHTİYAÇ VAR"06 Şubat 2020
"TANITIMDA BAŞARAMADIK"25 Ocak 2020
"KÜLTÜR VE TURİZM OLMALIDIR"25 Ocak 2020
"YANLIŞLARDAN DÖNÜN"05 Şubat 2020
TURİSTİK KÖY ESKİ KÂHTA'DAN BAŞLAYAN...10 Aralık 2019
"2020'DE ERKEN SEÇİM OLABİLİR"14 Kasım 2019
"GEZGİN ORHAN KURAL'I ANLATTI"28 Temmuz 2019
"YAŞARKEN DEĞER BİLİNMELİ"03 Temmuz 2019
Altınşehir'e Lukianos Parkı 14 Temmuz 2018
TÜM DÜNYA BİZİM SEÇİMLE İLGİLENİYOR18 Mayıs 2018
"NEMRUT TURİZMİ CANLANDIRILMALI"22 Şubat 2018
YILANCI: KÂHTA'DA HİZMET HAMLESİ BAŞLATACAĞIM07 Haziran 2018
"BİZ ASLA ETNİK KİMLİK ÜZERİNDEN SİYASET YAPMIYORUZ"15 Ocak 2018
"İL BAŞKANI OLACAKSIN DENİLDİ"05 Aralık 2017
“81 İLDE ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”04 Aralık 2017
TÜTÜN AŞIMIZ EKMEĞİMİZDİR YASAKLAMAYIN20 Ekim 2017
SULU TARIM ŞART27 Haziran 2017
İSMAİL TÜRÜT: ÖMRÜM SİYASETTEN ÇEKTİ10 Aralık 2018
"MÜZİK EVRENSEL DEĞİLDİR"06 Şubat 2020
Özel Atak Lisesi Kurucu Müdürü Mustafa Yılmaz: ATAK'TA 7/24 SAAT EĞİTİM28 Şubat 2017
" Avrupa Birliği Ülkelerin İsteği Doğrultuda Makinelerle Üretim Yapıyoruz"27 Şubat 2017
İstanbul Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit: İSTANBUL BAHÇELİEVLER YOĞUN GÖÇ ALDI23 Aralık 2016
Halk Müziği Sanatçısı Âşık Gülabi: PARA EMEĞİN ÖNÜNE GEÇMEMELİ04 Temmuz 2018
"DİNLEYİCİNİN ALKIŞI BİZİM GIDAMIZDIR/ SHOW PROGRAMLARI PARA İÇİN ÇOĞALDI"23 Aralık 2016

KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | SAYFALAR | ANASAYFA
CH